Opravdu kostival lékařský zahojí bolavé svaly a zlomeniny?
Kostival lékařský byl už odpradávna využíván k ošetřování zlomenin kostí. Klášterní lékaři jej už ve 12. století využívali pro přírodní léčbu zánětů, ran i vředů. Vždy byl považován za majestátní, královskou rostlinu, která má zázračné účinky. A využívat jej můžeme i dnes.
Kostival je však v dnešní době v mnoha zemích na seznamu zakázaných rostlin. Mohou za to obsažené alkaloidy. Tedy látky, které moderní věda podezřívá z toho, že by mohly být potencionálně karcinogenní. Z toho důvodu je i u nás zdůrazňováno, že kostival lékařský nesmí být využíván vnitřně.
Kostival lékařský: Sbíráme kořeny
V říjnu je nejvhodnější čas, abychom vyrazili kostival sbírat. Budete-li navíc dodržovat rad lunárního kalendáře, pak byste měli vyrazit na sběr nejlépe 16. října. A říká se, že nejvhodnější doba je ještě za tmy – tedy při rozednívání nebo naopak při setmění. Sbírat jej ale pochopitelně můžete vlastně kdykoliv. Jen dodržujte měsíc říjen. Právě v říjnu „schovává“ kostival všechnu svoji sílu do kořenů. Pokud to nestihnete, pak můžete sbírat kostival opět až brzy na jaře, před začátkem vegetace.
Kostival: Uskladnění kořenů
Říká se, že bychom měli sbírat jen tolik bylin, kolik jich opravdu pro sebe spotřebujeme. Na mast nebo francovku vám bohatě postačí pět kořenů. Pokud byste si chtěli ale kostivalu nasbírat o něco víc, pak bude třeba jej správně uskladnit, jinak nevydrží. Kostival má nejraději, pokud jej uchováte stejně jako mrkev nebo křen – tedy v písku. Rovněž můžete kostival také omýt, rozpůlit a nechat vysušit v troubě při teplotě 45 °C.
Kostival lékařský: Zásoby na zimu
Usušený kostival lékařský je nutno dát do pevně uzavíratelné nádoby. Nejvhodnější je pro tento účel obyčejná zavařovací sklenice. Kostival v papírových nebo jutových pytlících, jak velí staré herbáře, vhodný není. Mohou se do něj dát moli. Což by byla velká škoda. Kostival v zavařovací nebo jiné uzavíratelné sklenici pak nezapomeňte opatřit popiskem, aby nedošlo k záměně. Kostival, tedy jeho kořen, je vhodné skladovat maximálně dva roky, pak už starý a ztrácí svou účinnost.
Kostival: Pěstování na zahradě
Jakmile vykopnete kostival ze země, můžete si jej přesadit také na svou zahradu. Nejraději má kostival lékařský polostín. A půdu preferuje vlhkou, hlinitou nebo jílovitou. Měla by být slabě kyselá až slabě zásaditá. Žádné výkyvy, to nemá kostival rád. Oddenky se vysazují cca 60 centimetrů od sebe. Kostival lékařský je také nutné hnojit – ideálně na jaře a nejlépe chlévskou mrvou. Počítejte však s tím, že má kostival rozsáhlý kořenový systém. Jakmile jej tedy jednou na zahradě zasadíte, bude těžké se jej zbavit.
Kostival lékařský: Zákvas z byliny
Do zahradní nádoby (nejlépe plastové) nastříhejte do tří čtvrtin nať z kostivalu lékařského. Nepoužívejte části rostlin se semeny, jinak se rostliny namnoží i tam, kde je mít nechcete. Zalijte kostival dešťovou vodou tak, aby nad hladinou zbylo asi deset centimetrů (je nutné počítat s tím, že zákvasy pění).
Nádobu umístěte na slunné místo. Tím celý proces kvašení urychlíte. Nádobu přikryjte ideálně volně položeným plastovým víkem nebo silnějším kusem látky. V žádném případě nepoužívejte na zakrytí pevné víko, protože k obsahu se musí dostat vzduch. Zákvas (kostival) pravidelně míchejte, ideálně denně. Výsledek se dostaví za deset až čtrnáct dnů. Kostival už bude zcela rozložený. Kostival lékařský na dně nádoby můžete dát po zužitkování zákvasu na kompost nebo jako mulč k rostlinám. Samotný zákvas se přidává přímo k rostlinám.
Vyrobte si: Kostivalová mast
4 čerstvé, umyté kořeny kostivalu jemně posekáme. Rozpustíme na plotně 250 g bambuckého másla a kostival k němu přihodíme. Necháme vzkypět a odstavíme. Druhý den znovu směs rozpustíme a opět necháme směs probublinkovat. Takto opakujeme až týden po sobě. Nakonec kostivalem naplníme čisté nádobky a vložíme do chladničky.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku