Batikování přírodními zdroji: Jaké rostliny a koření použít na barvení látek?

img

Batikování se lidé věnovali již před tisíci lety kdesi v Egyptě. K těmto účelům používali zřejmě všechno to, co jim nadělila příroda. Pokud bychom se však přemístili do Česka, zde se přírodní zdroje k barvení látek používaly zpravidla jen do konce osmnáctého století. V tom devatenáctém se totiž na trhu začaly objevovat chemické produkty, které rostliny a byliny nahrazovaly.

I přesto, že v současné době již v drogériích natrefíte na celou řadu výrobků, které obarvování a batikování oděvů značně usnadňují, můžete se kdykoliv navrátit k přírodním zdrojům. Níže uvedené byliny a koření stále skvěle poslouží k barvení látek, a kromě jiného jsou tyto metody čistě ekologické.

Batikování přírodními zdroji: Barvení látek pomocí bylinek, koření a jiných plodin

Jak jsme si již pověděli v úvodu, naši předkové obarvovali látky rostlinami zhruba do osmnáctého století. K barvení látek se používaly nejrůznější bylinky i jiné přírodní zdroje. Záleželo na tom, jakou barvu bylo potřeba vytvořit. Zde je výčet několika z nich, které můžete rovněž vyzkoušet při technice batikování:

Čtěte také:

Recyklace v praxi aneb jak využít staré oblečení?

  • Barvení látek a batikování na zeleno: tohoto odstínu docílíte snadno svařením nasekaných kopřiv ve vodě. Výborně bude fungovat i kontryhel, který se často používá k vnitřní spotřebě (na čaj) a také podběl.
  • Barvení látek a batikování na žluto: tuto barvu tkaniny získáte svařením květů měsíčku zahradního, květů heřmánku, nebo pomocí kostivalu lékařského. Dobře bude působit i vlaštovičník větší.
  • Barvení látek a batikování na červeno: krásně červeného odstínu docílíte pomocí ibišku, kořene z pampelišky, nebo z přesličky rolní. Některé zdroje uvádí, že k obarvení pomůže i svízel syřišťový či mařinka barvířská.
  • Barvení látek a batikování na modro: z rostlin se používalo k docílení modrého odstínu rdesno barvířské. Jinak modrou získáte i pomocí borůvek či ostružin.
  • Barvení látek a batikování na fialovo: v tomto případě pomůže k obarvení sléz, nebo bezinky.
  • Barvení látek a batikování na růžovo: romantické růžové docílíte svařením kořene šťovíku nebo pomocí avokádové slupky a pecky.
  • Barvení látek a batikování na béžovo a na hnědo: jemně béžovou barvu získáte pomocí květu třezalky tečkované. Hnědé odstíny pak snadno vytvoříte svařením výhonků ostružiníku.

batikování oděvů nebo celkovému barvení látek můžete vcelku jednoduše použít i běžně používané koření, díky kterému chystáte chutné pokrmy. Nejčastěji získáte z dostupných kořenících přípravků žlutý odstín. Ten umožní bobule jalovce, mletá kurkuma, kari, šafrán anebo bobkový list.

Batikování

Batikování přírodními zdroji: Jak prakticky na barvení látek?

Chtěli byste si zaexperimentovat a vytvořit nový kus oděvu do svého šatníku? Pak vsaďte na batikování přírodními zdroji. Vybraný kus oděvu nejprve ponořte do studené vody s trochou octa (na 4 díly vody 1 díl octa). Tento roztok ustálí barvy. Nechte působit asi jednu hodinu a pak látku vyjměte. Vymáchejte v čisté vodě a posléze dejte stranou. Dále si zvolte odstín a dle toho svařte příslušnou rostlinu nebo plodinu v horké vodě po dobu asi 30 minut. Čím déle budete vařit, tím intenzivnější bude barva. Tekutinu následně přeceďte a ponořte do ní provázkem svázané tričko či jiný kus oblečení. Povařte po dobu několika minut a odstavte. Louhujte ideálně přes noc, aby byla barva intenzivní a plná. Nakonec jen tkaninu rozprostřete, nechte uschnout a máte hotovo. Možné je oděv před nošením vyprat, pakliže je cítit octem. K ustálení odstínů lze použít v případě barvení látek bobulovitým ovocem i solný roztok.

Batikování přírodními zdroji a pár slov na závěr

Shlédli jste se v batikování a barvení látek přírodními zdroji? Potom k tvoření vybírejte ideálně bavlněné tkaniny bílé barvy, na které budou zvolené odstíny dobře chytat. Vhodné jsou například i lněné a hedvábné látky.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.