Minerály v kostce: Lithium pomáhá pacientům s bipolární poruchou
Lithium má pověst minerálu, který pomáhá na výkyvy nálad. A rozhodně ne náhodou. Dá se říci, že patří mezi „zázračné“ minerály. Před čtyřmi lety se dokonce čeští vědci podíleli na objevu, který by mohl usnadnit léčbu právě bipolární poruchy. A lithium zde hraje hlavní roli.
Experti z Národního ústavu duševního zdraví byli zapojeni do studie, která potvrdila genetickou souvislost reakce na lithium. Právě to se užívá při léčbě. Což je dobrá zpráva pro pacienty s bipolární poruchou neboli maniodepresivní psychózou. Právě lithium při této diagnóze využívá už pěknou řádku let. Vědci však minerály, zejména právě lithium, pro tuto diagnózu stále zkoumají.
Minerály: Lithium, Li
Lithium je lehký a měkký kov, který velmi dobře vede teplo a elektrickou energii, je poměrně vzácný. Je nejlehčí z řady alkalických kovů a má svěže stříbrnou barvu. Takhle nějak by prvek popsali chemikové. Silně zásadotvorný prvek patří mezi cenné kovy. Avšak ne pro tělo esenciální (tedy nezbytné). Podle expertů a mnohých, již provedených výzkumů, chrání lidské tělo před nemocemi kardiovaskulárního systému, je prevencí cukrovky, vysokého krevního tlaku i sklerózy. Vědce rovněž zajímá souvislost s anémií, jelikož lithium napomáhá aktivizaci kostní dřeně.
Ovocné a zeleninové šťávy podle znamení zvěrokruhu. Namíchejte si zdravé smoothie přesně na míru
Hraje tudíž důležitou roli při krvetvorbě. Neméně patří i mezi minerály, které jsou důležité také pro nervy, pomáhá snižovat agresivitu a má úspěchy jako doplněk při léčbě deprese. Stále je rovněž využíváno jako doplněk při léčení dny. Důležitou funkcí je i boj proti procesům degenerace a stárnutí.
Minerály: Lithium jako lék na dlouhověkost
Budeme-li hledat elixír mládí, pak právě lithium může vcelku slušně obstát. Americký lékař Gordon J. Lithgow zkoumal v Buckově institutu (Novata v Kalifornii) podrobně lithium společně se svým týmem. Přesně stanovené dávky prvku užívali hlísti Caenorhabditis elegant, kterým tento alkalický kov dokázat prodloužit život o 46 procent. Výsledky studie byly řádně zdokumentovány a zveřejněny v odborném magazínu Journal of Biological Chemistry. Na lidech však zatím podobná studie provedená nebyla, tudíž není jasné, zda by lithium stejně fungovalo také na lidský organismus.
Nicméně i tak můžeme s čistým svědomím říct, že prvek má pro naše tělo mnoho pozitivních vlastností a může být rozhodně vhodným doplňkem. Zároveň je nutné upozornit, že nejen lithium, ale i ostatní prvky, je nejlepší do těla dopravovat prostřednictvím kvalitní stravy, a nikoli doplňků. Jakékoli užívání větších dávek – ať už vitamínů nebo minerálních látek – bychom v každém případě měli vždy a bezvýhradně konzultovat s lékařem, který o jejich užívání rozhodne na základě provedených krevních testů. Co se pak samotného lithia týče, je nutné upozornit, že mechanismus účinků prvku v lidském organismu není dosud zcela prozkoumán.
Minerály: Lithium a jeho přírodní zdroje
Lithium je prvek působící zásadotvorně, tudíž by měl být lidskému tělu prospěšný. Nachází se zejména v některých druzích ovoce a zeleniny, a dokonce i v bylinách. Jeho množství však značně kolísá v závislosti na obsahu v půdě. Najdeme jej v celozrnných potravinách, semínkách, zelených fazolkách, červené řepě, hroznech, černém rybízu i v jablku. Obsahují jej hojně mořské řasy, fenykl, cibule, brutnák a česnek. Z bylin je to pak rozmarýn lékařský, saturejka zahradní, tymián obecný, celík zlatobýl, hloh obecný, kuklík městský, kontryhel obecný, levandule lékařská, chrpa (všechny druhy), meduňka lékařská, ostropestřec mariánský, přeslička polní, růže šípková – plod, zeměžluč okolíkatá a další. Doporučená denní dávka uvádí 100 mikrogramů denně, přičemž u duševních poruch je možné pod dohledem lékaře dodávat až 500 mikrogramů.
Minerály: Lithium a jeho nedostatek
Minerály mají většinou jasný popis toho, jak to vypadá, když v těle chybí. Naopak u prvku lithium nebyl nedostatek dosud popsán. Avšak dle dosavadních zjištění a průzkumů by mohl mít za následek agresivitu, duševní poruchy či kardiovaskulární onemocnění. Jeho nízké hladiny v těle nastávající matky by pak mohly ovlivňovat porodní hmotnost novorozenců.
Minerály: Lithium a jeho nadbytek
Nadbytek minerálů v drtivé většině případů není pro lidský organismus nic dobrého. U prvku lithium se nadbytek může projevovat zhoršenou pamětí, vypadáváním vlasů, otoky, třesem, křečemi, nevolností, zvracením, průjmem a následně i změnami na ledvinách a játrech. Vzhledem k tomu, že jde o relativně nejtoxičtější prvek ze všech kovů, pak jakýkoli jeho syntetický příjem musí řídit výhradně lékař.
Diskuse k článku
RE : Minerály v kostce: Lithium pomáhá pacientům s bipolární poruchou