Populární doplňky stravy: GABA jako účinný suplement proti úzkostem a stresu?

Populární doplňky stravy: GABA jako účinný suplement proti úzkostem a stresu?

GABA neboli kyselina gama-aminomáselná má na lidský organismus poměrně zásadní vliv. Vyskytuje se zcela přirozeně v našem mozku a funguje jako neurotransmiter – chemický posel. V podstatě blokuje určité signály v centrální nervové soustavě a zpomaluje mozek. Díky tomu má celkově ochranné a uklidňující účinky. Právě proto bývá někdy také označována jako “přírodní valium”.

Když zažíváme stres, nadledviny spouští produkci hormonů, které následně spouštějí to, co známe jako reakci na boj nebo útěk. Tělo začne produkovat adrenalin, zrychlí se dech i srdeční rytmus. A právě GABA dokáže tyto stavy elminimovat. Právě proto se doplňky stravy s GABA využívají ke zmírnění úzkostí, stresu i strachu. GABA toho zvládá však mnohem více.

Doplňky stravy: Jak GABA v těle funguje

GABA neboli kyselina gama-aminomáselná je neurotransmiter, který zpomaluje mozkové funkce. Mozek přirozeně uvolňuje GABA na konci dne, aby podpořil ospalost a umožnil nám, abychom mohli dostatečně odpočívat. Právě z toho důvodu obsahují GABA i některé léky, které lékaři předepisují k navození spánku a zmírnění úzkostí. Pokud je totiž hladina GABA v mozku příliš nízká, nejsme schopni úspěšně bojovat se stresem. Jsme rozladějí, úzkostní, mohou se objevit deprese, poruchy nálady, třes, pocení, návaly, žaludeční obtíže, střídání nálad či nespavost. Dokonce i mírné bolesti hlavy. Správná hladina GABA naopak zajistí, že budeme uvolnění a budeme se cítit dobře

Čtěte také:

Přírodní doplňky stravy z exotických bylin - podpořte své zdraví dary přírody

Sportujete? Doplňky stravy pro sportovce vám můžou ochránit zdraví

Populární doplňky stravy: Skutečně melatonin napomůže k lepšímu a kvalitnějšímu spánku?

Doplňky stravy: S čím vším může GABA pomoci?

O účinnosti doplňků s GABA toho zatím není příliš mnoho známo. GABA je stále podrobována mnohým výzkumům a experti průběžně přicházejí s dalšími novými poznatky. Zatím totiž není známo, jaká vstřebatelnost je GABA z běžné stravy nebo nápojů. Některé výzkumy však naznačují, že jde jen o zanedbatelné množství této látky. Což pro nás není příliš dobrá zpráva. Naštěstí v takovém případě mohou být dobrou volbou právě doplňky stravy

Úzkosti

Dvě malé studie z roku 2006 zjistily, že jejich účastníci, kteří užívali doplňky stravy s GABA, byli ve stresových situacích více v pohodě a vše lépe zvládali než ti, kteří užívali placebo nebo L-theanin (další populární doplněk stravy). Studie konstatují, že zklidnění a lepší rozpoložení jedince se dostalo zhruba hodinu po požití doplňku stravy s GABA. V další klinické studii zase vědci využili EEG k měření mozkových vln účastníků – buď po podání GABA nebo placeba. Už do hodiny po požití GABA zaznamenali výrazné zvýšení alfa vln, díky čemuž účastníci zažívali pocity klidu a relaxace.

Vysoký krevní tlak

Některé studie hodnotily také vliv kyseliny gama-aminomáselné na snižování krevního tlaku. Například v jedné studii z roku 2003 snížila denní konzumace fermentovaných (zakysaných) mléčných produktů, které obsahovaly GABA, tlak u lidí s mírně zvýšeným krevním tlakem. Stačily k tomu dva až čtyři týdny. Studie z roku 2009 pak zjistila, že užívání chlorelly s GABA (dvakrát denně) snížilo krevní tlak i u pacientů s hraniční hypertenzí.

Nižší riziko obezity

Studie, která se věnovala spojitosti GABA a obezity zjistila, že skutečně mohou doplňky stravy s kyselinou gama-aminomáselnou fungovat. Účastníci studie dostávali buď GABA nebo placebo po dobu osmi týdnů. Během této doby měli zapovězeno cvičit. Doplňky stravy s GABA způsobily snížení hladiny tělesného tuku a triglyceridů. Zároveň se lidem zachovala nebo dokonce zvýšila svalová hmota.

Nespavost

V roce 2018 proběhla studie, které se účastnili lidé s nespavostí. Užívali doplňky stravy s GABA hodinu před spaním. Podařilo se jim usnout rychleji než těm, kteří užívali placebo. Výsledek byl zřetelný i na kvalitě spánku, a to už čtyři týdny po zahájení léčby. 

Stres a únava

V roce 2011 proběhla v Japonsku studie, která zkoumala účinky nápoje, který obsahoval buď 30 nebo 50 mg GABA. U obou nápojů účastníci potvrzovali sníženou míru fyzické i psychické únavy a stresu. Nápoj, ve kterém bylo 50 mg GABA se jevil jako lehce účinnější. Ve studii z roku 2009 zase konzumovali účastníci čokoládu, která ukrývala 28 mg GABA. U všech účastníků snížila stres. Lidé byli navíc schopni lépe řešit zadané úkoly. 

Doplňky stravy: GABA jako zázračný suplement?

Doplňky stravy s GABA se využívají i při problémech se záněty v těle, mohou poskytnou úlevu při PMS (premenstruační syndrom) nebo dokonce mohou být pomocníkem při chronických bolestech. Ovšem, i když výsledky všech dosud provedených studií jsou slibné, je nutné podotknout, že uvedené studie probíhaly vždy jen na malém vzorku účastníků. Navíc některé jsou již příliš zastaralé. Aby bylo možné říci o GABA více, je zapotřebí rozsáhlejších a dlouhodobějších studií.

Doplňky stravy: GABA a její přirozené zdroje

GABA se však přirozeně vyskytuje i v některých potravinách. Například ve špenátu, sladkých bramborách, kapustě, brokolici, fazolích, hrášku, v ječmeni nebo rýži. Dobrým zdrojem jsou i fermentované potraviny jako kimchi, miso, čaj pu-erh, tempeh, natto, zakysané mléčné produkty atd.

I fermentovaný čaj pu-erh obsahuje GABA

Doplňky stravy: GABA a doporučené denní dávkování

Doporučená denní dávka se lidí podle váhy, věku i pohlaví. Řiďte se proto tím, co uvádí výrobce na obalu produktu. Nikdy však doporučenou denní dávku nepřekračujte. V případě vysoké hladiny GABA v mozku (tedy při předávkování) může nastat zvracení či závratě. A při velmi vysokých dávkách, které organismus již nezvládne metabolizovat, může nastat dokonce i kóma.

Doplňky stravy: GABA a možné nežádoucí účinky

Vzhledem k tomu, že lidské tělo GABA přirozeně produkuje, je užívání doplňků stravy s GABA považováno za všeobecně bezpečné. Je však také nutné podotknout, že dosud zatím nebyly nežádoucí účinky u GABA řádně studovány. Avšak mezi ty, které lidé nejčastěji hlásí, patří žaludeční nevolnost, bolesti hlavy, svalová slabost či ospalost. Nejsou známy (ovšem ani hlášeny) interakce s dalšími léky nebo doplňky stravy. V každém případě je proto vhodné před tím, než začnete doplňky stravy s GABA užívat, abyste se poradili se svým ošetřujícím lékařem, který zná váš zdravotní stav. Nutné je podotknout i to, že zatím nelze jednoznačně říci, že jsou doplňky stravy s GABA 100% bezpečné pro těhotné a kojící ženy.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.