Vypalování do dřeva aneb jak vytvořit fascinující obrazce
Určitě jste někdy obdivovali krásné obrazce, které kdosi vytvořil pomocí vypalování do dřeva. Tato metoda však není vůbec náročná a můžete si ji zkusit zcela bezpečně i doma. Postačí k tomu jen kvalitní vypalovací pero, nebo pájka, hladký kus dřeva a můžete kouzlit.
Vypalování do dřeva můžeme zařadit do uměleckých technik a často je také nazýváno jako pyrografie. Tento název je odvozen z řeckého pur (oheň) a graphos (písmo).
Vypalování do dřeva a jeho historie
Historie techniky vypalování do dřeva je opravdu dlouhá. Sahá v podstatě až do středověku. V této době však měla o dost jednodušší podobu. Žádná vypalovací pera ani pájky neexistovaly, a tak si obyvatelé středověké doby museli poradit jinými způsoby. Přesná podoba pyrografie z této doby ale není známá. Některé zdroje například tvrdí, že k vypalování sloužily pruty, které se žhavily na horké plotně. Vypalování ve středověku se říkalo pokerwork. Tato technika byla v tamější době považovaná nejprve za oblíbenou zábavu zámožnějších lidí, později se ale dostala i mezi chudší lid a stala se tak klasickým řemeslem. Vypalování do dřeva se s časem formovalo do podoby, kterou známe dnes. Velký vývoj toto umělecké řemeslo zaznamenalo především kolem 19. století.
Vypalování do dřeva – co je k tomu potřeba?
Pokud byste se chtěli pustit do vypalování do dřeva, potřebujete jednoznačně jak sám název napovídá tvrdé, a především hladké dřevo. Vhodnější jsou ta světlejší, jako například javorové dřevo, nebo to lipové, aby vytvořený obraz vyniknul. Lze však použít i tyto druhy: borovice, buk, bříza, nebo dub. Pak je důležitá pájka, kterou budete obrazce tvořit, nebo vypalovací pero.
Vypalování do dřeva – jak vybrat kreslící náčiní?
Na trhu se nabízí celá řada pájek, vypalovacích a gravírovacích per. Překvapí vás ale, že pokud nebudete chtít utrácet za tyto nástroje, dá se vytvořit kreslící náčiní na vypalování do dřeva jednoduše i doma pomocí špendlíku, který zapíchnete do tužky. Poté postupujete podobně, jako když malujete vejce na Velikonoce. Akorát s tím rozdílem, že špendlík pouze nahříváte nad svíčkou a dokud je žhavý, přiložíte jej na místo, které chcete na dřevěné desce vypálit. Nevýhoda této improvizace je ta, že bohužel nevytvoříte plynulou linku. Pájku či vypalovací pero seženete na trhu v cenové relaci od 150 korun až do 2 000 korun. Ta dražší pera a pájky jsou pak samozřejmě kvalitnější a déle vám vydrží. Výběr je zcela na vás.
Vypalování do dřeva – jak se jej naučit?
Jestliže nejste zrovna zdatným kreslířem a neoplýváte bujnou fantazií, můžete se přihlásit do kurzu, díky kterému se můžete vypalování do dřeva naučit. Možností je mnoho. Zajímavý je například kurz tematicky zaměřený na gravírování do dřeva, nebo malování horkou pájkou. Je jen na vás, co byste rádi uměli. Vypalováním do dřeva lze zdobit i dřevěné vánoční, či velikonoční ozdoby. I na tato témata jistě najdete nějaký vhodný kurz.
Vypalování do dřeva – kde se inspirovat?
Neomezenou inspiraci nabízí samozřejmě internet, kde najdete veliké množství obrazců, obrázků, nápisů, které můžete vyzkoušet podle vzoru vytvořit. Je dobré si předtím, než zahájíte vypalování do dřeva předkreslit šablonu na povrch, který budete zdobit. Pokud jste ale zruční a máte fantazie na rozdávání, předpřipravené linky nejsou potřeba. Inspiraci můžete také beze všeho sbírat i na trzích umělecky a řemeslně zaměřených, nebo můžete vzít rodinu na výlet a zavítat do některého z muzeí, které se soustředí na řemesla a historické nástroje, či přímo na vypalování do dřeva. Možností jsou i vernisáže pyrografie, které pořádají nadšení umělci, kterým toto řemeslo učarovalo. Na některých výstavách je možné obdivovat opravdu dech beroucí ztvárnění.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Vypalování do dřeva aneb jak vytvořit fascinující obrazce
děkujeme za milá slova a jsme moc rádi, že se článek líbí. O skutečně pravidelných výstavách pyrografie nevím, avšak čas od času nějaký nadšenec pořádá vernisáž svých skvostů :). Například minulý rok v květnu se snad uskutečnila výstava v Heřmanově Městci s názvem Kopie starých mistrů: Malby a pyrografie Václava Vlčka.
Až epidemie ustoupí, zcela jistě se budou podobné akce jen hemžit :). Přeji úspěšné hledání inspirace a mnoho zdraví v tomto neblahém čase.
redaktorka Iveta
pěkný článek o pyrografii.
Na obrázků je smyčková vypalovačka s trafem, která je mnohem lepší než pájky na dřevo ale špatně se shaní. Nově připravuji eshop s nabídkou zrovna těchto pyrografů a rád bych se zeptal na zmíněné vernisáže pyrografie - konají se běžně i Česku? (mimo období korony, samozřejmě)
Mimochodem, mám doporučení pro začínající kreativce - pokud nejste tak zdatní v předkreslení šablony, můžete si např. z pinterestu vytisknout potřebný ornament či ilustrací a pomocí kopíráku jednoduše přenést na kus dřeva ne překližku. :)