Roztřepené nehty může způsobovat nejen nedostatek vitamínů. Jak je řešit přírodní cestou?

Roztřepené nehty může způsobovat nejen nedostatek vitamínů. Jak je řešit přírodní cestou?

Roztřepené nehty jsou nejen estetickým problémem. Díky nim můžete rozpoznat jakousi nerovnováhu vitamínů v těle anebo také některá onemocnění. Nejčastěji je to snížená anebo zvýšená funkce štítné žlázy, která tyto problémy může způsobit.

Abyste vyzráli na roztřepené nehty, je potřeba se tedy zaměřit na několik faktorů svého životního stylu. Kromě cílené péče o nehtovou ploténu je vhodná změna jídelníčku a dostatečný pitný režim. Pomoci však mohou i některé babské rady.

Roztřepené nehty a jejich příčiny

Existuje několik spouštěcích faktorů, které mohou způsobit roztřepené nehty. Mezi ně můžeme zařadit již zmíněný nedostatek vitamínů a minerálů v organismu (především vitamín B2, B5, B7 – biotin, B12, A, C, zinek, železo a selen). Svůj vliv na kvalitu nehtů může mít i vnější prostředí. Například v extrémní zimě, ale i v suchém a horkém létě jsou nehtové ploténky více náchylnější k vysušování a třepení. Proto je záhodno chránit ruce před mrazem a prudkým sluníčkem hydratačními krémy (v zimě kromě jiného i rukavicemi). A v neposlední řadě se odráží na nehtech rovněž celkový zdravotní stav dotyčného člověka (může poukazovat na nemoci štítné žlázy, lupénku, anémii, infekci a podobně), dlouhodobý stres a nedostatečná péče.

Čtěte také:

Máte problémy s nehty? Psychosomatika může přinést odpovědi

Roztřepené nehty a jejich řešení pomocí jídelníčku

Roztřepené nehty mohou vznikat v mnoha případech v důsledku avitaminózy. Proto bude skvělé, když do svého jídelníčku začleníte konkrétní druhy potravin. Ty se postarají o to, že vaše nehty budou opět pevné a krásné. Zaměřte se tedy na konzumaci čerstvé zeleniny typu paprika, brokolice, avokádo, mrkev, řepa. Vhodná jsou i jablka, dýňová semínka, datle a banány. Potřebné vitamíny a minerální látky pro zdravější nehty naleznete i ve vejcích, rybách, červeném masu a v kvalitní čokoládě. Nezapomínejte taktéž na dostatečný pitný režim (2 až 3 litry tekutin/den).

K pevnějším nehtům může dopomoci i pravidelná manikúra.

Roztřepené nehty a doplňky stravy

Kromě hodnotného a výživného jídelníčku mohou na roztřepené nehty pozitivně působit i některé doplňky stravy. Na trhu se jich nabízí celá řada, a to od tabletek k perorálnímu užití až po bylinné čaje. Ideální je, zaměřit se na komplexní produkty, které obsahují široké spektrum vitamínů a minerálních látek vyživujících nehty, vlasy a ostatně i pokožku. Z bylinek je pak skvělá na nehty kopřiva, heřmánek, měsíček lékařský, třezalka, tymián anebo přeslička.

Roztřepené nehty a babské rady, které mohou pomoci

Na závěr si řekněme, jaké babské rady pomohou roztřepené nehty vyřešit. Je jejich nespočet, stačí si jen vybrat. Vyzkoušet můžete následující:

  • Mléčná lázeň s medem: doslova regeneračním balzámem na roztřepené nehty bude mléčná lázeň s medem. Potřebovat na její výrobu budete: asi 150 ml vlažného mléka, 1 lžíci přírodního medu a 1 žloutek. Ve směsi pak nehty máčejte asi 15 minut a nakonec důkladně opáchněte vodou. Proceduru opakujte alespoň několikrát do týdne. Nezapomeňte také na dostatečnou hydrataci krémy a mastmi.

  • Olivový olej a cibule: tyto svě suroviny jsou rovněž skvělými pomocníky v boji s roztřepenými s lámavými nehty. Na ty tedy nejprve naneste tenkou vrstvu olivového oleje a pak je přetřete loupanou syrovou cibulí. Pár minut nechte působit a následně opláchněte teplou vodou.

  • Lněný zázrak: účinnou směs vytvoříte z dvou lžic lněných semínek a asi dvou decilitrů horké vody. Vše povařte pár minut, nechte zcela zchladnout a pak do směsi ponořte roztřepené nehty. Po čtvrt hodině ruce důkladně opláchněte.

  • Citrusová koupel: vymačkejte si jeden až dva citrony do misky a posléze v šťávě máčejte své nehty po dobu deseti minut. Dokonale je tak vyživíte a zpevníte.

Roztřepené nehty a další možnosti, jak je „vyléčit“

Kromě výše uvedených rad můžete použít na roztřepené nehty i speciální přípravky z lékárny, jako například vyživující olejíčky, séra a kapky s vitamínem E. Zaměřit byste se měli i na zodpovědnou ochranu rukou (rukavice) při používání chemických úklidových prostředků a důkladnou manikúru. Vhodné je ovšem vsadit i na celkovou detoxikaci organismu, která kvalitu vašich nehtů taktéž podpoří.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.