Populární doplňky stravy: Zbaví kyselina kaprylová naše tělo definitivně kvasinek a mykóz?
Kyselina kaprylová nebo chcete-li kyselina oktanová se na žebříčku popularity mezi doplňky stravy drží už pěkně dlouho. Už výzkumy, které probíhaly ve 40. a 50. letech minulého století naznačovaly, že by kyselina kaprylová mohla být účinná proti kvasinkovým infekcí u lidí. Toto dnes už můžeme říci s jistotou. A také víme, že kyselina kaprylová toho umí mnohem víc.
Kyselina kaprylová je nasycená mastná kyselina a obsahuje osm atomů uhlíku. Jde tedy o mastnou kyselinu se středním řetězcem. Výzkumy prokázaly, že kyselina kaprylová má antibakteriální, antivirové a antimykotické vlastnosti. A známo je i její protizánětlivé působení.
Doplňky stravy: K čemu je kyselina kaprylová dobrá?
Kyselina kaprylová je olejovitá kapalina, která se nachází v mléce savců, v kokosovém a palmovém oleji, i v másle. Doplňky stravy s kyselinou kaprylovou se využívají zejména k léčbě kvasinkových infekcí, kožních obtíží, zažívacích problémů a dokonce i v případě vysokého cholesterolu či vysokého krevního tlaku. Předpokládá se, že by kyselina kaprylová mohla pomáhat i při hubnutí a během sportovního výkonu. Jako doplněk stravy je vhodná při akné, Alzheimerově chorobě, epilepsii a laktózové intoleranci. Kyselina kaprylová je také hojně využívána při výrobě dezinfekčních prostředků, parfémů či krémů proti vráskám.
Protikvasinková dieta – co jíst a co ne, abyste se zbavili kvasinek
Dodržujte základní hygienu a plíseň nehtů čili mykóza nehtů vás nedostihne
Kokosový olej poslouží jako skvělá maska na vlasy, tělové mléko i tuk na vaření
Doplňky stravy: Kyselina kaprylová jako zabiják kvasinek
Na kvasinky rodu Candida je kyselina kaprylová přeborníkem. Ať už se kvasinky objeví kdekoliv v těle, umí si s nimi poradit. Užitečná je i při plísňovém onemocnění nehtů a na afty. Předpokládá se, že právě antimykotické vlastnosti kyseliny kaprylové likvidují a redukují kvasinky. Někteří odborníci se domnívají, že tolik účinná, protože může rozkládat membrány buněk kvasinek Candida. Vnitřně užitá kyselina kaprylová pak teoreticky může pomoci v boji proti kvasinkovým infekcím, které jsou v těle a ani o nich nevíme. Přesto nám způsobují některé zdravotní trable. Studie z roku 2017, která vyšla v časopise Journal of Medicinal Food dospěla k závěru, že kyselina kaprylová byla schopna inhibovat růst kvasinek Candida albicans ve studiích se zkumavkami zastavením vývoje buněk ve třech různých fázích svého životního cyklu. Bohužel ani přes tuto studii neexistuje žádný důkaz, že by vnitřně užitá kyselina kaprylová mohla působit terapeuticky. Dávka, kterou jsme schopni užít není tak vysoká, aby aktivní kvasinkovou infekci potlačila.
Doplňky stravy: Kyselina kaprylová pro kůži
Doplňky stravy s kyselinou kaprylovou uvádějí, že je možné využívat je i na mnohá kožní onemocnění. Díky antibakteriálním a antimikrobiálním vlastnostem mohou být takové doplňky stravy určitě žádoucí. Kyselina kaprylová má také velmi dobré výsledky u akné. Právě kokosový olej se hojně využívá v přírodní léčbě tohoto kožního onemocnění. Kyselinu kaprylovou je možné využít i na ekzémy nebo lupénku.
Doplňky stravy: Kyselina kaprylová a hubnutí
Některé doplňky stravy určené na hubnutí, obsahují kyselinu kaprylovou. Důvod je prostý – kyselina kaprylová potlačuje hlad. V našem těle se “hormon hladu” ghrelin aktivuje, kdykoliv je žaludek prázdný. Má na svědomí náš apetita a zjednodušeně lze říci, že je to nepřítel všech hubnoucích. Hormon ghrelin je acylovaný nebo neacylovaný. Acylovaný přispívá k hladu, neacylovaný hlad potlačuje a kontroluje hladinu glykemie. Předpokládá se, že právě kyselina kaprylová zvyšuje produkci neacylovaného ghrelinu. Tím potlačuje hlad a stará se o to, abychom měli déle pocit sytosti. Je to však zatím jen domněnka, která nebyla studiemi prokázána.
Je nutné kupovat doplňky stravy s kyselinou kaprylovou?
Účinky kyseliny kaprylové může vyzkoušet každý sám na sobě, aniž by utrácet peníze za doplňky stravy. Postačí si pořídit kvalitní, za studena lisovaný, kokosový olej. Používat jej můžete vnitřně i zevně. V případě vnitřního užívání, začněte na dávkování jedné lžíci denně. Můžete ho přidat do jídla nebo třeba i do smoothie. Právě kokosový olej je nejoblíbenějším zdrojem kyseliny kaprylové. Pokud by vám nevyhovoval, pak se podívejte na doplňky stravy. Je jich celé spektrum, stačí si jen vybrat.
Doplňky stravy: Kyselina kaprylová a nežádoucí účinky
Doplňky stravy s kyselinou kaprylovou jsou obecně považovány za bezpečné. Avšak mohou se objevit některé nežádoucí účinky. Patří mezi ně nevolnost, nadýmání, zácpa, pálení žáhy, špatné trávení či průjem. Nadměrné množství kyseliny kaprylové v těle může vyvolat hypoglykémii či zvracení. Extrémně vysoké dávky pak mohou vyvolat pokles hladiny vápníku v těle. Kyselina kaprylová také nemusí být vhodná pro lidi s onemocněním jater nebo nízkým krevním tlakem. Užívání doplňků kyseliny kaprylové se rovněž nedoporučuje u těhotných a kojících žen, ani u dětí. A obezřetní byste měli být i v případě, že máte alergii na kokosové ořechy. Pokud si hodláte pořídit doplňky stravy s kyselinou kaprylovou, poraďte se raději nejprve o užívání se svým ošetřujícím lékařem.
Diskuse k článku
RE : Populární doplňky stravy: Zbaví kyselina kaprylová naše tělo definitivně kvasinek a mykóz?