Pravé valašské frgály – koláče s náplní, které si můžete zkusit vyrobit i doma
Frgály patří k nejtypičtějším regionálním specialitám z Valašska, která nemá v jiných zemích obdoby. Tence vyválené kulaté koláče z kynutého těsto s pořádnou vrstvou lahodné náplně si z Valašska odváží kdejaký turista a návštěvník, hojně se nabízí také na nejrůznějších trzích. S trochou šikovnosti, trpělivosti, a hlavně s poctivými surovinami si tuhle dobrotu můžete připravit i doma.
Pravý valašský frgál
Frgály se na Valašsku pečou už 200 let. Nechybí na žádné oslavě, svatbě a pečou se také na hody a nejrůznější svátky. Dnes si pod označením frgál každý představí právě onu lahodnou valašskou pochoutku, dřív se tak ale hanlivě označoval nepovedený koláč, který se připálil, špatně upekl nebo pečením změnil tvar.
Jak vypadá pravý valašský frgál? Jde o kulatý koláč o průměru kolem 30 centimetrů s tenkým těstem a silnou vrstvou jednodruhové náplně.
Na pravý valašský frgál je třeba kvalitních surovin, nejlépe domácích
Při výrobě valašských frgálů se používají kvalitní suroviny, na kterých se vyplatí nešetřit. Všechny suroviny, ze kterých pravý valašský frgál připravujete, by měly mít pokojovou teplotu. Jedině tak se vám s nimi bude dobře pracovat a lépe se v těstě propojí. Dobré je používat domácí mléko i vajíčka, pokud tu možnost máte.
Místo kachního sádla klasické máslo
Na těsto se používala nejčastěji směs pšeničné a žitné mouky, kterou je potřeba dobře prosít, aby v ní nezůstávaly hrudky. Obvykle se zadělává z půl kila mouky, těsto tak vyjde na pět frgálů. Další důležitou surovinou je tuk. Dříve se na pravý valašský frgál používalo kachní sádlo, které mu zajistilo nejlepší chuť. Dnes lze použít sádlo vepřové, ale většinou se do těsta přidává máslo nebo Hera.
Na náplni nešetřit!
Tím, co dělá pravý valašský frgál frgálem, je jeho lahodná a voňavá náplň. Základním pravidlem je, že musí být alespoň tak silná, jak je silné těsto. Asi nejoblíbenější je náplň tvarohová nebo hrušková, dále maková, povidlová či ořechová. Zvolit však můžete podle své chuti i jiné ovoce – frgály mohou být třeba meruňkové nebo borůvkové. Vždy ale na koláči musí být jen jeden druh náplně.
I když si to dnes moc neumíme představit, pravý valašský frgál mohl mít náplň také mrkvovou, zelnou, řepovou nebo bramborovou. Těsto však bylo sladké a na povrchu byl koláč posypaný sladkou drobenkou.
Tradiční suroviny i tradiční postupy
Tajemství valašských frgálů tkví nejen ve správném poměru všech surovin, ale i v tradičním postupu. Těsto se míchalo a i dnes míchá rukama tak, aby bylo nelepivé, hladké a lesklé s bublinkami. Takové hnětení, aby bylo těsto na frgál skutečně nejlepší, trvá minimálně hodinu. Po vykynutí se z těsta dřevěným válečkem vyválela tenká kruhová placka.
Pravý valašský frgál nejlépe chutná upečený v hliněné peci, ze které se vyndával dřevěnou lopatou. Dnes si ale vystačíte i s běžnou troubou. Na závěr by se měl upečený koláč ještě přelít rozpuštěným máslem s cukrem a rumem.
Jak na pravý valašský frgál?
Recepty na frgály i přesné postupy jednotlivých rodin a výrobců frgálů se mírně liší a bývají střeženým tajemstvím, ty základní principy jsou stále ale všude stejné. Tak neváhejte a pusťte se do toho. A pokud budete zadělávat těsto na pět frgálů, můžete použít i různé náplně a vyzkoušet, která vám bude chutnat nejvíc.
Náplně na pravý valašský frgál recept
Než začnete péct pravý valašský frgál, připravte si náplň. Nejčastěji se koláč připravuje s náplní tvarohovou, hruškovou či makovou. Vyzkoušet můžete ale také švestková povidla či jinou náplň dle chuti.
Hrušková náplň
Na hruškovou náplň budete potřebovat:
- 1 kg sušených hrušek
- ½ kg cukru a trochu vanilkového cukru
- skořici
- badyán
- rum
Hrušky povaříme v trošce vody a pomeleme, dochutíme cukrem, skořicí, badyánem a rumem. Případně můžeme zahustit strouhankou.
Tvarohová náplň
Na tvarohovou náplň budete potřebovat:
- 1 kg tvarohu
- 4 žloutky
- ¼ kg cukru a trochu vanilkového cukru
- rum
- rozinky
Všechny suroviny smícháme, můžeme dle chuti přidat rozinky. Případně můžeme naředit smetanou.
Maková náplň
Na makovou náplň budete potřebovat:
- 600 g mletého máku
- ¼ l mléka
- povidla
- skořice
- 200 g cukru
- rum
Mléko svaříme s cukrem, do vroucí směsi přidáme mák a krátce povaříme. Necháme vychladnout a dochutíme.
Valašský frgál recept
Na pravý valašský frgál budete potřebovat (na 5 koláčů):
- ½ kg hladké mouky
- ¼ l mléka
- 3 žloutky
- ½ kostky Hery
- 80 g cukru
- droždí
- špetka soli
- vejce a 100 ml mléka na potření
- náplň dle chuti
- hrubá mouka, máslo a cukr na drobenku
Valašský frgál recept:
Smícháme trochu mouky, cukru a droždí, přilijeme ohřáté mléko a necháme vzejít kvásek. V míse připravíme z mouky, žloutků, soli, cukru, Hery a mléka směs, do které přidáme kvásek. Uhněteme hladké a vláčné těsto, které necháme pod utěrkou na teplém místě kynout. Během kynutí by se těsto mělo třikrát promíchat, a to po čtvrt hodinách.
Po vykynutí těsto rozdělíme na pět dílů, které rozválíme na tenké kulaté placky s asi centimetr širokým vyšším okrajem. Aby měly frgály správný tvar a rozměr, můžeme si z kartonu nebo papíru na pečení připravit šablonu. Okraje potřeme rozšlehaným vajíčkem, na těsto dáme náplň, kterou jsme si předem připravili, a posypeme drobenkou.
Pravý valašský frgál necháme ještě chvíli kynout a poté pečeme zhruba 10 minut v troubě vyhřáté na 200 °C. Po upečení potřeme okraje koláče mlékem a po vychladnutí náplň polijeme rozpuštěným máslem s cukrem a rumem.
Troufnete si na pravý valašský frgál?
Diskuse k článku
RE : Pravé valašské frgály – koláče s náplní, které si můžete zkusit vyrobit i doma