Revmatoidní artritida z pohledu alternativní medicíny. Jak můžete přispět k lepšímu zdravotnímu stavu?

Revmatoidní artritida z pohledu alternativní medicíny. Jak můžete přispět k lepšímu zdravotnímu stavu?

Revmatoidní artritida se řadí mezi autoimunitní nemoci. A co to znamená v praxi? Tělo vlastně útočí na své vlastní buňky, přičemž napadeny jsou v tomto případě především klouby a nemocného zpravidla trápí nesnesitelné bolesti a otoky. Ovšem postiženy mohou být i jiné části organismu, jako třeba plíce a oči.

Obecně se dá říct, že revmatoidní artritida se častěji vyvine u ženského pohlaví a postihuje lidi ve věkové skupině 25 až 55 let. Ovšem v některých případech dochází k rozvinutí této záludné autoimunitní nemoci i ve velmi mladém věku či v dětství. Léčba je v dost individuální a cílí hlavně na mírnění příznaků. Nyní si však řekněme, jak můžete přispět k lepšímu zdravotnímu stavu alternativně.

Revmatoidní artritida z pohledu alternativní medicíny: Jaké bylinky mohou pomoci zmírnit projevy nemoci?

Pokud vás trápí revmatoidní artritida, můžete samozřejmě vsadit i na lidové léčitelství nebo respektive bylinky, které pomohou ulevit od některých nepříjemných příznaků. Mějte však na paměti, že postupy klasické medicíny není radno obcházet, zvlášť, pokud je váš stav vážnější. Zvažujete tedy doplňkovou léčbu alternativními produkty? Poraďte se raději se svým ošetřujícím lékařem. Mezi bylinky, které mohou přispět k lepšímu zdravotnímu stavu tedy patří: šalvěj lékařská, řebříček obecný, nebo třeba smetánka lékařská. Vhodná pak je i kopřiva dvoudomá ve formě čaje. Možné je vyzkoušet i bylinkové směsi.

Čtěte také:

Revmatoidní artritida

Recept na kopřivový čaj, který může zmírnit projevy revmatoidní artritidy

Aby vás revmatoidní artritida tolik netrápila, zkuste si připravit bylinkovou směs na čaj z těchto surovin:

  • sušené listy kopřivy dvoudomé: 25 g
  • sušené listy černého rybízu: 50 g
  • sušený květ tužebníku jilmového: 25 g

Použijte k přípravě výluhu dvě lžičky směsi a přelijte převařenou vodou (cca 200 až 250 ml). Po čtvrt hodině louhování sceďte a čaj popíjejte minimálně dvakrát za den. Bolesti kloubů, kterými se revmatoidní artritida projevuje, tak můžete zmírnit.

Recept na bylinkový čaj k celodennímu popíjení

Do svého pitného režimu můžete rovněž zařadit čaj z níže uvedených bylinek. Hodí se k celodennímu popíjení, pokud vás trápí revmatoidní artritida. Potřebujete:

  • sušené rdesno ptačí: 100 g
  • sušený kořen třapatky: 50 g
  • sušený kořen lopuchu plstnatého: 100 g
  • sušené listy břízy bělokoré: 200 g
  • sušená nať řebříčku obecného: 50 g

K přípravě bylinkového odvaru použijte dvě velké lžíce směsi a ty přelijte cca 1 000 mililitry horké vody. Asi 8 minut vše povařte v rendlíku, 8 až 10 minut následně louhujte a po scezení popíjejte během dne. A revmatoidní artritida vám dá se svými nepříjemnými projevy pokoje.

Kopřiva dvoudomá je pro pacienty s revmatoidní artritidou vhodná.

Revmatoidní artritida z pohledu alternativní medicíny: Zaměřte se především na svůj jídelníček

Velkým nepřítelem, co se týká stravy jedince, kterého postihla revmatoidní artritida, je rozhodně kyselina arachidonová. A kde ji můžete najít? Například ve vepřovém mase, v slepičích vajíčkách anebo i ve vepřových játrech. Tyto potraviny je vhodné v jídelníčku eliminovat. Revmatici by se rovněž měli vyvarovat značné konzumaci jednoduchých cukrů (tj. ideálně vyčleňte ze své životosprávy bílý cukr a nejrůznější průmyslově vyráběné cukrovinky). S výhodou bude i omezení příjmu bílého pečiva a mírnění se v popíjení alkoholických nápojů. Nevhodné jsou kromě jiného i uzené klobásy, salámy, červené maso, smažené pokrmy, kyselé ovoce (citrusy), papriky, lilky, rajčata a výrobky z kravského mléka. Ty lze obecně nahradit například těmi rostlinnými nebo kozími. A co naopak zařadit do jídelníčku?

  • Revmatoidní artritida vás tolik nepotrápí, když budete jíst více listové zeleniny, tj. hlávkový salát, rukolu, mangold, špenát, nebo čekanku.
  • Vhodné je rovněž zvýšit příjem omega3-mastných kyselin. Zařaďte tedy do své životosprávy i ryby, a to jak konzervované (v oleji, či ve vlastní šťávě), tak čerstvé.
  • Velmi dobré účinky má na projevy revmatoidní artritidy také jablečný ocet. Ten lze konzumovat rozpuštěný ve sklenici vody. Lze použít například jen polovinu malé lžičky nebo pár kapek.

Revmatoidní artritida z pohledu alternativní medicíny: Co dalšího může pomoci?

Nyní se ještě podívejte na to, jak se dá revmatoidní artritida, nebo tedy respektive její příznaky mírnit, pomocí obecných babských rad. Pakliže vaše klouby otečou, je vhodné dle lidového léčitelství příslušnou oblast zaledovat. Použijte mražený kryosáček či termofor, který zabalíte do bavlněného šátku a přiložíte zhruba na čtvrt hodiny. Používejte tuto proceduru alespoň 3x za den. Obdobným způsobem bude fungovat i koupel v chladnější vodě. Dále je možné pomazávat bolavé klouby přírodními mastmi s obsahem kostivalu, avšak pomůže i obyčejná Alpa neboli „francovka“. A nakonec jedna rada: jestliže se příznaky vaší nemoci aktuálně zhoršili, dopřejte si klidový režim. Nadměrná fyzická zátěž by problémy pouze zhoršila.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.