Jak na barvení látek a oděvů?
Barvení látek patří k oblíbenému způsobu dekorování a vylepšování oděvů. Zatímco dříve se používala přírodní barviva získaná hlavně z rostlin, dnes existují i barvy syntetického původu. Barvení oděvů má nespočet technik a způsobů. Mezi ty základní patří batika, tisk a malba na textil.
Látky se barví většinou za tepla, tedy v horké vodě. Barva se tak lépe dostane do vlákna. Před barvením by se textilie měla zbavit všech nečistot a vyprat. K barvení jsou ideální bílé nebo světlé látky, u barevných musíme počítat se změnou odstínu barvy, kterou chceme oděv obarvit. K odbarvování se zase naopak hodí tmavší látky.
Barvení oděvu batikou je základ
Populární technikou barvení oděvů je batika, kterou lze provádět různými způsoby. Existuje batika vyvazovaná, šitá, sypaná, postupná a mnohé další. Technika funguje na principu obarvení látky v horkém roztoku barvy a vody, ve kterém ji vaříme asi 20 minut. Po vychladnutí oděv propláchneme v čisté vodě, můžeme nechat vymáchat i ve vodě s octem pro zafixování barev, následně opět propereme čistou vodu a necháme uschnout.
Efektní je batikování postupným namáčením, ve výsledku nám vznikne spektrum barev, kde jedna přechází do druhé. Látku nejdříve obarvíme na nejsvětlejší barvu, necháme vychladnout a připravíme hrnec s dalším barevným roztokem, do kterého ponoříme jen část oděvu. Myslíme ale na to, že barva po textilii trochu vystoupá a zabarvená bude i část nad hladinou. Zbytek oděvu můžeme zabalit do sáčku a zagumičkovat, připevnit k hrnci nebo vložit do vedlejšího hrnce. Pozor pokud bude látka viset z hrnce, ať nevzplane! Celý proces opakujeme, dokud nemáme použité všechny barvy.
Sypaná batika pro nenáročné
Batikovat můžeme také pomocí sypání barvy přímo na látku. Barvený oděv nejdříve namočíme a vyždímáme. Pokud chceme, aby se barva při sypání hodně rozpila, látku necháme hodně mokrou. Naopak pokud chceme, aby byl vysypaný vzor zřetelný a zrníčka se příliš nerozpustila, pečlivě oblečení vyždímáme. Látku poté položíme na příklad na igelit, abychom barvou nezašpinili nic jiného, a vysypáváme vzor. Barvený textil poté otočíme a posypeme i na druhé straně, poté jej poskládáme nebo srolujeme. Myslíme při tom na to, že se barva obtiskne a rozpije. Látku vložíme do sáčku nebo zabalíme do potravinářské fólie. Buď můžeme vložit do hrnce s vodou, která se však může dostat dovnitř balíčku a barva se může hodně rozpít. Balíček můžeme jen napařit, jako když se vaří třeba knedlíky. Následuje opět vychladnutí a vyprání.
Barvení oděvů pomocí vyvazování a šití
Oblíbenou batikovací technikou je vyvazování, při kterém pomocí navázaných provázků zamezíme obarvení látky. Postup je jednoduchý. Stačí barvenou látku různě pomačkat, složit nebo stočit, poté pevně svázat provázky případně gumičkami. Takto zafixovanou látku obarvíme. Místa, na kterých byl provázek, zůstanou neobarvená. Podle druhu provázku a způsobu omotání bude vypadat výsledný vzor. Často se takto vytváří třeba soustředné kruhy, které lze vytvořit pomocí uvázání několika provázků nad sebou. Látky můžeme obarvit také ve více barvách, začínáme od světlé barvy a postupujeme k tmavší. Poté necháme vychladnout, vypereme a usušíme.
Na podobném principu funguje i šitá batika. Opět se snažíme zabránit obarvení některých částí a to tak, že oděv sešíváme. Tato technika je jemnější a detailnější, samozřejmě ale také náročnější. Dobré je namalovat si vzor na látku tužkou, poté jej vyšít a pevně stáhnout. Dále postupujeme stejně, jak je uvedeno výše, na konci ještě z látky vytáhneme nitě. Zbývá jen dodat, že tato technika barvení oděvů není příliš vhodná pro jemné látky, které se mohou prošíváním poškodit.
Barvení oděvů pomocí batiky lze provádět i v mikrovlnné troubě. Barvy rozmíchané ve vodě naneseme na mokrou látku, tu smotáme a vložíme do propíchaného sáčku. Balíček s mokrou látkou vložíme asi na 7 minut do mikrovlnky, záleží na jejím výkonu. Po „uvaření“ sáček opatrně vyjmeme, dáme pozor, abychom se neopařili. Poté opět propláchneme a vysušíme.
Úprava látek odbarvováním
Další oblíbenou technikou barvení látek je jejich odbarvování. Přípravek na odbarvování, na příklad savo, rozředíme s vodou v rozprašovači. Oděv, který chceme upravit, rozložíme na podložku na nějakém dobře odvětraném místě, ideálně venku. Přiložíme na něj šablonu a nastříkáme savo, poté několik minut počkáme a následně opláchneme vodou. Pozor na to, aby savo nebylo příliš koncentrované a látku nerozežralo.
Malování i tisk na textil
Technika savování se často kombinuje s malbou na textil. Tento způsob barvení oděvů můžeme provádět barvami, fixy, voskovkami a podobně. Barev na textil je zkrátka nepřeberné množství. Namalovaný vzor se poté většinou zafixuje zažehlením a je hotovo.
Barvení oděvů lze provádět také pomocí tisku na textil. Může být jak ruční, tak i strojový. Oblíbené je i používání tiskátek, která fungují stejně jako razítka na papír. K obtiskování můžeme použít v podstatě jakoukoliv přírodninu nebo předmět, záleží na fantazii. Často se používají na příklady brambory, ze kterých se snadno vyřežou tvary na obtiskování.
Zkuste přírodní barviva
I v dnešní době také můžeme sáhnout po přírodních barvivech. Vhodné jsou k tomu přírodní látky, bavlna, vlna, len a další. Dostupná rostlinná barviva jsou třeba vlaštovičník, šípková růže, kopřiva, černý bez nebo slupky od cibule. Rostliny povaříme ve vodě, odvar scedíme a do roztoku vložíme látku, kterou chceme nabarvit. Počkáme, dokud voda nevychladne, poté látku vymácháme. Do jednoho máchání přidáme i ocet pro zafixování barvy.
Všechny techniky lze libovolně kombinovat a vytvářet nové vzory a techniky.
Diskuse k článku
RE : Jak na barvení látek a oděvů?