Domácí mýdlo: Vyrobte si voňavé heřmánkové mýdlo
Vyrobit domácí mýdlo není nic náročného. A když k tomu bude ještě vonět po čerstvých bylinkách, ručíme vám za to, že budete velmi spokojení. Heřmánek je možné ještě teď sbírat na loukách. Pro domácí mýdlo se tato bylinka hodí báječně. Čistí, dezinfikuje a krásně voní. Tak hurá do toho!
Staří Řekové nazývali heřmánek kvůli jeho vůni „zemským jablkem“. Pro Anglosasy byl jednou z devíti posvátných bylin, které dal světu bůh Woden. Dodnes patří mezi bylinky, které jsou uznávány všemi – od laické veřejnosti až po odborníky. Heřmánek je zkrátka královna bylin. Jak jednou vyzkoušíte heřmánkové mýdlo, nebudete chtít jiné!
Domácí mýdlo z voňavého heřmánku
Právě v tento čas heřmánek venku kvete a tak by byla obrovská škoda jej nevyužít. Pro domácí mýdlo ideálně. A když nasbíráte heřmánku víc, můžete si jej nasušit a https://www.spektrumzdravi.cz/nezapominejte-v-lete-na-citrusy.-pomahaji-pri-hubnuti-i-hydrataci-tela. Heřmánek totiž přijde vhod v každé roční období. Ale pozor, pamatujte na to, že heřmánek si kvalitní vůni, chuť i účinné látky dokáže uchovat maximálně rok. Proto bychom měli sbírat jen tolik květů, kolik do roka spotřebujeme.
Heřmánkové mýdlo na míru
V obchodě si můžete pořídit spoustu druhů mýdel. Jenže ne každé mýdlo je přesně podle našich představ. Zkuste si projednou vyrobit mýdlo, které nebude mít jen bylinnou syntetickou vůni, ale onu bylinku bude opravdu obsahovat. Konečný výrobek oceníte nejen sami, ale určitě i vaši rodinní příslušníci.
Domácí mýdlo není složité
Rozhodnete-li se vyrobit domácí mýdlo, nemusíte se ničeho bát. Výroba heřmánkového mýdla je poměrně snadná a rychlá. Jedinou radu, kterou vám však dáme po naší zkušenosti s bylinným mýdlem – pořiďte si ochranný oděv nebo si alespoň oblékněte oblečení, u kterého vám nebude líto, když se zničí. Přeci jen se zde pracuje s louhem. A ten když ukápne na oblečení, napravit se vám to už nepovede.
Domácí mýdlo krok za krokem
Heřmánkové mýdlo – přísady:
- 500 g tuku – použít můžete obyčejné vepřové sádlo, ale i bambucké máslo či obyčejný ztužený tuk
- 500 g oleje – vhodný je kokosový, slunečnicový, mandlový nebo olivový. Je možné použít i směs těchto olejů.
- 138 g hydroxidu sodného
- 380 ml vody
- 1ml extraktu z grepového jádra
- ½ hrnce heřmánkových květů
- Dále budeme na domácí mýdlo potřebovat: teploměr, lžíci na míchání, hrnec na rozpuštění oleje, hrnec na rozpuštění hydroxidu sodného, hrnek na odvážený hydroxid, váha, forma na mýdlo
Heřmánkové mýdlo – příprava:
Pro mýdlo si do hrnku si odvážíme hydroxid sodný. Do jednoho z hrnců odvážíme 380 ml vody. Teprve poté (v žádném případě nesmíme udělat postup opačně!) přisypeme hydroxid sodný. Pečlivě promícháme. Do druhého hrnce vložíme tuk a oleje a rozehřejeme. Změříme teplotu v obou hrncích. Tedy jak v hydroxidovém roztoku, tak i v tuku. Oba by měly mít teplotu cca 55-60 stupňů. Jakmile toto bude splněno, můžeme tuk přilít do hrnce k hydroxidu. Pořádně mícháme. Tím totiž urychlíme proces zmýdelňování. Pro zjednodušení práce je možné použít mixér. Tím si domácí mýdlo značně urychlíme. Pokud bychom míchali jen občas a ručně, protáhli bychom celý proces na několik hodin.
Hydroxid se spojí s tukem a stane se z nich táhlá kaše. V tento moment přidáme do směsi čerstvě natrhaný heřmánek. Můžeme přidat i extrakt z grepového jádra, pokud máme. Pokud ne, nic se neděje. Nejde o složku, která by byla k výrobě mýdla nutná. Grep pouze prodlužuje trvanlivost. Navíc je antibakteriální. Opět směs pořádně promícháme.
Hmotu nalijeme do připravené formy na domácí mýdlo. Uzavřeme a necháme pomalu chladnout. Minimálně do druhého dne. Teprve pak heřmánkové mýdlo vyklopíme a nakrájíme.
Poslední krok je však nejzdlouhavější. Nakrájené heřmánkové mýdlo totiž musí několik týdnů vyklopené na vzduchu zrát. V této chvíli ještě totiž není dostatečně zneutralizovaný hydroxid sodný. Teprve po 3-4 týdnech je možné domácí mýdlo začít používat. Před tím, než jej však začnete používat, udělejte zkoušku jeho pH. To by se mělo pohybovat mezi 7-9. Pokud tomu tak bude, můžete mýdlo začít bez obav používat.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Domácí mýdlo: Vyrobte si voňavé heřmánkové mýdlo