Solná jeskyně - relaxace pro tělo i duši, která se svými účinky vyrovná dovolené u moře

img

Pohodlné lehátko, klid, tichá uklidňující hudba, tlumené světlo, příjemný vzduch a absolutní relaxace jak pro tělo, tak i pro duši. Nedělat nic, jen odpočívat, zhluboka dýchat a naslouchat tónům příjemné hudby. Kde a jak si něco takového dopřát, obzvlášť v tak uspěchané době, jako je ta dnešní? Řeč je o jednom ze způsobů relaxace, kterým je solná jeskyně. Účinky solné jeskyně si můžete dopřát i v centru města, kam si můžete zajít třeba po práci během náročného pracovního týdne, nebo o víkendu v rámci relaxace.

Co je solná jeskyně?

Solná jeskyně je místnost, která je upravena tak, aby připomínala skutečnou jeskyni nejen vzhledem, ale také svými účinky. Jde o prostředí napodobující přímořské mikroklima, které je zvláště bohaté na minerály a stopové prvky, díky kterým má vliv na posílení zdraví organismu.

Umělé solné jeskyně existují v několika typech – vybudované z kamenné soli, z mořské soli či z kombinace různých druhů solí v určitých poměrech.

Solná jeskyně má specifické klima

Mořská sůl je získávána z Mrtvého, Černého a Baltského moře. Poté se za pomocí speciálních technologií šetrně zpracovává - lisováním a ohřevem, avšak bez použití jakýchkoliv přidaných látek a pojiva. V místnosti určené pro výstavbu solné jeskyně se poté sůl aplikuje na speciální konstrukce.

Obzvlášť důležitá je teplota a vlhkost v místnosti upravené do podoby solné jeskyně. Právě díky optimálním podmínkám vlhkosti i teploty se sůl uvolňuje do vzduchu, a v solné jeskyni tak vzniká vysoká koncentrace soli ve vzduchu, který člověk dýchá. Klima v solné jeskyni připomíná přímořský vzduch, takže kromě toho, že uděláte něco pro své zdraví, zde můžete i v chladné zimní dny zavzpomínat na letní dovolenou.

V solné jeskyni bývá zpravidla teplota okolo 20°C a vlhkost vzduchu 50-70%.  Udává se, že jedna hodina relaxace v solné jeskyni je srovnatelná s dvoutýdenní dovolenou u moře. Zlepšení zdraví i psychiky můžete pozorovat již po několika návštěvách. Účinky solné jeskyně jsou příznivé pro všechny, bez rozdílu věku - od malých dětí až po seniory.

Jak často solnou jeskyni navštěvovat a kdy pro jistotu návštěvu vynechat?

V případě zdravotních problémů se doporučuje absolvovat 10 až 15 návštěv, ideálně v rozložení 2 až 3 týdnů. Nejdůležitější je první týden - tzv. startovací, kdy by měly být absolvovány 3 až 4 návštěvy, aby byly účinky solné jeskyně co největší.

Návštěvu solné jeskyně konzultujte s lékařem pouze v případě, že trpíte klaustrofobií, nízkým tlakem, nadměrnou činností štítné žlázy nebo onkologickým onemocněním. V solné jeskyni je zakázáno konzumovat jakékoliv potraviny nebo nápoje, dotýkat se soli na stěnách, před vstupem používat silné parfémy, vstupovat do jeskyně s mobilním telefonem a rušit tak ostatní účastníky, kteří si přišli užít chvíle relaxace, a stejně tak se nesmí do solné jeskyně v případě akutního onemocnění, ať už se jedná o chřipku, kašel, zvýšenou teplotu nebo jakoukoliv infekční nemoc. Jinak jsou účinky solné jeskyně na lidský organismus zcela bez rizika.

Pozitivní účinky solné jeskyně na lidský organismus

Sůl nad zlato neplatí jen pro oblíbenou českou pohádku. Sůl je obzvlášť důležitá pro lidský organismus, a na naše zdraví má velmi pozitivní vliv. V krvi člověka se nachází přibližně 0,9% chloridu sodného a složení plazmy lidské krve je velmi podobné chemickému složení mořské vody. Kromě toho je slaná voda přirozeným prostředím, ve kterém se vyvíjí lidský plod v těle matky.

V solné jeskyni vzniká díky ventilačnímu systému, vytápění a klimatizaci výjimečné mikroklima s bakteriální čistotou a vzduchem obohaceným o léčivé minerály i stopové prvky obsažené v soli. Prostředí solné jeskyně je hypoalergenní, zcela bez bakterií a svou čistotou se blíží prostředí operačního sálu.

To však není žádný nový objev, o účincích soli na lidský organismus věděli lidé již před staletími. Myšlenka solné jeskyně jakožto léčivé terapie je stará několik set let - místo solné jeskyně však byly dříve využívány přímo solné doly.

Nejznámější solný důl využívaný k léčebným účelům najdeme v Polsku - jde o solný důl Vielička, kde se již od počátku 19. století léčí astma, nemoci hrdla, dýchacích cest i alergie.

Jak vypadá návštěva solné jeskyně a na co se připravit?

Kvůli optimálním podmínkám pro koncentraci ideálního množství soli ve vzduchu je v solné jeskyni teplota okolo 20°C. Proto se do solné jeskyně chodí v oblečení, ideální je triko s dlouhým rukávem a pohodlné kalhoty, případně i svetr nebo mikina - zkrátka tak, aby vám bylo příjemně a relaxace nebyla narušena pocitem chladu.

Nejčastěji se do solné jeskyně vstupuje s návleky na obuv, které dostanete na recepci, avšak někde jsou požadovány přezůvky - to si pro jistotu předem nastudujte přímo na webu solné jeskyně, kam se vypravíte.

Relaxace v solné jeskyni, tedy jeden vstup, trvá zpravidla 45 minut až hodinu. Po tuto dobu si budete užívat odpočinku na pohodlných polohovatelných lehátkách a budete jen ležet v klidu, tichosti, za doprovodu příjemné hudby.

Relaxace v solné jeskyni - tipy

  • zvolte pohodlný volnější oděv s dlouhým rukávem, ať vám není chladno a nic vás nikde neškrtí
  • prohlédněte slevové portály, mnohdy se tam dají objevit vouchery na vstupy do solné jeskyně s výraznou slevou
  • na webu solné jeskyně najděte informace, zda je nutné si s sebou vzít přezůvky
  • vezměte si s sebou MP3 přehrávač s oblíbenou relaxační hudbou, u které si nejlépe odpočinete
  • v den návštěvy nepoužívejte parfém, a několik hodin před neaplikujte ani deodorant
  • před vstupem do solné jeskyně si dejte menší lehkou svačinu, ať vás od relaxace neruší hlad či žízeň


Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.