Okinawská dieta pomůže zformovat postavu a prodlouží život
Hubnutí je téma, které se ozývá po celý rok. Nejsme se sebou spokojení a rádi bychom se zbavili několika nadbytečných kilogramů. A stále řešíme, jak na to. Zázračné diety ani doplňky stravy nefungují, do pohybu se nám příliš nechce. Tak co s tím? Řešením může být okinawská dieta. Je to kompromis mezi vším, co jste dosud vyzkoušeli.
Okinawská dieta je pojmenovaná po největším ostrově v souostroví Rjúkjú v Japonsku. Obyvatelé Okinawy jsou štíhlí a dožívají se přes 100 let. Vědci se dlouho snažili zjistit, co za tím stojí. Ale vypadá to, že klíč k odpovědi bude právě ve stravě. Tamní obyvatelé totiž jí především rýži, zeleninu, sóju a ryby. Výživově jde o stravu bohatou na živiny, zároveň však s nízkým obsahem nasycených tuků. A když okinawská dieta funguje v Okinawě, proč by nemohla fungovat i u nás?
Okinawská dieta je zdravá a chutná
Nejde jen o dietu, která vám pomůže dostat se blíže k vysněné váze. Jde zároveň o jídelníček, který pečuje o zdraví a může vám pomoci dožít se vyššího věku. Ne nadarmo je okinawská dieta označovaná jako dieta dlouhověkosti. Dá se říci, že se okinawská dieta vrací k úplným základům. To znamená, že bychom měli jít hlavně zeleninu. Ideálně zelenou, žlutou a oranžovožlutou. Rýže je v Japonsku všude, tudíž logicky patří i do tamního jídelníčku. Obilovinami se šetří, ale zato se hojně jí sladké brambory. Maso, mléčné výrobky a mořské plody se konzumují jen v malém množství. Důraz je kladen spíš na sóju a luštěniny. Zapomeňte tedy na polotovary, zpracované potraviny a hlavně sladkosti. Cukr je v dietě značně omezený.
Bezlepková dieta je jediné řešení při nestravitelnosti glutenu
Zdravá dieta neznamená hladovění. Hubnutí pomocí nebezpečných diet je cesta do pekel
Zásadní pravidlo okinawské diety
V západním světě je vcelku normální se přejídat. Ostatně obezita jako nemoc moderní společnosti nevznikla jen tak. V Okinawě platí pravidlo, které bychom si měli rozhodně zafixovat: Přestaňte jíst, pokud jste z 80 procent sytí. Kousejte pomalu a jídlu věnujte plnou pozornost. Jakmile si navyknete takto jíst, sníte toho i mnohem méně. Ostatně Okinawané denně sní asi 1200 kalorií, což je v Evropě značný podprůměr.
Okinawská dieta: Vhodné potraviny
Sladké brambory čili batáty jsou potravinou bohatou na komplexní sacharidy, vlákninu a další živiny. Ze zeleniny je ideální listová zelenina, mrkev, ředkvičky a další místně vypěstované produkty. Nechybí ani tofu a sójové produkty. Obsahují totiž důležité rostlinné bílkoviny. Z luštěnin jsou to nejčastěji fazole a sójové boby. Ryby jsou důležité kvůli omega-3 mastným kyselinám a z masa volí především libové druhy. Oblíbená jsou v okinawské dietě i celá zrna (celozrnná rýže), ovoce a dále pak zelený čaj, byliny a koření.
Okinawská dieta: Nevhodné potraviny
Aby byl jídelníček vyvážený a nutričně bohatý, je třeba některé potraviny zcela eliminovat. Jde předevíšm o jídla, která mají nepříznivé nebo méně příznivé dopady na zdraví. Patří sem zpracované potraviny, jídlo s přidaným cukrem, nasycené tuky (smažená a tučná jídla), nadměrné množství červeného masa, mléčné výrobky, rafinovaná zrna (bílá rýže) a alkohol.
Okinawská dieta může zlepšit zdraví
Okinawská dieta je spojována se spoustou zdravotních přínosů. Hubnutí je pochopitelně jedním z nich. A dále pak dlouhověkost. Okinawské stravování podpoří i kardiovaskulární systém a zdraví srdce, srovná hladinu krevního cukru, působí protizánětlivě a zlepšuje zdraví kostí. Funguje jako prevence rakoviny a zlepšuje zdraví střev. Je vhodné pro mozek, posiluje kognitivní funkce. A snižuje rovněž riziko vzniku metabolického syndromu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku