Tradiční hodinářství se vytrácí, tu a tam se však šikovný hodinář ještě najde
Hodinářství má poměrně dlouhou historii. První hodináři vynikali zámečnickými, truhlářskými, řezbářskými, nebo zlatnickými dovednostmi. Řemeslo se začalo rozvíjet počátkem šestnáctého století. Hodiny jsou však součástí lidských životů mnohem déle. Na počátku všeho nebyl žádný mechanický strojek, jak jej známe dnes. Indikátorem času bylo slunce. Poprvé sluneční hodiny použili Egypťané před zhruba pěti tisíci lety.
Než byly vytvořeny první mechanické hodiny, musela uběhnout celá řádka let. Lidé si do té doby pomáhali různými způsoby. Čas měřili například pomocí svíček, nebo prostřednictvím vody a písku (v přesýpacích hodinách). S rozvojem tradičního hodinářství však přišel průlom.
Hodinářství a jeho počátky
Hodinář nebo zámečník? Čím byl vlastně Petr Henlein, který jako první sestrojil v roce 1511 mechanické hodinky? Dalo by se říct, že tento muž položil základy tradičního hodinářství. Odstartoval doslova boom v tomto řemesle. Jeho hodinky měly sice velmi krátkou životnost, ale inspirovaly řadu dalších „hodinářů“. Petr Henlein byl původně zámečník a k výrobě svých hodinek použil železo, proto byly nesmírně těžké. Mechanický stroj opatřil historicky poprvé pružinkou, kterou nahradil stávající závaží. Ta byla při konstrukci hodin používaná Henleinovými předchůdci. Koncem šestnáctého století zahájilo Švýcarsko svou první výrobu kapesních hodinek. O to se zasloužil Francouz Karel Cusin. Ostatně švýcarská výroba hodinek je populární až dodnes. Obecně mezi lidmi panuje názor, že hodinky ze Švýcarska jsou skutečně kvalitní a dokonale přesné, což je zcela nepopiratelné. Když se posuneme v čase kupředu, ocitneme se na konci století osmnáctého, kdy ve švýcarském hodinářském ráji vzniká firma ETA, jež se soustředí na výrobu speciálních strojků do hodinek. V roce 1883 pak vznikají počátky hodinek bateriových. Století dvacáté by se dalo nazvat jakýmsi průlomovým obdobím, kde se zformovala konkrétní podoba nynějších hodinek.
Hodinářství a jeho podstata
Jistě jste se někdy setkali s výrokem: „To byla doslova hodinářská práce.“ Už od počátků tradičního hodinářství bylo jasné, že tato práce je velmi "titěrná" a vyžaduje neskutečnou trpělivost, zručnost a preciznost. Hodinář umí hodinky seřizovat, opravovat, sestavovat. Pracuje s velmi malými součástkami, což vyžaduje i dobrý zrak. K ruce má však i řadu pomůcek, které manipulaci s hodinkami usnadňují. Jsou to například hodinářské zvětšovací lupy, šroubováčky, kleště, pinzety, svěrky a podobně.
Hodinářství v 21. století
Ačkoliv by se mohlo zdát, že tradiční hodinářství postupem času upadá, zejména vlivem rozvoje moderních technologií, stále je mezi lidmi vyhledávané. I přesto, že jsou k dispozici mobilní telefony, nebo hodinky digitální, neklesá obliba klasických mechanických hodinek. Vždyť téměř každý nosí na svém zápěstí hodinky náramkové s ciferníkem, které se mimo jiné staly i součástí společenské image. Momentálně se drží na výši tyto značky hodinek: Omega, Rolex, Breitling, nebo TAG Heuer. Zařadit je můžeme mezi ty nejkvalitnější a nejluxusnější. Jejich cena často sahá do nevídaných výšin. Hodinářství tedy rozhodně neupadá. Co se týká údržby mechanických hodinek, je zcela nezastupitelné. Avšak poněkud znepokojující je fakt, že poklesl zájem o učební obor hodinář. Proto hrozí, že na trhu bude odborníků v hodinářství čím dál méně.
Hodinářství a zajímavosti kolem něj
Hodinářství je pro člověka dnes již nepostradatelné. Vývoj hodinek, které známe dnes, měl svou posloupnost. Cílem bylo vytvořit co nejdokonalejší strojek, který naplní mnohá očekávání uživatele a poskytne ještě něco navíc. Společnosti zabývající se výrobou hodinek se v tomto doslova předháněly. Jaké hodinky usnadňují životy lidí po několik desítek let?
- Vodotěsné hodinky, s kterými se můžete i koupat: takové jsou dnes téměř všechny modely. První prototyp byl vytvořen roku 1925. Hodinky se jmenovaly Rolex Oyster.
- Vylepšené hodinky pro letce s navigací: takové vytvořila poprvé společnost Longines v třicátých letech dvacátého století. Učinila tak na doporučení známého pilota Charlese Lindbergha.
- Extrémně odolné hodinky: takové, co nic nezničí vytvořil v roce 1976 Japonec Kukio Ibe. V té době pracoval ve firmě Casio jako designér. Jmenují se Casio G-SHOCK a jsou velmi oblíbené dodnes.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Tradiční hodinářství se vytrácí, tu a tam se však šikovný hodinář ještě najde