Paličkovaná krajka zažívá renesanci
Paličkovaná krajka je krásná, něžná a vzdušná textilie s určitým vzorem. Paličkovaná krajka vzniká velice zajímavou tradiční technikou, která se nazývá paličkování. Paličkování je staré řemeslo, které má u nás bohatou tradici. Provádí se tak, že se kříží a prohazují nitě namotané na paličkách, čímž dochází k vyšití předem připraveného vzoru. Užívá se různých technik k výrobě krásných paličkovaných krajek. Paličkování se provádí jako ruční práce nebo na speciálních strojích na výrobu krajek.
Paličkovaná krajka v naší historii
Paličkovaná krajka pochází svým původem z renesanční Itálie. Krajky se začaly objevovat na oděvech bohatých ve druhé polovině 16. století. V té době patřila krajka k honosnému oděvu majetné šlechty. Z Itálie pochází první vzorníky pro výrobu krajek, a to jak pro krajky vyšívané, tak pro krajky paličkované. V českých zemích se krajkářství také touto dobou rozvíjelo, a to především v oblasti Krušných a Orlických hor a na Valašsku. Nicméně obliba krajky vyústila v zákaz odívání se do krajek pro měšťany, kteří toužili po tom chodit ve zdobených oděvech s krajkami, stejně jako šlechta. První středisko na výrobu krajek posléze vzniklo právě v Krušnohoří. Paličkování si postupně získávalo své příznivce a v 18. a 19. století se tisíce žen paličkováním živily. To už se i u nás objevil první krajkářský stroj, nicméně ruční krajka byla vždy považována za lepší. Tak jako všechna řemesla, i paličkování bylo na nějakou dobu přeneseno do továren v období velké průmyslové revoluce. Ale i toto řemeslo zažilo svoji renesanci a ručně paličkovaná krajka se ve 20. století opět stává hitem.
Ručně vyráběná paličkovaná krajka
Ruční výroba paličkované krajky je řemeslo, které v dnešní době znovu ožívá a spousta žen našla zalíbení ve výrobě krajek. Je možné navštěvovat různé kurzy, kde se dá toto řemeslo naučit, ale existuje i spousta návodů a videí, které nám toto umění může přiblížit. Dokonce každoročně probíhá bienále české krajky, kde se vystavuje a hodnotí paličkované krajky, a to jak ručně, tak strojově vyrobené.
Základní vazební techniky, kterými se paličkovaná krajka dělá, jsou kroucení, křížení, polohod a hod. Těmito způsoby ve vzájemné kombinaci lze pak vytvořit spoustu krásných vazebních kombinací. Paličkováním můžeme vytvořit např. řetízek, síť, dírkovou vazbu nebo plátno. Populární vazby pak dostaly název dle místa, kde vznikly. Za nejznámější pak považujeme krajku Point d'Angleterre, krajku bruselskou, anglickou, Chantilly, florentskou, španělskou, vambereckou či cluny.
Co je potřeba k výrobě paličkované krajky?
Každá krajkářka, kterou zaujalo paličkování coby řemeslo, bude potřebovat tyto pomůcky:
- Poduška, nazývaná také „herdule“. Jde o válec o délce asi 30 až 45 cm, s průměrem asi 10 cm. Válec je naplněný senem nebo pilinami. Tento látkový vycpaný válec si můžeme vyrobit sami. Musí být hodně tvrdý, aby v něm dobře držely zapíchnuté špendlíky. Kromě válců existují i podušky kruhového tvaru.
- Stojánek, na který se umístí poduška, protože ta se nesmí hýbat. Stojánky jsou dřevěné, buď malé, které se položí na stůl, ale i velké, které stojí na zemi.
- Paličky, které dělíme na pláštíkové a bezpláštíkové. Paličky jsou vyrobeny z tvrdého dřeva. Pláštík je určen k tomu, aby chránil nitě před jejich ušpiněním. Nebo jsou paličky jednoduché, pouze s návinem. Paliček je potřeba více, patří proto k nejnákladnější části výbavy pro paličkování. Dříve byly krásně zdobené paličky chloubou všech krajkářek.
- Špendlíky, které jsou různé velikosti a tloušťky. Špendlíky drží v procesu paličkování jednotlivé nitě. Musí být dostatečně dlouhé, ale tenké, aby po vyjmutí nezanechaly v krajce příliš velkou díru.
- Nitě – klasická krajkářská niť je bělená, bez vlasu, dvakrát spředená. Materiálem bývá nejčastěji len či bavlna, ale používaly se i nitě konopné nebo vlněné. V dnešní době se ale hojně využívají i nitě umělé či směsové.
- Podvinek je poslední nutnou pomůckou pro paličkování. Je to tištěný vzor, resp. technický výkres. Některé krajkářky si jej dokáží vytvořit samy, ale podvinky lze zakoupit také na různých krajkářských trzích.
Podvinek a autorské právo
Na co si každá krajkářka musí dát pozor je použití podvinků třetích osob. Pokud použije podvinek někoho jiného, nesmí zapomínat, že takový umělecký vzor je chráněn zákonem č. 121/2000 Sb., o právu autorském, který upravuje ochranu práv autora k literárním, obrazovým, fotografickým a jiným uměleckým dílům. Autorská majetková práva trvají 70. let po smrti autora. Kromě jiného tento zákon říká, že autorské dílo (tedy i podvinek) se nesmí dále rozmnožovat, kopírovat, přetiskovat a samozřejmě ani prodávat bez souhlasu autora. Takovým zásahem do autorského práva je i to, když krajkářka podle podvinku jiného autora (ať již zakoupeného nebo otištěného v časopise) upaličkuje krajku, kterou dále nabízí k prodeji. Tato situace je poměrně častá! Zde právě nastává modelová situace, kdy dochází k porušení zákona a autor se může domáhat svého práva. Pokud krajkářka vystavuje paličkovanou krajku vytvořenou dle podvinku třetí osoby, musí dle zákona uvést jméno toho, kdo je autorem podvinku. Další poměrně častou situací je to, kdy krajkářka vytvoří vlastní krajku, ovšem kdy se jedná o kopii chráněnou vzorem (Hello Kitty apod.). V zásadě tedy platí, že pokud krajkářka vytvoří krajku dle podvinku někoho jiného, může ji použít pro sebe, nesmí ji však prodávat dále.
Strojní paličkování
Strojová výroba paličkované krajky je samozřejmě rychlejší a levnější. Dnes se prodávají paličkované krajky vyrobené strojem, které jsou tak dokonalé, že je velice těžké je rozeznat od ručně vyrobené krajky. Krajky bývají zpravidla splývavé, k postavě elegantně přiléhají. Využívají se především na společenské a svatební šaty, halenky, na dámské prádlo a spodní oděvy, ale někdy také na záclony nebo ubrusy, nebo další bytové doplňky jako např. dekorace na polštáře, dětské povijany, přehozy či zdobení límců. Škála textur, stejně jako barev krajek je dnes opravdu rozmanitá a pestrá. Paličkované krajky jsou dostupné jak bavlněné, tak lněné, syntetické či dokonce metalické (zlaté, stříbrné).
Diskuse k článku
RE : Paličkovaná krajka zažívá renesanci