Zdravé jarní zelené byliny: Petržel vás překvapí svými pozitivními účinky na zdraví

img
14. 04. 2022

Dnes je zelený čtvrtek, tudíž něco zelenému v našem jídelníčku nesmí rozhodně chybět. Což takhle dát si petržel? A dát si jí hned pořádnou kupu. Jakmile zjistíte, jaké zdravotní benefity vám petržel může nabídnout, stane se samozřejmou součástí vašeho každodenního stravování.

Petržel je bylinkou pocházející ze Středomoří. Dva nejběžnější typy, se kterými se setkáme je petržel kudrnka a petržel plocholistá. Nejen v kuchyni, ale především v lidové medicíně měla petržel vždy své pevně dané místo. Má nám toho totiž tolik co nabídnout…

Petržel je plná živin

Petržel patří mezi nejoblíbenější kulinářské byliny. Má totiž krásně zelenou barvu a jemnou, lehce nahořklou chuť, která dobře ladí s mnoha recepty. Petržel se využívá jak v čerstvém, tak i v sušeném stavu. Má vysokou nutriční hodnotu a tudíž je i prospěšná i pro naše zdraví. Z cenných látek, které rozhodně stojí za zmínku, nesmíme opomenout vitamín C (pozor, tepelnou úpravou se ničí), vitamín K, vitamín A, dále pak kyselinu listovou, draslík a vlákninu

Čtěte také:

Hladkolistá petržel bude skvělá v grilovacích marinádách. Inspirujte se směsmi, které dokonale dochutí vaše pokrmy!

Bazalka pravá provoní vaše pokrmy. Připravte si tři směsi koření, které mají všestranné využití!

Pažitka pobřežní neboli šnytlík ve čtyřech směsích koření

Petržel je bohatá na antioxidanty

Petržel patří do skupiny bylin, které se mohou chlubit tím, že se v nich ukrývá obrovské množství silných antioxidantů. Jde o sloučeniny, které zabraňují poškození buněk takzvanými volnými radikály. Mezi hlavní antioxidanty, které v petrželi najdeme, patří flavonoidy, karotenoidy a také již zmíněný vitamín C. Moderní studie jednoznačně prokazují, že strava bohatá na flavonoidy může snižovat riziko onemocnění některých druhů rakoviny, cukrovky II. typu a kardiovaskulárních chorob. Karotenoidy (především obsažený lutein, zeaxanthin a beta-karoten) jsou zase spojovány se sníženým rizikem například rakoviny plic či nemocí s souvisejících s očima. Všechny tři obsažené karotenoidy pomáhají oči chránit a zároveň podporují zdravý zrak. 

Petržel pro zdravé srdce

Bylina je rovněž značně bohatá na živiny, které mohou zlepšovat zdraví srdce. Petržel je totiž dobrým zdrojem například kyseliny listové, která je spojována se sníženým rizikem vzniku srdečních onemocnění. Někteří experti předpokládají, že kyselina listová prospívá srdci tím, že snižuje hladinu homocysteinu. Právě vysoké hladiny této aminokyseliny byly v některých studiích spojovány s vyšším rizikem srdečních onemocnění.

Petržel si můžete sami vypěstovat doma

Antibakteriální účinky petržele

Petržel je považována za bylinu, která ve vyšší koncentraci může fungovat jako likvidátor bakterií, kvasinek a plísní. Vědci dokonce zjistili, že extrakt z petržele zabraňuje růstu potenciálně škodlivých bakterií, jako je listerie nebo salmonela.

Petržel v jídelníčku

Petržel je bylinka levná, všestranná a snadno dostupná. Poměrně lehce si ji můžete vypěstovat i sami doma. V létě ji můžete pěstovat v truhlíku za oknem nebo na záhonku, v zimě se jí pak bez problémů bude dařit na okenním parapetu nebo přímo na kuchyňské lince, pokud tam dopadá dostatek slunečního světla. Petržel se dá využívat čerstvá, taková by se v žádném případě nikdy neměla zahřívat, neboť tak zlikvidujeme spoustu cenných látek. Hodí se například od salátových dresingů, marinád nebo jí můžeme jen posypat brambory či jiné jídlo. Možností je i využití sušené varianty. Ta se nejčastěji dává do polévek, kterým zlepší chuť. Skvěle ladí v rajčatové omáčce a často se také kombinuje s dalšími bylinami, především z italské a francouzské kuchyně.

Autor článku: Monika Poledníková



Napsat komentář: Zdravé jarní zelené byliny: Petržel vás překvapí svými pozitivními účinky na zdraví

RE: Zdravé jarní zelené byliny: Petržel vás překvapí svými pozitivními účinky na zdraví

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.