Populární doplňky stravy: Valin jako esenciální aminokyselina podporující sportovní výkon

img

Valin je jedna z devíti esenciálních aminokyselin. Což znamená, že ji jej naše tělo nedokáže vytvořit a musíme mu jej prostřednictvím stravy nebo doplňků stravy dodávat. Právě valin je důležitý pro sportovce, jelikož podporuje růst a obnovu svalové hmoty. Díky němu jsou pak ve výsledku svalové tkáně pevné a nepoškozené.

Esenciální aminokyseliny, mezi které patří právě i valin, slouží lidskému tělu jako forma energie. Rovněž nám ale pomáhají s růstem, zpracovávají potravu nebo opravují tělesnou tkáň. Naštěstí, díky potravinám bohatým na bílkoviny, není těžké esenciální aminokyseliny, tedy ani valin, získat. 

Valin jako nezbytný doplněk stravy pro sportovce

Valin byl objeven v roce 1901 německým chemikem Emilem Fischerem. Ten jej izoloval z kaseinu. Tedy proteinu, který se nachází v mléčných produktech. Je základním stavebním kamenem veškerých rostlinných i živočišných bílkovin. Narozdíl od savců či drůbeže si lidské tělo nedokáže valin vytvořit, proto mu jej musíme dodávat formou stravy nebo doplňků stravy

Čtěte také:

Může mít vegan stejné svaly jako jedlík masa? Zjistěte, kde je pravda!

Pilates posílí v těle svaly, o kterých ani nevíte

Populární doplňky stravy: Leucin dá svalům objem i sílu. Může ale nějakým způsobem vylepšit i naše zdraví?

Valin jako esenciální aminokyselina

Valin je aminokyselina s rozvětveným řetězcem čili BCAA. Jeho hlavním úkolem je růst svalů a oprava tkání. Má však také schopnost podporovat svalovou koordinaci, duševní sílu a zároveň podporuje emočně klidný stav. U dětí je pak klíčem k optimálnímu růstu. U sportovců je pak schopen zabránit rozpadu svalů a zároveň zvyšuje sportovní výkon. Svalům během sportovního výkonu dodává extra glukózu pro produkci energie. Ve výsledku pak valin sportovcům pomáhá snížit únavu během i po cvičení.

Valin v běžných potravinách

Mezi potraviny s vyšším či vysokým obsahem valinu rozhodně patří mléko a mléčné výrobky. Zejméne pak jogurty či tvarohy. Rozhodně i vejce, červené maso, ryby, krůtí a kuřecí maso. Pro rostlinně se stravující jedince je dobrou zprávou, že valin se poměrně hojně nachází ve fermentovaných sójových produktech (natto, tempeh), v houbách, semíncích a oříšcích, fazolích, cizrně, čočce i v bezlepkových celozrnných obilovinách

Valin patří mezi doplňky stravy pro sportovce

Nežádoucí účinky valinu

V případě, že se rozhodnete pro doplňky stravy s valinem, je nezbytné dodržovat správné dávkování. Předávkování by mohlo způsobit až halucinace. Nadměrné množství valinu rovněž může ublížit játrům a ledvinám. Jakmile vám po valinu bude špatně, budete mít průjem nebo bolesti žaludku, objeví se velká únava nebo ztráta koordinace, okamžitě jej vysaďte. Z toho důvodu by i jedinci suplementující valin měli být opatrní při řízení nebo jiných činnostech, které vyžadují motorickou koordinaci. Vzácně pak může užívání valinu vést k vyššímu krevnímu tlaku či bolestem hlavy. Suplementaci valinu by se pak měli vyhnout těhotné a kojící ženy či lidé s některými druhy onemocnění. Pokud se tedy s něčím léčíte, rozhodně se poraďte s lékařem nebo s farmaceutem.

Valin pro sportovce

Aktivní sportovci, kteří se pro doplňky stravy s valinem rozhodnou, by se měli zaměřit na produkty, které obsahují nejen L-valin, ale i L-leucin a L-isoleucin. Účinně tak zabrání ztrátě svalové hmoty a naopak zvýší její nárůst. Běžně se doporučuje užívat poměr aminokyselin valin:isoleucin:leucin 1:1:2.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.