Venkovní sauna - vychutnejte si výhody sauny na vlastní zahradě
Blahodárné účinky sauny na tělo i mysl člověka jsou dlouhodobě známé. Saunování se proto těší velké oblibě – sauny najdete u veřejných koupališť a plováren i ve wellness centrech. Ještě větší požitek ze saunování ale zažijete, pokud budete mít svou saunu jen pro sebe – přímo doma. Domácí saunu lze mít přímo v bytě, ještě lepší je ale venkovní sauna, ze které můžete přímo skočit do ledového bazénku nebo přírodního rybníka.
Sauna – co to je a kde se vzala?
Slovo sauna zná asi každý. Výraz pochází z finštiny a používá se pro označení malé stavby či místnosti, která se vytápí a následně slouží jako ohřívárna. Právě Finsko je považováno za kolébku saunování, které zde vždy bylo a dodnes je součástí běžného každodenního života. Jako wellness program je saunování známé, oblíbené a hojně využívané také u nás.
Sauny bývají nejčastěji vyrobeny či postaveny ze dřeva. Jejich nezbytnou součástí jsou samozřejmě saunová kamna, ve kterých se topí dřevem, častá jsou ale také elektrická kamna. Zdroj tepla pak saunu vyhřívá na 60 až 100 °C. V pravé finské sauně můžete narazit na rozpálené kameny, které se polévají vodou. Vytváří se tím pára, která má za úkol zvýšit vlhkost vzduchu. Tradiční součástí rituálu saunování je také šlehání se březovými metlami s listím, díky čemuž se lépe prokrvuje kůže a do vzduchu se dostávají vonné esence z listů. Tento způsob se někdy nahrazuje používáním kartáčů a žínek, případně masáží těla.
Venkovní sauny umožní spojení s přírodou
Saunujete se rádi, ale nebaví vás navštěvovat veřejné sauny? Dopřejte si soukromou saunu kdykoli se vám zachce. Saunu můžete mít přímo u sebe doma, pro ještě autentičtější a intenzivnější prožitek je však ideální venkovní sauna. Díky lepšímu spojení s přírodou totiž docílíte toho pravého skandinávského efektu.
Saunování na vlastní zahradě
Venkovní sauna je v podstatě domek, chatka či srub z kvalitního dřeva, ideálně z masivu, může být ale i zděná. Základem venkovní sauny je pevný rovný základ, nejlépe betonová odizolovaná deska, případně betonové patky. Na venkovní sauny je možné zrekonstruovat i stávající zahradní domek, pokud takový máte.
Sauna většinou bývá vestavěna jen v části chatky a zbývající prostor slouží jako sprcha, šatna k odkládání oblečení a odpočívárna. Interiér venkovní sauny bývá stejně jako u jiných typů z masivního dřeva, které netvoří třísky, je tepelně nevodivé a nerozpálí se tedy horkem. Ideálním dřevem do sauny je tak smrk, topol, olše, kanadská borovice, jedle douglaska nebo skandinávská borovice.
Venkovní sauna a ochlazení v přírodě
Důležitou součástí venkovní sauny je samozřejmě místo pro ochlazení. Pokud máte možnost přírodního zdroje vody, jako je rybník či jezero, je to ideální. Výhodou venkovní sauny je právě možnost kontaktu s přírodou, kdy přímo ze sauny skočíte do rybníka, sněhu a podobně. Zchladit se ale můžete také pod venkovní studenou sprchou, v bazénu či kádi. Sprcha pro ochlazení stačí, nicméně ponoření se do studené vody v bazénku zintenzivní pocit.
Sauna, místo pro ochlazení a také odpočívárny by měly být blízko sebe, aby přesuny mohly být rychlé. Jistě také oceníte mít saunu mimo dohled očí zvědavých sousedů či kolemjdoucích.
Jak na správné saunování ve venkovní sauně?
Aby bylo saunování zdraví prospěšné a také bezpečné, měla by se dodržovat jistá pravidla. To platí pro venkovní sauny stejně jako pro jakékoliv jiné. Před samotným prohříváním, protože je nutné se osprchovat teplou vodou. Poté se již můžeme přesunout do ohřívárny, kde zůstáváme několik minut. Udává se většinou 15 minut, vhodné však je naslouchat vlastnímu tělu. Pokud vám saunování není příjemné, je lepší jej přerušit a ochladit se.
Jakmile opustíme saunu, následuje rychlé ochlazení osprchováním se studenou vodou či ponořením se do ledové vody rybníka, jezera či bazénu. Rozhodně by se do ní nemělo skákat po hlavě, aby nedocházelo k prudkému ochlazení termoregulačního centra. Jakmile cítíme chlad, vracíme se zpět do sauny. Celý proces opakujeme, doporučuje se třikrát, ale opět záleží na každém člověku. Nicméně časté střídání nebo naopak prodlužování jednotlivých fází není vhodné.
Venkovní sauna - odpočinek a doplnění tekutin
Po posledním ochlazení se krátce osprchujeme vlažnou vodou a osušíme. Následuje alespoň půlhodinový odpočinek a relaxace v odpočívárně, doporučuje se také klidná procházka na čerstvém vzduchu.
Vzhledem k silnému pocení je důležité během saunování i po něm doplňovat tekutiny. Ideální je čistá voda, minerálky, ovocné šťávy či studený čaj.
Sauna blahodárně působí na tělo
A v čem vlastně tkví výhody sauny? Saunování má velmi příznivý vliv na lidský organismus. Střídáním horka a chladu se tělo otužuje, navíc se prokrvují sliznice a zlepšuje se tak jejich výživa a přívod obranných látek. Díky tomu se zvyšuje přirozená obranyschopnost organismu a jeho odolnost vůči infekcím. Saunování se proto doporučuje jako prevence proti nemocem dýchacích cest, astmatu, alergiím i kožním potížím.
Jelikož se v sauně prohřívají klouby a svaly, může být saunování vhodným doplňkem rehabilitací po úrazech, zánětech šlach a svalů, zmenšuje rovněž obtíže při artróze či revmatismu. Posiluje také činnost srdce a zlepšuje krevní oběh.
Pocením se v horké sauně se z těla dostává velké množství škodlivých odpadních látek. Z kožních pórů se vyplavuje maz a nečistoty, takže pleť bude díky saunování čistá, svěží a krásná. Účinky sauny tak pocítíte doslova na vlastní kůži.
Saunování a relaxace prospívá psychice
Saunování neslouží jen k celkové regeneraci těla po fyzické stránce. Blahodárné účinky má sauna i na psychiku člověka. Relaxování v sauně pomáhá odstraňovat stres a navozuje dobrý spánek. Sauna uklidňuje a přináší pocit dobré nálady, můžete díky ní přemoci také nervozitu či nechutenství, pomáhá i při odstraňování migrénových bolestí. Saunování je zkrátka příjemnou cestou k celkové relaxaci a uvolnění.
Aby saunování plnilo svůj účel a pocítili jste jeho účinky, je vhodné jej pravidelně a často opakovat. Výborně k tomu poslouží právě soukromá venkovní sauna, kterou můžete mít doma na zahradě. Neváhejte a využívejte výhody sauny kdykoliv se vám zachce!
Diskuse k článku
RE : Venkovní sauna - vychutnejte si výhody sauny na vlastní zahradě