Populární doplňky stravy: Skutečně je DMAE schopen posílit paměť? A jak může pomoci při hyperaktivitě?
Některé doplňky stravy, jako je například právě DMAE, se přirozeně vyskytují v přírodě. DMAE, celým názvem dimethylaminoethanol, je rovněž trvale přítomen v lidském mozku. Jeho hlavním úkolem je zvyšovat bdělost a zlepšovat náladu. A proč se prodává mezi doplňky stravy?
DMAE je světle žlutá kapalina. Z hlediska farmakologického patří mezi nootropika. Což jsou látky, které napomáhají zlepšení mentálních funkcí (paměť, pozornost, koncentrace…). Látky ze skupiny nootropik se navíc významně podílí na zásobování mozku některými nezbytnými látkami, které podporují činnost mozku (neutrotransmitery, hormony, enzymy). A rovněž podporují i zlepšují prokrvení mozku. O DMAE se říká, že může pozitivně ovlivňovat náladu, zlepšit paměť a dokonce posílit i mozkové funkce. Přidává se i do některých kosmetických přípravků a krémů. To z toho důvodu, že se předpokládá, že by DMAE mohla zpomalovat stárnutí pokožky.
Doplňky stravy: Co všechno DMAE dokáže?
Přesto, že na DMAE nebylo zatím provedeno dostatek studií, její zastánci se domnívají, že by mohla mít mnoho výhod pro naše zdraví.
EEG biofeedback umožňuje efektivně cvičit mozek
Věděli jste, že žonglování bystří mozek a pomáhá nám s pamětí?
- zvyšuje bdělost a odstraňuje únavu
- aktivuje IQ
- zlepšuje stav při ADHD (porucha pozornosti s hyperaktivitou)
- napomáhá rychlejšímu procesu učení a zapamatování si
- je prospěšná při Alzheimerově chorobě, mohla by být prevencí
- pozitivně působí při poruchách spánku
- kladně působí na libido a sexuální výkonnost
- pomáhá předcházet demenci
- zlepšuje náladu a může být prevencí depresivních stavů
- zvyšuje mentální energii
- zpomaluje procesy stárnutí
Doplňky stravy: DMAE pod drobnohledem
Látka DMAE se přirozeně vyskytuje i produkuje v našem těle. Je však také přítomna v tučných rybách, jako jsou například sardinky, losos nebo ančovičky. Odborníci předpokládají, že DMAE v lidském těle funguje zvýšením produkce acetylcholinu. Což je neurotransmiter, který přenáší signály z jedné nervové buňky do druhé. Díky tomu hraje důležitou roli ve fyzických i mentálních funkcích. Acetylcholin reguluje i některé funkce, které ovládá mozek, například REM fáze spánku, svalové kontrakce či bolestivé reakce. Bohužel, hladina acetylcholinu se snižuje s věkem i s příjmem nevhodných či toxických látek potravou.
DMAE také může pomoci zabránit hromadění látky zvané beta-amyloid v mozku. Příliš velké množství této látky v mozku bylo totiž spojeno se ztrátou paměti, která přichází s věkem.
Pokusy na zvířatech prokázaly, že DMAE zvyšuje hladinu cholinu v mozku a krvi. Právě cholin, který patří mezi B-vitamíny, je základním stavebním kamenem acetylcholinu. Experti tedy předpokládají, že vyšší hladina cholinu zvyšuje i hladinu acetylcholinu.
Doplňky stravy: DMAE jako účinné léčivo?
Léky, které zvyšují hladinu acetylcholinu, se využívají při léčbě Alzheimerovy choroby. Některé studie se úbytkem hladiny acetylcholinu a případnou léčbou DMAE více zabývaly, avšak doposud se nepodařilo přinést žádné převratné výsledky. Stejně tak se DMAE užíval (v 60. a 70. letech v USA) jako doplněk léčby při problémech s učením a poruchách soustředění. DMAE byla tehdy dostupná na lékařský předpis. V roce 1983 však FDA chtělo po výrobci dodatečné studie léku, aby mohla být znovu prokázána jeho účinnost. Výrobce však již na další studie neměl finance, a tak musel lék stáhnout z trhu. Studie, která měla prokázat nějaké souvislosti s užíváním DMAE a hyperaktivity, byla provedena v roce 2011. Avšak výsledkem byl výstup, který uváděl jen “pravděpodobně malý účinek”. Dnes je DMAE volně dostupný jako doplněk stravy. Vzhledem k tomu, že dosud stále není dostatečně zmapován, probíhají i nadále další studie.
Doplňky stravy: Vyplatí se DMAE užívat?
DMAE je dnes běžně dostupný jako doplněk stravy, nejčastěji ve formě tobolek a prášku. Doporučená denní dávka se pohybuje v rozmezí 2,5-3 gramy. Některé zdroje uvádí i dávky mnohem vyšší, což nemusí být nutně problém. Na druhou stranu příliš vysoké dávky mohou způsobovat nepříjemné vedlejší účinky, jako je pocení, nevolnost a nadýmání. Objevit se může i nespavost, záškuby svalů, podráždění kůž, ospalost, zmatenost či vyšší krevní tlak. Vzhledem k poměrně variabilní denní dávce, je vhodné striktně dodržovat doporučení daného výrobce u preparátu, který si pořídíme. Nikdy nepřekračujte dávkování, které výrobce na svém přípravku uvádí. Také buďte obezřetní, od koho DMAE kupujete. Zaměřte se na prověřeného výrobce a kvalitní produkt. Je také vhodné vědět, že efekt při užívání se obvykle dostaví během dvou až čtyř týdnů.
Doplňky stravy: DMAE v kosmetickém průmyslu
DMAE je však, krom tobolek a prášku, k dispozici také jako pleťové sérum. A často jím bývají obohaceny i další kosmetické přípravky. DMAE v pleťové kosmetice slibuje anti-aging (proti stárnutí) účinky. Slibuje rovněž snížení výskytu vrásek, eliminaci tmavých kruhů pod očima a vypnutí ochablé pokožky na krku.
Doplňky stravy: DMAE a rizika jeho užívání
DMAE by neměli užívat lidé s bipolární poruchou, schizofrenií nebo epilepsií. Užívat DMAE nesmí ani lidé, kteří užívají některé druhy léků – například inhibitory acetylcholinesterázy, anticholinergika, antikoagulancia (Warfarin). Po doplňcích stravy s DMAE rozhodně nesmí sahat ženy v době, kdy jsou těhotné nebo těhotenství plánují. Existuje totiž podezření, že by DMAE mohl u dítěte způsobit defekty neurální trubice.
V každém případě je vhodné zkonzultovat užívání DMAE s vaším ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav a dokáže objektivně posoudit případná rizika.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Populární doplňky stravy: Skutečně je DMAE schopen posílit paměť? A jak může pomoci při hyperaktivitě?