Pomlázka není od slova mlátit, ale pomladit. Poradíme, jak ji uplést

Pomlázka není od slova mlátit, ale pomladit. Poradíme, jak ji uplést
08. 12. 2015 Přečteno: 3494x

Velikonoce jsou bezesporu nejvýznamnějším křesťanským svátkem. Věřící si o Velikonocích připomínají smrt i vzkříšení Ježíše Krista, účastní se mší v kostele a někteří drží i půst. V českých zemích jsou ovšem Velikonoce a velikonoční tradice paradoxně více spjaty s pohanskými zvyky. A tak nejvýraznějším symbolem Velikonoc u nás není svěcení jídla či zapalování ohňů před kostely, ale svazek spletených vrbových proutků – pomlázka. Pokud se jí chcete naučit uplést, připravili jsme pro vás podrobný návod. A navíc se v tomto článku dozvíte také zajímavá fakta z historie této velikonoční tradice.

Velikonoce = svátky obchodníků?

Asi víte, že Velikonoce se neslaví v konkrétní datum jako například Vánoce, ale vždy první neděli po prvním jarním úplňku. Příchod Velikonoc ovšem poznáte i bez znalostí astronomie. V supermarketech se začnou hojně objevovat čokoládoví zajíčci, vajíčka či kuřátka a v dalších obchodech či u benzinových stanic se na vás bude smát nejedna pomlázka.

Co tím chceme říct? Velikonoce se v poslední době bohužel staly spíše komerční záležitostí než oslavou jara či náboženskou událostí. Staré velikonoční tradice se dodržují pouze v určitých regionech, jinde se naopak Velikonoce neslaví vůbec. K Velikonocům po dlouhá staletí patří pletení pomlázky, což se v současnosti ovšem už příliš nenosí. A proč už pletení pomlázky není výsadou mladých chlapců a mužů? Protože je prostě jednoduší zajít do obchodu a za pár korun pomlázku koupit. Anebo použít pomlázku z loňska, vždyť to přece nikdo nepozná, no ne?

Šlehání čerstvými proutky má dívky omlazovat

Pokud ale chcete opravdu dodržovat velikonoční tradice, tak se pletení pomlázky nevyhnete. V minulosti to totiž na Velikonoce bývalo tak, že na pomlázku chodili převážně dospívající chlapci, kteří chodili za nezadanými děvčaty. A mít krásnou a velkou pomlázku z čerstvých a pružných proutků, to byl základ úspěchu. Tím, že si mladí muži sami upletli pomlázku, dívkám také ukázali, že jsou zruční a pracovití.

A proč pletení pomlázky každý rok opakovat a nepoužívat jednu a tu samou pomlázku? Velikonoce jsou totiž kromě církevních svátků také oslavou jara, života i plodnosti. A právě šleháním pomlázkou o Velikonočním pondělí předávají chlapci děvčatům jarní svěžest, krásu a zdraví a celkově přispívají k jejich omlazení. Proto si koledníci každý rok chodí nařezat čerstvé a pružné vrbové proutky na pletení pomlázky – staré a tuhé haluze totiž takovou omlazovací moc nemají.

Jak vzniklo slovo pomlázka?

S touto charakteristikou úzce souvisí etymologie neboli původ slova „pomlázka“. Informace pro chlapce i pány, kteří Velikonoční pondělí pojímají jako den, kdy se mohou legálně bít ženy: slovo pomlázka nevychází ze slova mlátit či pomlátit. Naopak slovo pomlázka souvisí se slovesem pomladit, což logicky vychází ze samotného účelu, který by pomlázka měla plnit. Tento výklad mimo jiné předestřel už na konci 19. století český spisovatel, překladatel a etnograf Primus Sobotka, který se podrobně zabýval slovanskou mytologií a folklórem.

Šlehnu tě proutkem, abys nehřešil

Ve středověku ovšem existoval i jiný výklad, proč vlastně vznikla pomlázka a k čemu slouží. Církvi se příliš nelíbily lidové slavnosti a obyčeje, které s sebou podle ní přinášely samé hříšnosti a nepravosti, a tak přišla se svým náboženským výkladem o původu pomlázky. V českých zemích se ujaly především teze známého německého kazatele Konráda Waldhausera. Ten říkal, že na Velikonoce by si měl každý zachovávat mravnost a cudnost. A kdyby na to lidé náhodou zapomněli, tak by jim to právě pomlázka měla připomenout. Podle Waldhausera se hned časně ráno o Velikonočním pondělí měli manželé navzájem šlehat proutky či metlami.

Pomlázka, tatar, nebo dynovačka?

Přestože je Česká republika poměrně malá země, regionální jazykové odlišnosti jsou u nás zastoupeny ve velké míře. V Čechách se svázanému vrbovému proutí říká většinou pomlázka, můžeme se však setkat i s označeními jako pamihod, metla či dynovačka. Na Moravě jsou velmi rozšířené a používané výrazy jako žíla a tatar, u hranic se Slovenskem se pomlázce říká korbáč.

Pletení pomlázky – jaké proutky a kde je sehnat

Pokud se už blíží Velikonoční pondělí, kdy se chodí na pomlázku, koledu, mrskut či šmerkust (všechny názvy označují jeden a ten samý zvyk), a vy chcete dodržovat velikonoční tradice, tak byste měli vyrazit na proutky, z kterých si upletete pomlázku. Kdy na proutky vyrazit? Nejlépe pár dní před Velikonočním pondělím, aby proutky byly čerstvé a pěkně ohebné. Nevyplácí se ovšem výpravu na proutky příliš odkládat – jiní potenciální koledníci vás totiž mohou předběhnout a proutky už na vás nemusí zbýt.

Na pletení pomlázky se nejčastěji používají proutky z vrby košíkářské nebo vrby bílé, naopak se určitě vyhněte vrbě smuteční. Vrba ke svému životu potřebuje vodu, tudíž ji najdete například u potůčků, rybníků či na opuštěných loukách a pastvinách. Pomlázka se plete z různého počtu proutků, v tomto článku se ale zaměříme pouze na pletení pomlázky z osmi proutků. Na pletení pomlázky tedy budete potřebovat osm středně silných a dostatečně ohebných proutků zhruba 1 metr dlouhých a také jeden slabší proutek na rukojeť pomlázky. Můžete si však vzít více proutků do rezervy, kdyby se vám při pletení pomlázky náhodou nějaký zlomil.

Pletení pomlázky – příprava před pletením

Před samotným pletením se nejprve ujistěte, že jsou vámi vybrané proutky opravdu ohebné. Vezměte proutek a zkuste ho ohnout do pravého úhlu. Pokud se proutek začne lámat či praskat, tak na pletení pomlázky určitě vhodný nebude. Není totiž nic horšího, než když se vám v půlce pletení proutek zlomí a vy musíte začít od znova nebo pomlázku radikálně zkrátit. Riziko zlomení proutků při pletení pomlázky můžete zmírnit tím, že proutky na noc ponoříte do vody. Proutky si také můžete nožem očistit do hladka, aby pomlázka byla úhlednější a lépe se vám pletla. K pletení pomlázky už budete potřebovat jen provázek a silné prsty.

Pletení pomlázky – klasický způsob z osmi proutků

Přejděme už ale k samotnému pletení pomlázky. Někdo pomlázku plete od tenčích konců proutků k silnějším, jiní zase naopak. My zastáváme názor, že je lepší plést pomlázku od silnějších konců, jelikož na začátku pletení má člověk ještě dostatečnou sílu v prstech, aby mohl pomlázku důkladně utahovat.

Vezměte si do ruky 8 připravených proutků a do spodní části tohoto svazku (zhruba 10 cm od kraje) vložte tenký proutek na upletení rukojeti. Aby vám pomlázka pořádně držela, je důležité tenký proutek při omotávání důkladně utahovat. Konec proutku poté zadělejte do svazku pomlázky, výsledná délka rukojeti by měla být zhruba 10 cm.

Pomlázku uchopte tak, aby rukojeť směřovala od těla. Tip – aby vám pletení pomlázky šlo lépe a snadněji, přidělejte si konec pomlázky (u rukojeti) k nějakému pevnému předmětu. Pomlázka se vám tak nebude hýbat, a vy se budete moci plně soustředit na pletení. A pořádné soustředění bude v nadcházejících chvílích opravdu to hlavní.

Vnější proutek protáhnout mezerou a ohnout zase zpátky…

Svazek osmi proutků si rozdělte na půl, v každé ruce tak budete mít čtyři proutky. Držte je tak, aby se vám nepřekrývaly a byly vedle sebe. A nyní si pomocí prstů obě čtveřice proutků rozdělte opět na polovinu. Vznikne tak systém 2 proutky – mezera – 2 proutky – mezera… A nyní přichází na řadu to nejdůležitější. Vezměte vnější proutek z pravé čtveřice (tedy proutek nejvíce vpravo) a vsuňte ho do mezery čtveřice levých proutků. Proutek provlékněte mezerou a vraťte ho zpátky na pravou stranu – ale na vnitřní stranu (tzn., že ze čtveřice pravých proutků bude provléknutý proutek nejvíce vlevo). A teď ten samý postup opakujte z levé strany.

Tento systém se opakuje stále dokola, přičemž se musíte stále soustředit na to, abyste měli v každé ruce čtyři proutky a pamatovali si, jaký proutek ze které strany je zrovna na řadě. Klidně si to říkejte nahlas, jestli vám to pomůže. Pokud totiž jen na chvíli polevíte v pozornosti nebo pustíte pruty z ruky, tak je zle. Zpětně totiž neodvodíte, jak máte s nastalou situací naložit, jelikož zaplétání vypadá celkem chaoticky. Jestliže se vám tedy stane taková nepříjemnost, nezbude jiná možnost, než pomlázku rozplést a začít od píky.

Pokud se vám však podařilo pomlázku doplést až téměř do konce, tak máte vyhráno. Zhruba 5 - 10 cm před koncem pomlázky ukončete pletení a proutky svažte podobně, jako jste to udělali na začátku s rukojetí. Někdo na uvázání používá tenký proutek, většina lidí se však přiklání k provázku. Nakonec můžete horní i spodní rozvětvené okraje pomlázky podle libosti zastřihnout. Pomlázka je připravena ke koledování, nezapomeňte si kromě malovaných kraslic vyžádat od dívek či žen také pěknou pentli či stuhu, která ozdobí vaši pomlázku.

Velikonoce 2016 budou už v březnu

Už teď se ví, že Velikonoční pondělí v roce 2016 bude 28. března, takže si včas udělejte procházku do přírody spojenou s výpravou na proutky a postarejte se o to, aby dívky a ženy ve vašem okolí byly po celý další rok svěží a stále mladé.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
Další články z rubriky

Voní vám doma purpura? Návod, jak si ji můžete snadno vyrobit

Tiše a ochotně, purpura na plotně voní… Zpívá se v jedné z nejhezčích českých koled. A rozvonět se po vašem bytě či domě může taky. A dokonce si ji můžete i sami namíchat. Purpura totiž není nic jiného než směs...

Návod na homemade velikonoční ozdoby. Dejte koledníkům vlastnoručně malovaná vajíčka

Velikonoční ozdoby nesmí chybět v žádné domácnosti! Zajděte si koupit kvalitní vajíčka a vyrobte si, podle našich návodů, snadné a...

Velikonoce bez chemie! Barvení vajíček - cibulí, řepou, kurkumou, borůvkami i zelím

Barvení vajíček patří mezi symboly Velikonoc. Při barvení vajíček si mnoho z nás jistě vzpomene na vajíčko ozdobené nádhernými, al...

Kouzlo slunovratu v kulisách dneška

Kouzlo slunovratu, které obvykle spadá do noci mezi 21. a 22. prosincem, nezůstalo skryto ani starým kulturám. Možná právě díky nim máme v moderní době inspirované křesťanskou naukou příležitost slavit Vánoce. ...

Vyrobte si originální zimní věnec na vchodové dveře, výhradně z přírodních materiálů

Vánoční svátky jsou za námi a vánoční věnec na dveřích, stejně jako vánoční výzdobu budeme odstrojovat na Tři krále. Ale co potom?...

Výroba slaměných ozdob je snadná. Udělejte si slaměné ozdoby jako za starých časů

Pro výrobu užitkových předmětů se používala zejména sláma žitná. Její výhodou jsou dlouhá stébla. Pletení se odkládalo většinou na...

Techniky pletení košíků z vrbového proutí a pedigu

V současné době je nejrozšířenější pletení košíků a dalších pletených výrobků především z vrbového proutí a pedigu. Ovšem v minulosti byla situace…

Jak obarvit pedig?

barvy na textil (koupíte v drogerii) Jedním balením obarvíme 1 – 1,5 kg pedigu. velký starší hrnec sůl ocet klacík nebo starou vařečku na…

Umělecké kovářství – poznejte tradiční řemeslo a žasněte nad uměním mistrů kovářů

Je tolik důvodů, proč umělecké kovářství přitahuje pozornost. Vždyť v sobě snoubí schopnost podmanit si pevné kovy, a přitom z nic...

Zdobení v tradičním kovářství i uměleckém kovářství? Pomocí leptání kovů i chemické oxidace

Již v samotném úvodu jsme nastínili, že zdobicí techniky, uplatňované v kovářském řemesle, neplní jen funkci estetickou, ale také ...

Pasířství je řemeslo nejen pro výrobu rytířské výzbroje

Od 14. století se pasíři zabývali výrobou rytířských pásů. Ty sloužily k zavěšení meče, šlo však rovněž o důležitý estetický prvek. Rytířské pásy se…

Umělecké kovářství je stejně jako před staletími nenahraditelné řemeslo

Historie kovářského řemesla sahá daleko do minulosti. První důkazy o tom, že se lidé pokoušeli opracovávat železo, pocházejí ze 3. tisíciletí před…

Nemáte prášek do pečiva? Nevadí! Vyrobte si domácí nebo místo něj dejte ingredience, které jej zastoupí

Vyrobit domácí prášek do pečiva je skutečně snadné. Navíc neobsahuje žádné škodlivé látky a vyjde vás na zlomek toho, co běžný prá...

Upečte si domácí chléb z kvásku: Návod krok za krokem

Domácí chléb je podle mnohých lepší než ten kupovaný, a to hned z několika důvodů: Domácí chléb z kvásku je zdravý a výživný Když si domácí…

Retro dezerty: Buchtičky s krémem vás vtáhnou zpět do dětství

Doba přípravy: Do hodiny  Kynutí: 30 minut Pečení: 30 minut Co budete potřebovat na 4 porce: 25 g droždí 80 g krupicového cukru 200 ml…

Domácí medové řezy: Retro dezert, který potěší každý mlsný jazýček

Na těsto na 4 medové pláty budeme potřebovat: 450 g hladké mouky 150 g cukru moučka 100 g másla 4 lžíce medu 5 lžic mléka 2 ks vajec 1…

Nemáte prášek do pečiva? Nevadí! Vyrobte si domácí nebo místo něj dejte ingredience, které jej zastoupí

Vyrobit domácí prášek do pečiva je skutečně snadné. Navíc neobsahuje žádné škodlivé látky a vyjde vás na zlomek toho, co běžný prá...

Vyrobte letos originální vánoční přání pro rodinu, přátele či známé! Zabavíte nejen sebe ale i děti

Vánoční přání v papírové podobě má určité kouzlo, kterému dává přednost stále hodně lidí. Pokud patříte i vy mezi tyto fanoušky, m...

Přírodní parfém na míru? Vyrobte si jej snadno sami doma

Nejrůznější voňavky, toaletní vody nebo parfémy jsou každodenní součástí našeho života. Jen málokdo vychází ráno z domu bez toho, aniž by se navoněl. Cítíme se pak dobře a hlavně chceme, abychom voněli krásně p...

Deodorant, repelent nebo opalovací krém? Kosmetika, bez které se v létě neobejdete. Vyrobte si ji za pár korun sami doma

Přírodní repelent, netoxický opalovací krém nebo je libo voňavý deodorant bez hliníku? Kosmetika nemusí být drahá. Některé produkt...

Intarzie – obrazy, vytvořené vkládáním dřevěných dýh

Podle historických pramenů byla technika intarzie známá již v době starého Řecka a Egypta. Šlo však o ojedinělé pokusy, největší rozmach z pohledu…

Linoryt můžete vyzkoušet nejen na výtvarném kroužku, ale i doma

Technika linorytu se začala postupně používat od konce 19. století a představovala levnější a snazší alternativu dřevořezu. Linoryt se začal…

Řezbářské techniky a základní nářadí pro řezbářství

Ať už se chcete věnovat jakékoliv řezbářské technice, bez základního nářadí se neobejdete. Kromě dlát různých tvarů a rozměrů, o kterých se budeme…

Dřevořezba – řemeslo, u kterého na druhu dřeva záleží

Dřevo je přírodní a po staletí snadno dostupný materiál, proto je dřevořezba nejrozšířenější formou řezbářství. Pro řezbáře je důležité naučit se…

Rozdělení hovězího masa: Informace, které využijete při nákupu i v kuchyni

Abychom dokázali hovězí maso dobře připravit, musíme si udělat přehled o tom, jaké druhy hovězího masa se na hovězím skotu nachází, jaký je v nich…

Optické sklo? Poznejte, jak vzniká brýlové sklo a oční čočky

Aby optické sklo mohlo mít své specifické vlastnosti – mohli jsme z něj vytvořit třeba brýlové sklo nebo oční čočky, je třeba, aby bylo absolutně…

Vitráže - výtvarně pojaté skleněné mozaiky známé především z kostelů

První zprávy o českém skle se týkají vitráží. V sázavské kronice je k roku 1162 zmínka o opatu Regnardovi, který se vyznal "v umění vysazovati…

Jak se vyrábí sklo - složitý proces, který zahrnuje tavení, tvarování, chlazení a povrchovou úpravu skla

Směs na výrobu skla se skládá z kyseliny křemičité nebo borité a nejméně ze dvou zásad, z níž jedna je alkalická a druhou je zemin...

Leptání skla – umělecké řemeslo, které zvládnete i vy

Leptání skla může vyzkoušet úplně každý. Je to jednoduché a výsledek velice zajímavý. Je ale několik věcí, které by měl každý vědět, než se do…

Indiánské oblečení z pohledu historie. Z čeho se svršky vyráběly?

Indiánské oblečení fascinuje lidstvo už od nepaměti. Obzvlášť okouzlena je pak moderní společnost, a není divu. Tento druh oděvů je unikátní a má za sebou velmi zajímavou historii. Současně se také nedá srovnat...

Ušít si vlastní lůžkoviny není vůbec nic náročného. Hravě to zvládne i začátečník. Návod, jak na to

Na kvalitní lůžkoviny bychom měli dbát, jelikož jsou naším každodenním společníkem. V průměru totiž prospíme až třetinu života, te...

Vyrobte si vlastní lapač snů. Zachytí špatné sny a zajistí klidný spánek

Lapač snů je vlastně starý indiánský amulet. Původně pochází od indiánského kmene Ojibwe. Ti jej tehdy vyráběli z vrbového proutí a ze zvířecích šlach. Mezi širokou veřejnost se lapače snů dostávaly někdy v 60....

Vyrobte si: Voňavý nahřívací polštářek do mikrovlnky s bylinkami

V první řadě bude nutné popřemýšlet o tom, jakou náplň byste chtěli, aby nahřívací polštářek měl. Je tedy nutné vědět, k čemu primárně jej budete…

Vyrobte letos originální vánoční přání pro rodinu, přátele či známé! Zabavíte nejen sebe ale i děti

Vánoční přání v papírové podobě má určité kouzlo, kterému dává přednost stále hodně lidí. Pokud patříte i vy mezi tyto fanoušky, m...

Přírodní parfém na míru? Vyrobte si jej snadno sami doma

Nejrůznější voňavky, toaletní vody nebo parfémy jsou každodenní součástí našeho života. Jen málokdo vychází ráno z domu bez toho, aniž by se navoněl. Cítíme se pak dobře a hlavně chceme, abychom voněli krásně p...

Deodorant, repelent nebo opalovací krém? Kosmetika, bez které se v létě neobejdete. Vyrobte si ji za pár korun sami doma

Přírodní repelent, netoxický opalovací krém nebo je libo voňavý deodorant bez hliníku? Kosmetika nemusí být drahá. Některé produkt...

Nahřívací polštářek si můžete při troše trpělivosti vyrobit i sami. Jak na to?

Nahřívací polštářek je velkým pomocníkem, pokud vás pobolívají záda, svaly nebo břicho. Je to bezpečný prostředek, který pomůže bolestivé místo prohřát. Utrácet však za něj nemusíte – můžete si jej totiž jednod...

Oblíbili jste si drahé kameny? Udělejte si z nich originální šperky

Určitě znáte ty kouzelné krámy s kameny, anebo stánky na poutích, hradech a zámcích, kde si můžete vybrat kamínek, který si přivezete domů z výletu…

Vyrobte si vlastní šperky z korálků nebo náušnice

Šperk rozhodně nemusí stát několik tisíc korun, aby byl krásný a každý vám jej záviděl. Můžete si celkem snadno a rychle doma vyrobit několik…

Český granát: Tradiční český drahokam, který učaroval celý svět

Historie českého granátu sahá až do druhé poloviny 5. století, kdy ho z říčních náplavů sbírali již Keltové. Poté na dlouhou dobu obliba tohoto…

Magický vltavín - vzácný český drahokam s tajemnou historií

Vltavíny řadíme mezi takzvané tektity, což znamená, že se jedná o něco taveného. Představte si, jak vzniká sklo - materiál je roztaven a pak se nechá…