Kryoterapie neboli léčba chladem. K čemu všemu je dobrá a s čím nám může pomoci?

Kryoterapie neboli léčba chladem. K čemu všemu je dobrá a s čím nám může pomoci?

Kryoterapie je speciální technika, při které je tělo vystaveno extrémně nízkým teplotám. Kryoterapie se dá aplikovat na celé tělo nebo třeba jen na jednu určitou oblast. Zatímco lokální kryoterapie se dá provádět i v domácích podmínkách, na tu celotělovou je třeba si zajít do specializovaného střediska.

Lokální kryoterapie zahrnuje ledové obklady, ledové masáže, aplikaci chladivých sprejů, ledovou sprchu či lázně a možnost je i kryoterapii aplikovat přímo do tkáně prostřednictvím sond. Při celotělové kryoterapii pak trávíte určitý čas pobytem v “ledové komoře” neboli kryokomoře.

Druhy kryoterapie

Teorie udává, že kryoterapie má obrovské množství benefitů pro naše zdraví. Už během několika málo minut může profitovat z pozitivních účinků kryoterapie. Pokud se necháte zavřít do kryokomory, teplota zde může dosáhnout mínut 90 až mínus 150 stupňů. Zde je možné pobýt jednu až maximálně čtyři minuty. V případě lokální kryoterapie se teplota obkladů pohybuje okolo mínus 2 až 5 stupňů. Mezi ledový obklad a ošetřovanou část těla je však vhodné vkládat ručník nebo nějakou jinou tkaninu, aby nedošlo k poškození pokožky.

Čtěte také:

Otužování pro pevné zdraví. Inspirujte se Wim Hofem a jeho metodou

Kryolipolýza - efektivní bezbolestná liposukce zmražením tukových buněk

Termoterapie: Léčba pomocí tepla či chladu tlumí bolest

Zdravotní benefity kryoterapie

Kryoterapie má mnoho výhod pro zdraví. Přičemž některé jsou prověřené a podle mnohých expertů, skutečně fungují. S čím vším tedy může metoda kryoterapie pomoci?

Migréna – kryoterapie může pomoci při léčbě migrén ochlazením a znecitlivěním nervů v oblasti krku a krční tepny. Díky těmto obkladům je možné účinně snížit případné bolesti hlavy a ataky migrény.

Poruchy nálady – celotělová kryoterapie je schopna napomoci uvolňování adrenalinu, noradrenalinu a endorfinů. To může mít pozitivní vliv na poruchy nálad, úzkosti či deprese.

Bolesti – lokální kryoterapie může pomoci při léčbě bolestivých stavů. Ať už u sportovců nebo například u lidí trpících artritidou. U nich se však, v průběhu testů, praktikovala i celotělová kryoterapie.

Kryoterapie je alternativní léčebnou metodou

Rakovina – cílená kryoterapie může být použita i k léčbě rakoviny. V tomto kontextu je však možné informace o ní nalézt pod označením “kryochirurgie”. Funguje tak, že zmrazí rakovinné buňky a obklopí je ledovými krystalky. V současné době se využívá k léčbě některých nádorů s nízkým rizikem.

Demence i onemocnění kůže – celotělová kryoterapie by, podle expertů, mohla pomoci předcházet demenci i Alzheimerově chorobě. Kryoterapie může totiž mít i antioxidační a protizánětlivé účinky. Ze stejného důvodu může být kryoterapie vhodná i pro jedince, které trápí atopická dermatitida či další kožní onemocnění.

Nežádoucí účinky kryoterapie

Stejně jako i jiné metody, může mít kryoterapie nežádoucí účinky. Mezi ty nejčastější patří snížení citlivosti nebo necitlivost, brnění, zarudnutí či podráždění kůže. Jde však o dočasné nežádoucí účinky, které nejpozději do 24 hodin zmizí. Většinou však přetrvávají jen několik málo minut. Trpíte-li nějakým druhem chronického onemocnění nebo nějakým akutním problémem, pak by měl rozhodnutí o využití kryoterapie odsouhlasit lékař. V žádném případě pak není kryoterapie vhodná pro lidi s cukrovkou nebo jinými stavy, které ovlivňují nervový systém.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.