Minerály v kostce: Chcete mít pevné nervy a rychlé spalování? Jód se postará o vaši spokojenost

Minerály v kostce: Chcete mít pevné nervy a rychlé spalování? Jód se postará o vaši spokojenost

Jód patří mezi minerály, které jsou opředeny spoustou nepravd a mýtů. Přitom jde o prvek, který je pro naše zdraví nezbytně důležitý a rozhodně bychom jeho příjem neměli podceňovat. Dostatek jódu je nezbytný pro všechny, zejména pak pro kojence a těhotné ženy.

Bez jódu by správně nefungovala štítná žláza. Naše tělo jód potřebuje právě k výrobě hormonů štítné žlázy. Její onemocnění je u nás jednou z nejběžnějších poruch žláz s vnitřní sekrecí. V žebříčku nemocí se poruchy štítné žlázy řadí ihned za cukrovku. Jód se řadí mezi minerály, které jsou nezbytné i pro nervový systém, pro metabolismus a dokonce i pro náš mozek.

Jód: Iodum, I

Dalo by se říci, že jód je všude kolem nás. V půdě, vodě, rostlinách i živočiších. Jód se účastní všech životně důležitých procesů v organismu. Neutralizuje působení radiace, má antimikrobiální, antivirové a protiplísňové vlastnosti. Navíc v těle následně normalizuje obranné reakce, čímž posiluje tělo proti infekcím i stresům. Pomáhá ale i spalovat přebytečné tuky, má dezinfekční účinky a zlepšuje mentální funkce.

Čtěte také:

Proč byste měli zařadit minerální vody do svého pitného režimu?

Opravdu mohou minerální kameny do vody vylepšit chuť i složení tekutiny?

Minerály: Jód a jeho přírodní zdroje

Do těla je vhodné jód přijímat pochopitelně přirozenou cestou. Hlavním zdrojem jódu jsou potraviny rostlinného i živočišného původu. Ideální potravinou jsou ryby a mořští živočichové, které bychom měli ideálně konzumovat alespoň dvakrát týdně. Jód je však i v česneku, cibuli, višních, malinách, rybízu, citrónech, rajčatech nebo bazalce.  Vhodné jsou i zakysané mléčné výrobky. Při nutnosti dodat do těla více jódu je pak doporučováno sáhnout po přípravcích, které jej obsahují. Tedy ideálně mořských řasách – kelp, wakame, arame, laminaria nebo agar.

Přirozené minerály: Jód obsahují hojně především řasy

Všechny řasy obsahují vysoké množství jódu, jsou tedy vhodným doplňkem stravy. Uznávaná a hojně doporučovaná je například řasa kelp. Je vhodná pro osoby trpící sníženou funkcí štítné žlázy, případně sdruženým autoimunitním onemocněním. Působí antibakteriálně a antivirově. Snižuje hladinu cholesterolu v krvi, reguluje krevní tlak a je vhodná při hubnutí, neboť napomáhá spalování zásobního tuku. Dále zvyšuje obranyschopnost organismu, posiluje kondici, zlepšuje trávení a pomáhá vylučovat toxické látky z těla. Je to také jedna z mála přírodních látek, které dokáží chránit tělo před radioaktivitou.

Minerály: Doporučená denní dávka jódu

Denně bychom měli přijmout asi 150 mikrogramů (µg) jódu. Těhotné a kojící ženy by pak měly mít příjem vyšší – až 250 mikrogramů. Zjednodušeně lze říci, že doporučenou denní dávku pokryje malá lžička soli, cca 0,5 g řasy wakame nebo 10 g nori řasy či 30 ml vincentky.

Minerály: Jód a jeho nedostatek

I v dnešní době je mnoho jedinců, kteří trpí nedostatkem jódu. Přičemž první příznaky lze velmi snadno přehlédnout. Většinou je přisuzujeme tomu, že jsme více unavení, stárneme, jsme podráždění nebo máme prostě jen „špatné období“. Jenže právě v této chvíli je nejlepší čas na to udělat krevní testy, aby se zjistilo, jak na tom s hladinou jódu v krvi jsme. Mezi průvodní příznaky jeho nedostatku patří zvýšená potřeba spánku, únava, zpomalené reflexy, zácpa, pocit chladu, suchá kůže či pokles soustředění. Dokonce i zvýšené riziko nákazy infekčními nemocemi. Pokud se díky nedostatku jódu rozvine i hypofunkce (snížená funkce) štítné žlázy, pak může následovat i zvýšení tělesné hmotnosti nebo dokonce chudokrevnost.

Jód ukrývají především mořské řasy

Podle lékařů je dokonce možné, že nedostatek jódu může mít na svědomí častější výskyt nádorového onemocnění prsu i štítné žlázy, problémy s otěhotněním a v raném věku dítěte negativně ovlivňuje nesprávný duševní i tělesný vývoj. Proto je vhodné, aby zejména těhotné a kojící matky měly dostatek jódu, případně jej tělu dodávaly ve stravě či potravními doplňky s obsahem jódu, ideálně z přírodních zdrojů. Minerály musí být vždy ve správné hladině. 

Minerály: Jód a jeho nadbytek

Pokud bychom jódu přijímali víc, než je zdrávo, pak by se mohla rozvinout takzvaná tyreotoxikóza. Ta vzniká při užívání jódu v množství větší, než je obvyklé. Následky mohou být i fatální, a to zejména pro starší lidi. Následné léčení je pak náročné a dlouhodobé. Nadměrně vysoký příjem jódu může mít na svědomí i zánět štítné žlázy nebo později i rakovinu štítné žlázy. Příjem vysokých dávek jódu může způsobit i pálení v ústech, krku a žaludku. Objevit se může horečka, bolesti břicha, nevolnost, zvracení, průjem či slabý puls.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.