Jak poznat kvalitní pečivo a nenaletět trikům obchodníků?
Poslední dobou se vedou čím dál víc debaty o tom, zda jíst či nejíst pečivo. Jedni tvrdí, že pečivo je nezdravé, tloustne se po něm a nic člověku nedá, druzí naopak nedají na voňavý a křupavý rohlík s máslem dopustit. Pravdu mají svým způsobem obě dvě skupiny. Jak je to možné? Není totiž pečivo jako pečivo. Pokud budete jíst kvalitní pečivo z těch správných surovin, nemusíte se ničeho bát.
Kvalitní pečivo nejen z domácí pekárny
Největší jistotu, že konzumujete skutečně kvalitní pečivo, budete mít samozřejmě pouze v případě, že si jej sami upečete. To v dnešní době není žádný problém, jelikož domácích pekáren i receptů na všechny možné chleby, rohlíky, bulky, koláče, buchty a podobně, je všude k sehnání nespočet. Pokud tedy máte čas, můžete si klidně denně péct čerstvé a vynikající slunečnicové, žitné, pšeničné, pohankové, celozrnné nebo špaldové chleby, zdravé a přitom vynikající koláče či jakékoli jiné sladké i slané kvalitní pečivo.
V případě, že vám ale nevyhovuje péct si pečivo doma, nemusíte zoufat. Můžete jej samozřejmě sehnat v obchodech. Ale pozor – ne všude narazíte na skutečně čerstvé, zdravé a kvalitní pečivo. Není žádnou novinkou, že v supermarketech často nabízejí pečivo ze zmrazeného polotovaru, které mnozí lidé nepovažují za tak hodnotné jako to čerstvé a z pořádných surovin.
Kvalitní pečivo tedy seženete spíše v menších pekárnách, u lokálních výrobců. I zde je ale třeba dávat si pozor a nejlépe se informovat o složení. Ne všichni totiž používají pouze takové suroviny, které si chcete dávat do těla. Někomu například bílá mouka nedělá žádné problémy a může ji klidně konzumovat, jiní z ní ale mají zažívací potíže. Podle svých potřeb a nároků se tedy vždy při výběru pečiva přesvědčte, že kupujete skutečně to, co chcete.
Jednotný návod na to, co je dobré a co špatné, bohužel neexistuje a nejinak je tomu u výběru pečiva. A i když vás budou různí lidé přesvědčovat, že to či ono je pro tělo nepřijatelné a musíte se tomu vyhýbat jak čert kříži, vždycky je nejlepší, když se budete rozhodovat podle vlastního uvážení a rozumu – tedy pokud vám nějaká surovina dělá špatně, samozřejmě se ji snažte nejíst, pokud se po ní však cítíte dobře, neubírá vám na energii ani nepřidává zbytečně na váze, není důvod se jí vyhýbat. Každé tělo totiž reaguje jinak a to, co jednomu vyhovuje, druhému může škodit, a naopak.
Pečivo ze zmrazeného polotovaru musí být označeno
Podle zákona mají prodejci povinnost pečivo ze zmrazeného polotovaru řádně označovat. Pokud si tedy supermarkety nepečou vše přímo samy, kupují zamrazené výrobky a ve své pekárně je pouze rozpékají, dozvíte se to.
Takovéto pečivo bývá označováno cedulkou „pečivo ze zmrazeného polotovaru", „rozpečené pečivo", „čerstvě dopékané pečivo" či podobně. Pokud se tedy zaměříte na popisky u produktů, neměla by vám tato informace ujít. Na druhou stranu je pravda, že někdy bývají tyto popisky buďto napsány malým písmem nebo chytře umístěny tak, aby si jich například starší lidé nevšimli. Buďte tedy obezřetní.
Obvykle se rozpékají různé bagety, croissanty, šneci, taštičky, kapsy a další druhy jemnějšího pečiva. Obyčejné rohlíky a chleby tak často ze zmrazeného polotovaru nebývají.
Pečivo ze zmrazeného polotovaru má ale i své výhody. Například to, že díky rychlosti a jednoduchosti dopékání je možné nabízet zákazníkům po celý den další a další várky čerstvě rozpečeného a ještě teplého pečiva. Dále možnost rozpékání umožňuje supermarketům disponovat větším výběrem produktů. Jinými slovy, prodavači mohou operativně reagovat na poptávku a rozpékat další pečivo podle jeho odbytu. Nestane se tak tedy, že by se pečivo ještě dopoledne vyprodalo a do večera nové nebylo, ale ani nezůstávají přebytky. Rozpéká se zkrátka postupně přiměřené množství produktů podle poptávky po nich.
I v supermarketu může být kvalitní pečivo
Pokud si však myslíte, že v každém supermarketu vám jsou schopni nabídnout pouze pečivo ze zamrazeného polotovaru, není tomu tak. Většinou v supermarketech najdete čerstvé alespoň běžné pečivo, tedy chleba a rohlíky. Chybná úvaha je také ta, že pokud si supermarket pečivo sám nepeče, nikdy nemůže být čerstvé. Kvalitní pečivo totiž může být upečeno i mimo supermarket a dovezeno. Rozhodujícím faktorem pro to, abychom mohli pečivo označit za čerstvé je to, jestli jeho výroba nebyla přerušena zmražením, a jestli bylo k zákazníkovi dopraveno do 24 hodin po upečení. Není tedy nic špatného na tom, když si větší obchody nechávají kvalitní pečivo vozit od lokálních výrobců.
Pečivo ze zmrazeného polotovaru není zabiják
I když není pochyb o tom, že čerstvé pečivo je kvalitnější a zdravější, nemusíte se o své zdraví obávat ani tehdy, pokud si jednou za čas koupíte pečivo ze zmrazeného polotovaru. Jiná věc je samozřejmě přibírání na váze, které konzumací méně kvalitního pečiva už hrozí poměrně značně. Problémem dopékaného pečiva je spíše to, že nevydrží dlouho čerstvé a vláčné. Je totiž určeno k okamžité spotřebě. Takže zatímco vám kvalitní chléb zůstane měkký a jedlý klidně i několik dní, pečivo ze zmrazeného polotovaru můžete na druhý den vyhodit, jelikož už není dobré.
Existují obavy, že zmražené pečivo obsahuje mnoho „éček“ a konzervantů. Nemusí tomu tak však být. Samotné zmražení, kterým toto pečivo prochází, je totiž nejúčinnější a nejšetrnější metodou konzervace. Záleží tedy jen na výrobci, jestli pečivo před zamrazením vyrábí z kvalitních surovin či nikoliv. To znamená, že vždycky je důležitější složení než to, jestli pečivo prošlo zmražením a rozpečením či ne. Stejně, jako může být mražené pečivo udělané kvalitně, může být totiž čerstvé pečivo šizené a naopak. Nepropadejte tedy předsudkům a ověřte si raději složení či původ pečiva.
Dejte si pozor i na použité suroviny
Kromě obsahu konzervantů a chemických látek je však důležitý taky obsah samotných složek pečiva. Jestliže si chcete koupit například žitný chléb, pohlídejte si, že kupujete opravdu žitný chléb a ne pšeničný s přídavkem žitné mouky. Pomoci vám může například následující popis:
- Pečivo pšeničné obsahuje nejméně 90 procent pšeničných mlýnských výrobků
- Pečivo žitné obsahuje nejméně 90 procent žitných mlýnských výrobků
- Pečivo žitno-pšeničné obsahuje nejméně 50 procent žitné mouky a nejméně 10 procent pšeničné mouky
- Pečivo pšenično-žitné obsahuje nejméně 50 procent pšeničné mouky a nejméně 10 procent žitné mouky
- Pečivo celozrnné obsahuje nejméně 80 procent celozrnných mouk či upravených obalových částí z obilky
- Pečivo vícezrnné obsahuje navíc jiné obiloviny, než jsou pšenice a žito, a to nejméně v 5 procentech hmotnosti (luštěniny, olejniny…)
Diskuse k článku
RE : Jak poznat kvalitní pečivo a nenaletět trikům obchodníků?