Jaké účinky má eukalyptus v aromaterapii?

img

Eukalyptový olej patří mezi nejužívanější a nejoblíbenější oleje používané v oblasti aromaterapie. Aroma eukalyptu působí pozitivně na celý lidský organismus, obzvláště ceněný je pro léčivé působení při dýchacích obtížích. Pomáhá při odkašlávání hlenů, tiší záněty a zmírňuje bolesti v krku. Účinků má však mnohem více. Kdy se začal eukalyptus na poli aromaterapie používat, jaké jsou jeho další účinky, vlivy na zdraví a možná rizika?

Eukalyptus – blahovičník

Eukalyptus či blahovičník jsou synonymní označení pro rod, který obsahuje přes 700 stromů a keřů. Jde o tropické a subtropické stromy a keře, které dnes úspěšně rostou na mnoha místech po celém světě od severní Afriky po Portugalsko. Původně však pochází z Austrálie, kde má také jeho použití v přírodním léčitelství nejdelší tradici.

Podle mnoha dokladů používali blahovičník tisíc let staré australské domorodé kmeny, které již tehdy věděli o schopnostech urychlit regeneraci a hojení ran. Blahovičník (eukalyptus) dorůstá do výšky až 80 metrů, eukalyptový olej se extrahuje z jeho listů.

Rozšíření eukalyptu do Evropy

Použití blahovičníku bylo pro Evropany neznámé až do 19. století. V roce 1867 však ředitel botanických zahrad v Melbourn představil v Paříži v rámci Paris Exposition eukalyptus jako účinné antiseptikum, které bylo dostupnější než doposud užívaný tea tree olej. Eukalyptus má však také přímé spojení s bojem proti malárii.

V minulosti totiž panovalo přesvědčení, že malárie vzniká působením jedovatých výparů z bažin, které byly například v Alžírsku. Proto se francouzská vláda rozhodla zasadit rychle rostoucí blahovičníky na území Alžírska a vytvořit tak bariéru, která by rozšíření plynů zabránila. Paradoxem je, že ačkoliv se zjistilo, že se malárie nešíří těmito plyny, stromy eukalyptu rozšiřování malárie skutečně zabránilo. Eukalyptus je totiž náročný na zavlažování, „vysál“ veškerou vodu v okolí, učinil zem suchou a výrazně tedy omezil i výskyt nakažených komárů. Navíc má sám o sobě schopnost komáry odhánět.

Použití eukalyptu v aromaterapii

Od prvních pokusů s pěstováním eukalyptu uplynulo mnoho desítek let. Blahovičník si našel své pevné místo v přírodním léčitelství, ale také třeba v kosmetickém průmyslu. Pro potřeby aromaterapie lze zakoupit za studena lisovaný olej, který lze následně používat jednak pro zevní použití (potírání ran), ale především pro použití v aroma lampách, rozptylování vzduchem či pro přímou inhalaci.

Druhy blahovičníku a použití

Již výše jsme uvedli, že eukalyptus (blahovičník) je označení pro celý rod stromů a keřů, který jich obsahuje přes 700. Dnes se můžete setkat s esenciálními oleji hned několika druhů eukalyptů, které mohou mít rozdílné vlastnosti a tedy i jiný způsob použití. V aromaterapii velmi rozšířený je éterický olej z eukalyptu kulatoplodého (eucalyptus globulus). Obsahuje z více než poloviny látku zvanou eukalyptol, která má silné antimikrobiální a antiseptické účinky. To je také důvod, proč je eucalyptus globulus důležitou součástí mnoha ústních vod. Tento typ má také protiplísňové účinky a podporuje regeneraci organismu.

Dalším hojně vyskytujícím se typem je eukalyptus zářivý (eucalyptus radiata). Je jemný a nedráždivý, proto se doporučuje pro terapii aplikovanou u dětí. Lidé, kteří trpí alergií na eukalyptus, používají eukalyptus modrý. Jde o jediný typ blahovičníku, který i přes vysoké procentu eukalyptolu nezpůsobuje alergickou reakci u osob alergických na tuto látku. Má vyvážené chemické vlastnosti, a proto se hodí pro léčbu onemocnění dýchacích cest nejvíce. Zmiňme i eucalyptus polybractea, který působí pozitivně při nachlazení cest močových.

Eukalyptus v aromaterapii a jeho účinky

A kdy tedy eukalyptovou aromaterapii aplikovat? Díky příjemné vůni se eukalyptová aromaterapie používá pro celkové uvolnění mysli i těla. Vede ke zlepšení chmurných nálad, zklidnění, zmírnění stresu i napětí, ale pomáhá také dobít energii. Mnozí aromaterapeuti tvrdí, že blahovičník vede k posílení mozkové aktivity a soustředěnosti. Vzhledem k tomu, že eukalyptus navozuje pozitivní přátelskou atmosféru, hodí se při různých schůzkách a setkáních. Nejpřijatelnější formou je v tomto případě použití aromatických svíček s vůní eukalyptu. V bodech si nyní uveďme další důležité účinky éterického oleje:

  • Antibakteriální účinky – eukalyptus se hojně používá jako antibakteriální prostředek. Ničí bakterie a je účinný také při zevním použití. Urychluje hojení ran i odřenin. Pomáhá mírnit fyzickou bolest.
  • Dýchací soustava – nejčastěji se eukalyptová aromaterapie používá při potížích s dýchací soustavou. Inhalace blahovičníku pomáhá rozpouštět hleny, mírnit bolest v krku, tišit záněty nebo uvolňovat ucpaný nos. Není tak divu, že mnohé nosní kapky a další léky obsahují právě příměs eukalyptu.
  • Snižování vysoké horečky
  • Podpora prokrvení
  • Posilnění imunity
  • Uvolnění křečí
  • Protiplísňové účinky

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Eukalyptus - vedlejší účinky

Je třeba také upozornit na jistá rizika, která jsou s aplikací eukalyptové aromaterapie spojená. Existují totiž osoby, které trpí alergií na obsažený eukalyptol. Symptomy alergické reakce se mohou projevit i při inhalaci. Pro alergiky je pak ideální použití výše zmíněného druhu blahovičníku – eukalyptus modrý. Ten jako jediný alergické reakce nezpůsobuje. Při zevním použití může blahovičník způsobovat podráždění kůže. Rovněž je třeba upozornit, že ačkoliv aromaterapie prospívá při dýchacích onemocněních, nesmí se aplikovat v průběhu astmatického záchvatu či jiného akutního stavu.

Eukalyptová aromaterapie patří mezi nejoblíbenější vůbec. Vůně blahovičníku je totiž velmi příjemná a uklidňující, navíc pomáhá při celé řadě duševních i psychických problémů. Kromě vonných olejů můžete na eukalyptus narazit také v mnoha léčivech, parfémech, pastách, ústních vodách či čisticích prostředcích. Éterické oleje jsou dnes běžně dostupné, domácí aromaterapii si tak můžete uskutečnit i sami doma. Vhodnou alternativou je také použití vonných svíček s výtažky z blahovičníku.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.