Populární doplňky stravy: Jak může glycin pomoci lidem s diabetem II. typu? A proč je řazen mezi antioxidanty?

Populární doplňky stravy: Jak může glycin pomoci lidem s diabetem II. typu? A proč je řazen mezi antioxidanty?

Glycin je aminokyselina, kterou naše tělo využívá k tvorbě bílkovin. Patří mezi oblíbené doplňky stravy především u sportovců. Glycin naše tělo produkuje přirozeně z jiných aminokyselin, ovšem můžeme jej přijímat také stravou. A krom toho, že je skvělý pro růst svalů, má pro nás i zdravotní benefity.

Glycin označujeme jako kyselinu neesenciální, což znamená, že je tělo schopno si jej vytvořit samo. Konkrétně glycin si naše tělo tvoří z jiných aminokyselin, a to serinu a threoninu. Z glycinu se v těle tvoří další látky, jako napříkla puriny, glutathion, kreatin nebo porfyriny. Lidské tělo glycin potřebuje, mimo jiné pro výrobu některých důležitých látek, jako jsou hormony či enzymy.

Doplňky stravy: Glycin v lidském těle

V lidské organismu se glycin nachází především v kůži, se svalech či v pojivové tkáni. Nikdy se nevyskytuje samostatně, vždy jen součástí molekul bílkovin. Glycin jako aminokyselina přispívá k buněčnému růstu a zdraví. A rovněž může být pro naše tělo značně prospěšný v mnoha oblastech.

Čtěte také:

Diabetes mellitus a recepty pro diabetiky

Superpotraviny podobné lidským orgánům, které léčí: Jezte fazole pro zdravé ledviny!

Minerály v kostce: Téměř neznámý prvek vanad. Opravdu může pomoci diabetikům?

Doplňky stravy: Glycin jako účinný antioxidant

Glycin je jednou ze tří aminokyselin, které naše tělo používá k výrobě glutathionu. Tedy silného antioxidantu, který pomáhá chránit naše buňky před oxidačním poškožením způsobeným volnými radikály (oxidačním stresem), o nichž se předpokládá, že jsou základem mnoha nemocí. Jestliže naše tělo nemá dostatek glycinu k dispozici, pak produkuje méně glutathionu. To by mohlo následně negativně ovlivnit to, jak naše tělo zvládá oxidační stres. A protože hladiny glutathionu s věkem přirozeně klesají, je dobré postarat se o to, abychom měli dostatek glycinu. Ten už se nám o optimální množství glutathionu v těle sám postará.

Doplňky stravy: Glycin zlepšuje výkon svalů i mozku

Glycin je rovněž jednou ze tří aminokyselin, které naše tělo používá k výrobě kreatinu. Tedy sloučeniny, která svalům dodává energii k rychlému a krátkému cvičení (například sprint, vzpírání a podobně). V kombinaci s odporovým tréninkem bylo prokázáno, že doplňky stravy s kreatinem zvyšují velikost i sílu svalů. Zároveň byly provedeny i studie, které zjistili jeho příznivý účinek na zdraví kostí, funkce mozku a neurologické stavy, jako je Parkinsonova či Alzheimerova choroba.

Doplňky stravy: Glycin pro chrupavky, vazy i kosti

Glycin funguje i jako hlavní aminokyselina kolagenu. Každá třetí až čtvrtá aminokyselina v kolagenu je vlastně glycin. Přičemž právě kolagen je nejhojnější bílkovina v našem těle. Dodává sílu svalům, pokožce, chrupavce, krvi, kostem i vazům. Bylo prokázáno, že doplňky stravy s kolagenem prospívají zdraví pokožky, zmírňují bolesti kloubů a pomáhají předcházet úbytku kostní hmoty (osteoporóza).

Doplňky stravy: Glycin se postará o lepší spánek

Glycin má značný vliv na to, jak dobře nebo špatně budeme spát. Má totiž uklidňující účinek na náš mozek a může nám pomoci usnout pomocí snížení tělesné teploty. Studie u lidí, kteří mají problémy se spánkem, potvrdily, že už tři gramy glycinu před spaním pomáhají urychlit dobu usínání, zlepší kvalitu spánku a navíc i sníží ospalost během následujícího dne. Díky tomu může být zajímavou alternativou oproti běžným lékům na spaní.

Doplňky stravy: Glycin může pomoci chránit naše srdce

Stále více důkazů naznačuje, že glycin je schopen poskytnout nám ochranu před srdečními chorobami. Zabraňuje totiž hromadění sloučeniny, která je ve vysokém množství spojena s aterosklerózou či zúžením tepen. Glycin rovněž může zlepšit schopnost našeho těla používat oxid dusnatý. Tedy důležitou molekulu, která zvyšuje průtok krve a snižuje krevní tlak.

Doplňky stravy: Glycin může být prospěšný lidem s cukrovkou

Cukrovka II. typu může vést k nízkým hladinám glycinu. Což je stav charakterizovaný zhoršenou sekrecí a činností inzulínu. Znamená to, že tělo neprodukuje dostatek inzulínu nebo nereaguje správně na inzulín, který vytváří. Během studie glycin zvyšoval inzulínovou odpověď u lidí bez cukrovky. Odborníci tak předpokládají, že by mohl zlepšit zhoršenou inzulínovou odpověď i u lidí právě s diabetem II. typu.

Doplňky stravy: Glycin a jeho přírodní zdroje

Glycin je možné získat pochopitelně nejen doplňky stravy, ale také stravou. Přičemž mezi zajímavé potraviny v tomto ohledu se řadí sójové boby, fazole, špenát, květák, kapusta, okurka, některé druhy ovoce (především kiwi a banány), maso a ryby či sýry (z této skupiny především mozzarella).

Kiwi a banány jsou zajímavým zdrojem glycinu

Doplňky stravy: Nedostatek glycinu je poměrně vzácný

Dobrá zpráva je, že nedostatek glycinu není běžnou záležitostí. Objevit se může u podvyživených lidí či u pacientů s rakovinou nebo AIDS. Nedostatek glycinu mohou mít i lidé s únavovým syndromem nebo trávicími obtížemi. Jako doplněk stravy jej hojně užívají sportovci, diabetici, osoby s poruchami paměti, pacienti po mozkové mrtvici nebo jedinci se schizofrenií.

Dobrou zprávou je i to, že glycin patří mezi bezpečné doplňky stravy. Některé studie používaly až 90 gramů glycinu denně po dobu několika týdnů, bez závažných vedlejších účinků. Šlo však o studie, kde byli lidé pod stálou kontrolou lékařů. Standardní dávka, která se během studií používá, je 3-5 gramů glycinu denně. A doporučená denní dávka pro běžného uživatele je 0,5-1 g glycinu denně. V každém případě se vždy striktně držte dávkování, které uvádí výrobce na doplňku stravy, jež jste si pořídili.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.