Bakopa drobnolistá „nakopne“ váš mozek. A nejen to! Znáte tuto blahodárnou léčivku?

Bakopa drobnolistá „nakopne“ váš mozek. A nejen to! Znáte tuto blahodárnou léčivku?

Bakopa drobnolistá není v našich končinách tolik známá. Přesto stojí za pozornost! V lidovém léčitelství má totiž tato exotická rostlina původem z Indie pestré využití. Známá je především z populární ájurvédy, což je tradiční indická medicína. Objevit její pozitiva však můžete kdykoliv i v tuzemsku.

Pokud chcete bakopu drobnolistou pěstovat, není to žádná věda. Rostlina se řadí mezi letničky, a tak vám bude dělat parádu v truhlících po dobu letních měsíců. V zimě ji pak musíte umístit do interiéru, kde není více jak deset stupňů Celsia (vyžaduje světlé stanoviště). Vhodné je také bakopu zastřihnout do výšky kolem dvaceti centimetrů.

Obecné informace o bakopě drobnolisté

Léčivá bakopa drobnolistá je známá mezi lidmi také pod názvem brahmi – což je překládáno jako „kosmické vědění“. Na první pohled vás osloví světle modrými kvítky, které zpravidla koncem léta opadávají. Roste popínavým stylem, proto se hodí zejména do závěsných květináčů. Na pěstování není rostlina náročná, vyžaduje primárně vlhčí půdu a polostín (ve volné přírodě ji najdete hlavně v bahnitých lokalitách). I přesto, že je bakopa původem z Indie, je možné ji zaznamenat i v různých oblastech Afriky, Asie, Ameriky nebo Austrálie.

Čtěte také:

Heřmánek - léčivá rostlina, ze které si můžete snadno připravit čaj, koupel či léčivé masti

Léčivé látky bakopy drobnolisté

Ne nadarmo se bakopa drobnolistá neboli brahmi používá v indickém lidovém léčitelství již více jak 3 000 let. Obsahuje totiž celou řadu zdraví prospěšných látek, jako například vitamín A i B, alkaloid brahmin, flavonoidy a saponiny. Kromě jiného platí i za silný antioxidant. Má proto pestré užití. Pomáhá například v těchto případech:

  • Podpoří redukci stresu i léčbu deprese.
  • Zlepší soustředěnost, proces učení i paměť.
  • Pomůže při astma či zánětu průdušek.
  • Celkově zpomaluje proces stárnutí neuronů (mozkových buněk).
  • Může pomoct snížit vysoký krevní tlak.

Bakopa drobnolistá má své využití i v rámci doplňkové léčby některých onemocnění, jako je Alzheimerova choroba, Parkinsonova nemoc, roztroušená skleróza, diabetes či epilepsie. Skvělé účinky má dle všeho i na trávicí soustavu, imunitní systém, pokožku nebo vlasy (působí jako prevence vypadávání hřívy).

Bakopa je nejen okrasná, ale také zdraví prospěšná rostlina.

Jak se bakopa drobnolistá užívá?

Pokud se rozhodnete vyzkoušet bakopu drobnolistou v rámci doplňkové léčby chronických onemocnění poraďte se nejprve s lékařem! Jinak lze léčivku užívat z preventivního či podpůrného hlediska formou kapslí pod názvem Brahmi, Bacopa monnieri nebo jen Bacopa. Někdy naleznete rostlinu i v různých směsích na podporu mozkových funkcí. Zakoupit ve specializovaných prodejnách můžete i prášek z bakopy drobnolisté (brahmi), z kterého lze připravovat léčivý odvar – na podporu bystré mysli a duševní pohody. Postačí vám k tomu 1 kávová lžička a 250 ml převařené vody. Po cca 8 minutách louhování odvar sceďte a popíjejte nejlépe po jídle (max. 2x za den) – denní doporučenou dávku nepřekračujte, jinak můžete vyvolat zažívací potíže.

Kdo by se měl bakopě drobnolisté raději vyhnout?

Protože bakopa drobnolistá (brahmi) ředí krev, měli by se jí vyhnout lidé užívající léky na ředění krve nebo ti, kteří trpí onemocněním spojeným s poruchou srážlivosti krve. Dále se doplňky s brahmi nedoporučují těhotným a kojícím ženám, dětem do tří let nebo těm, kteří užívají léky na štítnou žlázu. POZOR! Stále platí, že byste se měli jednoznačně poradit s ošetřujícím lékařem, pokud se léčíte s jakýmkoliv onemocněním a užíváte trvalou medikaci!

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.