Zarostlý nehet dokáže pěkně potrápit. Tyto 4 babské rady mohou ulevit od obtíží

img

Zarostlý nehet je velmi nepříjemnou zdravotní komplikací, s kterou se může setkat skutečně každý. Nejvíce se vyskytuje na nohách u palců, výjimkou však není ani jeho výskyt na rukách. Nezřídka kdy v těchto případech dochází i k zanícení prstu a k tvorbě hnisu v okolí nehtového lůžka. Jak tuto bolestivou záležitost vyřešit bez speciálních přípravků? Vsaďte na babské rady!

Protože babičky byly a stále jsou hlavy moudré, vznikly alternativní léčitelské metody, které pomohou s leckterým zdravotním neduhem. Inspirujte se přírodními produkty, které si dokážou poradit i s takovou komplikací jako je zarostlý nehet. Za pár dní o něm nebudete vědět.

Zarostlý nehet a jeho příčiny

Nejprve si řekněme něco o tom, co vlastně bolestivý zarostlý nehet způsobuje. Spouštěčů je vskutku celá řada. Zde jsou některé z nich:

Čtěte také:

Vitamíny na nehty – jaké vitamíny jsou pro krásné a zdravé nehty nejdůležitější?

  • Nesprávná manikúra nebo pedikúra: tento faktor způsobuje zarostlý nehet v podstatě nejčastěji. Důležité je nehty na rukách stříhat do obloučku a na nohách rovně. Pokud byste to učinili jinak, můžete se potýkat s problémy.
  • Nevhodná volba obuvi: zarostlý nehet může vzniknout i vlivem příliš těsných bot, které prsty utlačují. Vybírejte je tedy pečlivě a pokud možno si je vyzkoušejte před koupí.
  • Stavy po úrazech: stala se vám v uplynulých dnech nějaká nehoda, při které jste se poranili zejména na dolních končetinách a chodidlech? Pak se též můžete potýkat se zarostlým nehtem.
  • Vlivy onemocnění: někdy vznikne zarostlý nehet i v důsledku jiných onemocnění v anamnéze. Jisté vlivy má například diabetes mellitus, ateroskleróza, obezita nebo hormonální dysbalance. Někdy hraje roli i dědičnost.

Zarostlý nehet a příznaky

Primárně se zarostlý nehet projevuje výraznou bolestivostí. Ta je způsobená tlakem, který vyvíjí nehet na kůži v jeho okolí. Nezřídka kdy pak dojde k zánětu, pro který je typické začervenání, otok prstu a hnisání. Občas je možné zpozorovat i krvácení a deformity nehtu. Dotyčný následně není v podstatě schopen normální chůze a nesnese na chodidle uzavřenou obuv, pokud k problému dojde u nohy. Zarůstající nehet u prstu ruky je rovněž velmi omezující v běžných činnostech. Jednejte tedy včas.

Zarostlý nehet může pomoci vyléčit i koupel se šalvějí.

Zarostlý nehet a jeho řešení pomocí čtyř babských rad

Existují samozřejmě jakési alternativní metody, díky nimž se můžete pokusit zarostlý nehet vyléčit zcela samostatně. K těmto účelům poslouží tzv. babské rady. Inspirujte se jimi třeba právě teď:

  • Koupel s jablečným octem: tento produkt je běžně k dostání v jakémkoliv supermarketu, stačí do lavoru nebo vany napustit teplou vodu, vlít do ní asi 300 ml jablečného octa a v roztoku nohu, na které vás trápí zarostlý nehet, alespoň čtvrt hodiny máčet. Proceduru opakujte dle potřeby.
  • Šalvějový nebo hřebíčkový odvar: možné je ke koupeli nohou použít i silný odvar ze sušené šalvěje lékařské nebo z hřebíčku. Oba působí přirozeně protizánětlivě.
  • Syrový česnek: podle babských rad se můžete pokusit vyléčit zarostlý nehet i tak, že oloupaným a rozpůleným česnekovým stroužkem přetřete kůži v postiženém místě u prstu nohy nebo ruky.
  • Koupel s jedlou sodou a solí: některé metody lidového léčitelství také radí máčet nohu nebo i ruku v roztoku teplé vody s přídavkem jedlé sody a soli po dobu asi patnácti minut.

Kromě jiného může zarostlý nehet pomoci řešit i pedikérka, která jej adekvátně ošetří a provede tzv. nehtovou korekturu.

Zarostlý nehet a možnosti chirurgické léčby

Když už se zarostlý nehet nedaří vyléčit alternativními metodami, je nutné navštívit chirurgickou ambulanci. Zarůstající nehet by měl primárně řešit kožní lékař a posléze chirurg. K těmto specialistům vás pošle praktický lékař. Zřejmě vám budou nasazena antibiotika, pakliže se rozmohla v ráně infekce. Chirurg pak zpravidla provádí částečnou resekci nehtu a důkladnou dezinfekci rány. Pacient následně dochází na pravidelné kontroly a převazy do ambulance, dokud nehtové lůžko není zcela zhojené.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.