Kavitace - pomáhá tato kontroverzní metoda při hubnutí, nebo ne?
Kavitace je termín, kterým označujeme proceduru neinvazivní liposukce, jinak také radiofrekvenční lipolýza. Jedná se o metodu, která nám má pomoci bezbolestně shodit kila, zničit tukové buňky, nebo snížit objem například v pase. Celulitida je také něco, s čím si mají přístroje provádějící kavitaci poradit hravě. Tato metoda je poměrně kontroverzní a má své zastánce i odpůrce. Ani zkušenosti a výsledky po aplikaci této metody nejsou konzistentní. Jak kavitace funguje? Proč má někdo výsledky výborné a někdo ještě přibere? Může být tato metoda zdravotně závadná? To jsou všechno otázky, na které není úplně jednoznačná odpověď.
Jak kavitace funguje?
Princip kavitace (neinvazivní liposukce) pracuje na principu zahřívání tukové tkáně. Rychlým zahřátím tukových buněk dojde k tomu, že obaly tukových buněk se naruší a tuk v nich obsažený se vyplaví do mezibuněčných prostor, kde se smíchá s lymfatickou tekutinou a následně je vyloučen z organismu. To zní na první pohled lákavě. Tuk z rozbitých tukových buněk prostě odejde z těla pryč. Ale co když ne? Reklamní propaganda samozřejmě tuto možnost nepřipouští a kavitaci propaguje jako nejefektivnější způsob bezbolestného odbourání tuků. Skutečnost ale může být i jiná.
Lymfodrenáž jako nezbytná součást procedury
Lymfodrenáž je procedura, která musí následovat po aplikaci kavitace, protože rozpuštěný tuk zůstane vyplavený v těle právě v lymfatickém systému. Odtud se dostává do ledvin a do jater a měl by být vyloučen z těla ven. Lymfodrenáží se dojde k podpoře činnosti celého lymfatického systému. To je klíčové proto, aby byly tuky opravdu odstraněny z těla ven a neusadily se na jiném místě v těle. Pokud někomu nefunguje lymfatický systém tak, jak má, může dojít k tomu, že se tuk nevyloučí, ale usadí se v těle, jen někde jinde, než byl původně. To je zřejmě největší úskalí této metody.
Ani lymfodrenáž nemůže vždy zaručit to, že skutečně dojde k vyloučení veškerého tuku z těla. Správná lymfodrenáž musí být opět prováděna podle určitých pravidel, jinak se kýžený efekt nemusí vůbec dostavit. Tuto zkušenost má bohužel velká část klientek, která proceduru kavitace podstoupila. Správná lymfodrenáž by měla probíhat ve třech cyklech. Pokud není lymfodrenáž provedena tímto způsobem, pak se může stát, že se toxiny a škodliviny někde v těle usadí. Některé klientky se přebytečného tuku touto procedurou zbavily, jiné ovšem následně ještě přibraly, a to na různých místech těla.
Lymfatický systém – proč nefunguje tak, jak má?
Pokud lymfatický systém nefunguje tak, jak má, pak tělo zadržuje více vody, než by mělo, nedochází ani ke správnému vylučování škodlivých a odpadních látek. Správnému proudění lymfatického systému brání především nezdravý životní styl. Nedostatek pohybových aktivit, sedavé zaměstnání, nevhodná životospráva a nadměrný přísun soli nebo hormonální změny (klimakterium), jsou faktory, které proudění lymfy významně ovlivňují. Ženy pak trápí také celulitida, otoky, nezdravý stav pokožky apod. (k tomuto tématu více v našem článku o zadržování vody v těle)
Celková kondice organismu bude mít vliv na to, jak moc bude kavitace úspěšná. Na některých pracovištích, kde se kavitace provádí, se doporučuje i dlouhodobá příprava před samotným zákrokem. Doporučuje se změna životosprávy, která zahrnuje odlehčenou stravu, omezení přísunu soli, zvýšeného pitného režimu nebo i pití speciálních čajů, to všechno po dobu alespoň dvou měsíců před započetím samotné kúry. Příprava a zlepšení celkové tělesné kondice může zabránit selhání transportní a filtrační schopnosti organismu, čímž se sníží riziko usazení tuků a škodlivin v těle.
Jak se kavitace provádí?
Samotná procedura je opravdu bezbolestná. Musí se opakovat vícekrát po sobě s určitým časovým odstupem (10 až 14 dní). Před ošetřením ultrazvukem se na problematických partiích, které budou ošetřovány, udělají značky. V tomto místě se také pak měří objem a porovnávají se změny po zákroku.
Poté klientka uchopí do ruky kovový váleček, který drží po celou dobu kavitace, která trvá cca 40 minut. Ten, kdo proceduru provádí, přejíždí ultrazvukovou hlavicí po místě, které čeká na hubnutí. Hlavice přístroje, kterým se po těle přejíždí, může způsobovat i podtlak, který pomáhá během kavitace ještě vypnout a zpevnit kůži. Tak může být odstraněna i případná celulitida. Většina klientek označuje za velice nepříjemné pískání, které přístroj vydává po celou dobu kavitace, a který slyší jen klientka.
Po kavitaci následuje výše zmíněná lymfodrenáž. Ta probíhá většinou pomocí navlečení nafukovacích kalhot. K rozproudění lymfy pak dochází opakovaným nafukováním a vyfukováním. Pokud je ale možné absolvovat lymfatickou masáž prováděnou ručně, je to samozřejmě mnohem lepší, účinnější i bezpečnější. I samotná lymfatická masáž pomáhá s problémy, jako je nadměrné zadržování vody v těle, celulitida, otoky. Lymfatická masáž je výborná na odvádění přebytečné vody z těla. U celé procedury kavitace si tedy musíme také uvědomit, že rozhodně ne všechna kila, která jsme ztratili, byly tuky. Hubnutí je do značné míry zapříčiněno i ztrátou vody.
Kontraindikace
Kavitace se nesmí provádět na jedincích, kteří mají problémy se srdcem, s křečovými žilami, kteří trpí epilepsií či onkologickým onemocněním. Dále nesmí být prováděna těhotným ani kojícím ženám, lidem s kovovými implantáty, s vysokým krevním tlakem, s nemocemi jater a ledvin a onemocněním kůže v místě, kde má být kavitace prováděna.
Kavitace a vědecké důkazy
Vzhledem k tomu, že ohledně kavitace probíhaly vášnivé diskuze s odbornou veřejností, spousta pracovišť dnes již termín kavitace nepoužívá. Výrobci ani dovozci kavitačních přístrojů nebyli totiž nikdy schopni doložit žádné důkazy či lékařské studie, které by prokazovaly, že přístroje skutečně provádějí kavitaci. Kavitace je proces, který fyzika jasně definuje. Kavitace se využívá také v medicíně ve stomatologii k odstraňování zubního kamene. U liposukčních přístrojů nebylo nikdy přesně vědecky prokázáno, na jakém principu fungují a zda skutečně jde o kavitaci.
Nejde jen o to, jak se celé proceduře říká, ale především o to, jak je bezpečná, zda nemůže poškodit zdraví, neboť chybí jakékoli dlouhodobé vědecké studie. V Německu bylo používání přístrojů, které deklarují, že provádí kavitaci, dokonce zakázáno. Kavitace je i vedlejší nežádoucí účinek některých léčebných procedur. Dochází tak k poškození tkání. Otázkou však je, zda přístroje na hubnutí kavitaci provádí či nikoli. Odborníci se shodují, že zahřívání tkáně, ke kterému při aplikaci laseru dochází, má samo o sobě vliv na tukovou tkáň, ale že ke kavitaci přitom nedochází.
Ať už k hubnutí dochází jedním nebo druhým fyzikálním procesem, mělo by být vždy jasně doloženo, že přístroj nemůže způsobit nežádoucí a nebezpečné účinky na zdraví. Módní hity v oblasti hubnutí mnohdy zcela opomíjí vedlejší účinky. Hubnutí lze často dosáhnout jen při zaplacení vysoké daně na zdraví. Proto každému doporučujeme být opatrní a obezřetní, nevěřit slepě všemu, co se nabízí. Pokud chcete podstoupit kvůli hubnutí jakoukoli terapii, vždy se zajímejte o klinické studie, názory lékařů, možné vedlejší účinky a bezpečnost daného zařízení.
Diskuse k článku
RE : Kavitace - pomáhá tato kontroverzní metoda při hubnutí, nebo ne?