Kostival je nádherná rostlina, k vidění je hlavně kolem vody

Opravdu kostival lékařský zahojí bolavé svaly a zlomeniny?

Kostival lékařský byl už odpradávna využíván k ošetřování zlomenin kostí. Klášterní lékaři jej už ve 12. století využívali pro přírodní léčbu zánětů, ran i vředů. Vždy byl považován za majestátní, královskou rostlinu, která má zázračné účinky. A využívat jej můžeme i dnes.

Kostival je však v dnešní době v mnoha zemích na seznamu zakázaných rostlin. Mohou za to obsažené alkaloidy. Tedy látky, které moderní věda podezřívá z toho, že by mohly být potencionálně karcinogenní. Z toho důvodu je i u nás zdůrazňováno, že kostival lékařský nesmí být využíván vnitřně.

Kostival lékařský: Sbíráme kořeny

V říjnu je nejvhodnější čas, abychom vyrazili kostival sbírat. Budete-li navíc dodržovat rad lunárního kalendáře, pak byste měli vyrazit na sběr nejlépe 16. října. A říká se, že nejvhodnější doba je ještě za tmy – tedy při rozednívání nebo naopak při setmění. Sbírat jej ale pochopitelně můžete vlastně kdykoliv. Jen dodržujte měsíc říjen. Právě v říjnu „schovává“ kostival všechnu svoji sílu do kořenů. Pokud to nestihnete, pak můžete sbírat kostival opět až brzy na jaře, před začátkem vegetace.

Čtěte také:

Na bolesti kloubů a zad platí Dornova metoda

Domácí kostivalová tinktura

Kostival: Uskladnění kořenů

Říká se, že bychom měli sbírat jen tolik bylin, kolik jich opravdu pro sebe spotřebujeme. Na mast nebo francovku vám bohatě postačí pět kořenů. Pokud byste si chtěli ale kostivalu nasbírat o něco víc, pak bude třeba jej správně uskladnit, jinak nevydrží. Kostival má nejraději, pokud jej uchováte stejně jako mrkev nebo křen – tedy v písku. Rovněž můžete kostival také omýt, rozpůlit a nechat vysušit v troubě při teplotě 45 °C.

Kostival lékařský: Zásoby na zimu

Usušený kostival lékařský je nutno dát do pevně uzavíratelné nádoby. Nejvhodnější je pro tento účel obyčejná zavařovací sklenice. Kostival v papírových nebo jutových pytlících, jak velí staré herbáře, vhodný není. Mohou se do něj dát moli. Což by byla velká škoda. Kostival v zavařovací nebo jiné uzavíratelné sklenici pak nezapomeňte opatřit popiskem, aby nedošlo k záměně. Kostival, tedy jeho kořen, je vhodné skladovat maximálně dva roky, pak už starý a ztrácí svou účinnost.

Kostival: Pěstování na zahradě

Jakmile vykopnete kostival ze země, můžete si jej přesadit také na svou zahradu. Nejraději má kostival lékařský polostín. A půdu preferuje vlhkou, hlinitou nebo jílovitou. Měla by být slabě kyselá až slabě zásaditá. Žádné výkyvy, to nemá kostival rád. Oddenky se vysazují cca 60 centimetrů od sebe. Kostival lékařský je také nutné hnojit – ideálně na jaře a nejlépe chlévskou mrvou. Počítejte však s tím, že má kostival rozsáhlý kořenový systém. Jakmile jej tedy jednou na zahradě zasadíte, bude těžké se jej zbavit.

Kostival lékařský: Zákvas z byliny

Do zahradní nádoby (nejlépe plastové) nastříhejte do tří čtvrtin nať z kostivalu lékařského. Nepoužívejte části rostlin se semeny, jinak se rostliny namnoží i tam, kde je mít nechcete. Zalijte kostival dešťovou vodou tak, aby nad hladinou zbylo asi deset centimetrů (je nutné počítat s tím, že zákvasy pění).

Kořen kostivalu můžeme zužitkovat mnoha způsoby

Nádobu umístěte na slunné místo. Tím celý proces kvašení urychlíte. Nádobu přikryjte ideálně volně položeným plastovým víkem nebo silnějším kusem látky. V žádném případě nepoužívejte na zakrytí pevné víko, protože k obsahu se musí dostat vzduch. Zákvas (kostival) pravidelně míchejte, ideálně denně. Výsledek se dostaví za deset až čtrnáct dnů. Kostival už bude zcela rozložený. Kostival lékařský na dně nádoby můžete dát po zužitkování zákvasu na kompost nebo jako mulč k rostlinám. Samotný zákvas se přidává přímo k rostlinám.

Vyrobte si: Kostivalová mast

4 čerstvé, umyté kořeny kostivalu jemně posekáme. Rozpustíme na plotně 250 g bambuckého másla a kostival k němu přihodíme. Necháme vzkypět a odstavíme. Druhý den znovu směs rozpustíme a opět necháme směs probublinkovat. Takto opakujeme až týden po sobě. Nakonec kostivalem naplníme čisté nádobky a vložíme do chladničky.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 21. 01. 2025
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 22. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
ČTVRTEK 23. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 24. 01. 2025
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 25. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 26. 01. 2025
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 27. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v ubývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes dlouhé…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Tipy na zavařování hotových jídel se vám budou hodit třeba na dovolené mimo civilizaci

Naprosté nesmysly, co tu píšete.

U masa je klíčové dosáhnout dostatečně vysoké teploty (alespoň 120 °C) po ...

Pořiďte si rotoped. Urychlí hubnutí a cvičit na něm mohou i lidé s nemocnými klouby

Rotoped je skvělá záležitost, chce to ale hodně vůle na něm doma cvičit. U nás doma to vždycky dopadlo věšákem...

Vánoční cukroví bez cukru: užijte si zdravé Vánoce!

Tolik tuku na 40 g mouky je nesmysl, zvláště u těsta, do kterého dáme 200 g ořechů - to by v troubě neudrželo ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Peníze na vašem účtu během několika minut Půjčit si můžete od 50 000 Kč do 91 50...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Dobrý den, abych vám pomohl překonat různé finanční starosti na vánoční večírek a o...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Speciální nabídka výhodné půjčky a oddlužení. Ocitli jste se v tíživé finančn�...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Finanční gramotnost u dětí: Mluvte s nimi o penězích a naučte je hospodařit

Finanční gramotnost je vedle psaní, čtení a počítání rozhodně další základní životní dovedností, kterou bychom měli naše potomky učit od raného věku. Uvádí se, že finanční návyky si děti fixují nejlépe ve věku ...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji

Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Konec roku a obvyklý bilancování

Vždycky, jak se přiblíží konec roku, mám pocit, že všechno hrozně rychle uteklo. Přijde mi, že Silvestr 2024 se sousedy jsme prožili včera, ale už je to 365 dní. Taky bilancujete? Přemejšlíte, co se vám povedlo a co ne? Já pokaždý. A rozhodla jsem se, že rok 2025 bude pro mě v mnoha ohledech přelomovej. Však jsem v čínskym znamení Had, a tak si my Hadi pojďme "svůj" rok užít naplno!