Půst už zdaleka nemá pouze náboženský význam. Jaké jsou jeho pro i proti?

img

Půst. Pro někoho slovo, které vyvolá děsivé představy o trápení se hladem, pro někoho nedílná součástí životního stylu. Ať už patříte do jakékoliv skupiny, je třeba si uvědomit, že půst může mít jak pozitivní účinky, tak i rizika.

Půst zdaleka neznamená jen určitou dobu nejíst. Existuje v celé řadě obměn - od toho, kdy skutečně nejíte vůbec nic, přes přerušovaný půst, kdy jíte jen v určitý omezený čas, až po částečný půst, kdy nejíte pevnou stravu, ale pijete pouze zeleninové šťávy.

Půst také neodmyslitelně patří k náboženství. A to ať už ke křesťanství a období před velikonočními svátky, půst během Ramadánu jako jeden z pěti pilířů Islámu, nebo speciální půst v judaismu. A velkou roli hraje půst také pro jogíny.

Půst - kde se vzal a jaký význam má v dnešní době?

Cílený půst není původně vynálezem ani křesťanství, ani židovství. Půst dodržovali již pohanské kultury, které věřily, že do sebe člověk spolu s jídlem dostává i zlé démony. Pythagorejci pro změnu tvrdili, že s masem do sebe člověk dostává i duši zabitého zvířete, a proto konzumaci masa odmítali.

Zmínky o půstu jsou patrné i v pramenech ze starého Řecka i Říma, a své o něm věděla i stará čínská medicína. Půst je tedy praktikou starou tisíce let, dodržovanou z různých důvodů - podle náboženských tradic, jako způsob cesty k sebepoznání, nebo ze zdravotních důvodů, kdy se půstem léčily různé nemoci a potíže.

Jaký význam má půst v dnešní době, když odbočíme od náboženských tradic? Proč je nyní půst tak velkým tématem, kterým se zabývají lidé, kterým jde o zdravý životná styl či hubnutí?

Půst a jeho typy

Jednodenní půst nejčastěji lidé dodržují jako odlehčení pro organismus, jako očistu. Například jako start zdravějšího stravování, jako “nápravu škod” po dnech plných nezdravého jídla, nebo v naději, že jednodenní půst či několikadenní půst způsobí rychlé hubnutí.

Přerušovaný půst je naopak velmi specifický druh stravování, který má podle jeho příznivců pozitivní vliv na lidský organismus, a to nejen co se ztráty přebytečného tuku týče, ale i kvůli dodávání energie.

V tomto článku si představíme oba dva typy, jednodenní půst i přerušovaný půst, včetně jejich benefitů, ale i možností rizika.

Jednodenní půst

Jednodennní půst znamená vyhnout se jeden den jídlu. V mírnější podobě je povoleno pít zeleninové a ovocné šťávy, striktnější jednodenní půst nepovoluje ani to. Pít se smí pouze voda, voda s citronem či neslazené čaje, a vyhnout byste se měli i kávě.

Smysl půstu je v tom, že na jeden den zcela odlehčíte zažívání a dojde tak k vyprázdnění střev, které si “odpočinou” od neustálého zpracovávání potravy, i ke zklidnění žaludku a celého trávicího traktu.

Jaké má jednodenní půst výhody?

  • Působí jako pomyslný start zdravějšího životního stylu. Když nebudete jeden den jíst vůbec nic, na další den se budete těšit na jakékoliv jídlo. A sáhnout hned po něčem nezdravém by byla škoda.
  • Pomáhá psychicky, pokud se například cítíte těžcí po dnech plných nezdravých potravin.
  • Pomáhá odlehčit trávicímu traktu.
  • Působí jako očista nejen těla, ale i mysli. Během půstu se naučíte lépe vnímat své tělo a jeho reakce.
  • Říká se, že jednodenní půst dodržovaný jednou týdně výrazně pomáhá trávicímu traktu, který se tak zbavuje zátěže.
  • Může pomoci při hubnutí. Pokud jej budete dodržovat například jednou týdně, týdenní příjem energie se sníží.

A jaká rizika může jednodenní půst představovat?

  • Hladovění může způsobit, že to, co jste nesnědli během půstu doženete další den v několikanásobném množství.
  • Bude vám chybět energie. V práci to půjde těžko, a na nějaké fyzické výkony můžete zapomenout.
  • Hladovění může způsobit špatnou náladu.
  • Na jeden den vás jednodenní půst téměř “vyřadí z provozu”. Budete unavení, nebudete moci jít s přáteli na kávu nebo oběd, budete muset odmítnout jakékoliv jídlo, co vám kdo nabídne.
  • Při častém dodržování může docházet ke zpomalování metabolismu.

Přerušovaný půst

Přerušovaný půst, často označován i původním anglickým názvem "intermittent fasting", je další stravovací metodou, která si v dnešní době získává čím dál více příznivců.

Přerušovaný půst znamená zjednodušeně řečeno jídlo pouze v určitý čas. Nejde tedy o celodenní hladovění jako u výše zmíněného půstu, ale pouze o část dne.

Přerušovaný půst existuje v různých obměnách, například takzvaná Warrior dieta, kdy se jí pouze jedno velké jídlo denně. Mnohem populárnější je však přerušovaný půst na základě různě velkých časových oken, po které je povoleno jíst. Například 8 hodin prostor pro jídlo, 16 hodin půst. Případně více či méně striktní varianta.

U přerušovaného půstu musí být příjem živin dostatečný, tedy stejný, jako byste jedli více malých jídel během dne. Nejde tedy o omezení kalorií, ale o jejich koncentraci do časových oken.

Jaké má přerušovaný půst výhody?

  • Je vhodný pro časově vytížené jedince. S přerušovaným půstem postačí i 2 velká jídla denně, což ušetří mnoho času - jak co se přípravy týče, tak samotné konzumace.
  • Dobrá volba pro ty, kteří mají rádi velké porce a malé poloprázdné talíře či velikost běžných chodů je neuspokojí. Pro ty, kteří se raději nají dvakrát a opravdu pořádně, než pětkrát po malých porcích.
  • Díky dlouhému časovému oknu pro půst má tělo dostatek prostoru na zpracovávání potravy a využití energie, proto je přerušovaný půst vhodný i pro hubnutí.
  • Díky velkým porcím se budete cítit plni na delší dobu, nebudete stále přemýšlet co byste kde uzobávali.
  • Doba půstu nepovoluje konzumaci ničeho, což je skvělou možností pro ty, kteří stále chodí něco ujídat, a díky tomu se nedaří hubnutí podle plánu.
  • Pomáhá v případě, že stále myslíte na jídlo. Přerušovaný půst zajistí, že se budete díky větším porcím cítit zasyceni, a zároveň během časového okna nebudete přemýšlet co byste si dali navíc, protože zkrátka nebudete moci.
  • Přerušovaný půst často volí sportovci, pro které je vhodný z hlediska čerpání energie. Díky méně jídlům denně tělo nemusí věnovat tolik energie trávení, a zároveň nechodí na trénink s plným žaludkem, jako při konzumaci například pěti jídel denně.

Proč není přerušovaný půst vhodný pro každého a jaké má nevýhody?

  • Přerušovaný půst je velmi těžce slučitelný se společenským životem. Nemůžete jít s přáteli kdykoliv na jídlo, přijmout pozvání, nebo třeba jíst ve stejné časy s ostatními během společného výletu či dovolené.
  • Přerušovaný půst může být náročný psychicky, při vědomí, že něco nesmíte, máte nastavena pravidla která omezují.
  • Pro někoho může být přerušovaný půst náročný pro trávení, jelikož jde o konzumaci většího množství jídla najednou.
  • Je možné, že budete mít v časovém okně půstu hlad a nedostatek energie.


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.