Kostival je nádherná rostlina, k vidění je hlavně kolem vody

Opravdu kostival lékařský zahojí bolavé svaly a zlomeniny?

Kostival lékařský byl už odpradávna využíván k ošetřování zlomenin kostí. Klášterní lékaři jej už ve 12. století využívali pro přírodní léčbu zánětů, ran i vředů. Vždy byl považován za majestátní, královskou rostlinu, která má zázračné účinky. A využívat jej můžeme i dnes.

Kostival je však v dnešní době v mnoha zemích na seznamu zakázaných rostlin. Mohou za to obsažené alkaloidy. Tedy látky, které moderní věda podezřívá z toho, že by mohly být potencionálně karcinogenní. Z toho důvodu je i u nás zdůrazňováno, že kostival lékařský nesmí být využíván vnitřně.

Kostival lékařský: Sbíráme kořeny

V říjnu je nejvhodnější čas, abychom vyrazili kostival sbírat. Budete-li navíc dodržovat rad lunárního kalendáře, pak byste měli vyrazit na sběr nejlépe 16. října. A říká se, že nejvhodnější doba je ještě za tmy – tedy při rozednívání nebo naopak při setmění. Sbírat jej ale pochopitelně můžete vlastně kdykoliv. Jen dodržujte měsíc říjen. Právě v říjnu „schovává“ kostival všechnu svoji sílu do kořenů. Pokud to nestihnete, pak můžete sbírat kostival opět až brzy na jaře, před začátkem vegetace.

Čtěte také:

Na bolesti kloubů a zad platí Dornova metoda

Domácí kostivalová tinktura

Kostival: Uskladnění kořenů

Říká se, že bychom měli sbírat jen tolik bylin, kolik jich opravdu pro sebe spotřebujeme. Na mast nebo francovku vám bohatě postačí pět kořenů. Pokud byste si chtěli ale kostivalu nasbírat o něco víc, pak bude třeba jej správně uskladnit, jinak nevydrží. Kostival má nejraději, pokud jej uchováte stejně jako mrkev nebo křen – tedy v písku. Rovněž můžete kostival také omýt, rozpůlit a nechat vysušit v troubě při teplotě 45 °C.

Kostival lékařský: Zásoby na zimu

Usušený kostival lékařský je nutno dát do pevně uzavíratelné nádoby. Nejvhodnější je pro tento účel obyčejná zavařovací sklenice. Kostival v papírových nebo jutových pytlících, jak velí staré herbáře, vhodný není. Mohou se do něj dát moli. Což by byla velká škoda. Kostival v zavařovací nebo jiné uzavíratelné sklenici pak nezapomeňte opatřit popiskem, aby nedošlo k záměně. Kostival, tedy jeho kořen, je vhodné skladovat maximálně dva roky, pak už starý a ztrácí svou účinnost.

Kostival: Pěstování na zahradě

Jakmile vykopnete kostival ze země, můžete si jej přesadit také na svou zahradu. Nejraději má kostival lékařský polostín. A půdu preferuje vlhkou, hlinitou nebo jílovitou. Měla by být slabě kyselá až slabě zásaditá. Žádné výkyvy, to nemá kostival rád. Oddenky se vysazují cca 60 centimetrů od sebe. Kostival lékařský je také nutné hnojit – ideálně na jaře a nejlépe chlévskou mrvou. Počítejte však s tím, že má kostival rozsáhlý kořenový systém. Jakmile jej tedy jednou na zahradě zasadíte, bude těžké se jej zbavit.

Kostival lékařský: Zákvas z byliny

Do zahradní nádoby (nejlépe plastové) nastříhejte do tří čtvrtin nať z kostivalu lékařského. Nepoužívejte části rostlin se semeny, jinak se rostliny namnoží i tam, kde je mít nechcete. Zalijte kostival dešťovou vodou tak, aby nad hladinou zbylo asi deset centimetrů (je nutné počítat s tím, že zákvasy pění).

Kořen kostivalu můžeme zužitkovat mnoha způsoby

Nádobu umístěte na slunné místo. Tím celý proces kvašení urychlíte. Nádobu přikryjte ideálně volně položeným plastovým víkem nebo silnějším kusem látky. V žádném případě nepoužívejte na zakrytí pevné víko, protože k obsahu se musí dostat vzduch. Zákvas (kostival) pravidelně míchejte, ideálně denně. Výsledek se dostaví za deset až čtrnáct dnů. Kostival už bude zcela rozložený. Kostival lékařský na dně nádoby můžete dát po zužitkování zákvasu na kompost nebo jako mulč k rostlinám. Samotný zákvas se přidává přímo k rostlinám.

Vyrobte si: Kostivalová mast

4 čerstvé, umyté kořeny kostivalu jemně posekáme. Rozpustíme na plotně 250 g bambuckého másla a kostival k němu přihodíme. Necháme vzkypět a odstavíme. Druhý den znovu směs rozpustíme a opět necháme směs probublinkovat. Takto opakujeme až týden po sobě. Nakonec kostivalem naplníme čisté nádobky a vložíme do chladničky.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.