Vyřezávání ze dřeva vás bude bavit. Jak začít?
Vyřezávání ze dřeva bude bavit především kutilsky zaměřené pány. Avšak zkusit jej mohou i dámy, pokud se toho nebojí. Stačí jen pořídit vhodné dřevo, řezbářské náčiní a výsledek se následně bude odvíjet podle vaší fantazie a zručnosti. Vyřezávat můžete cokoliv vás napadne. Když se do této činnosti pustíte, můžete očekávat vždy dvě reakce: buď řezbářství zcela propadnete (což je pravděpodobnější) a budete se chtít zdokonalovat nebo jej zkusíte jednou a pak už nikdy.
Než se pustíte do vyřezávání ze dřeva, je potřeba se zamyslet nad praktickými věcmi. Máte například k dispozici místnost, ideálně dílnu, v které můžete tvořit? Pokud ano, jste ve výhodě. Opracovávat dřevěný materiál jen tak v bytě není příliš praktické. Piliny se mohou snadno rozvířit po celém obytném prostoru.
Vyřezávání ze dřeva a potřebné nářadí
Našli jste si vhodné místo k vyřezávání ze dřeva? Potom se můžete posunout dál a začít pořizovat kvalitní řezbářské náčiní. Zkušení řezbáři doporučují v tomto ohledu rozhodně nešetřit. Spolehlivá dláta pořídíte od 400 až 500 korun a výše. Šířku dláta pak volte zhruba 1 cm. Ta je pro začátečníky nejideálnější. K opracování dřeva se bude hodit konec konců i nožík pro řezbáře. Stále tápete? Nechte si tedy poradit od odborníka ve specializovaných prodejnách. Také nezapomeňte, že náčiní by mělo být pořádně ostré (pozor na prsty). Pakliže se vaše dláto ztupí, můžete jej nabrousit na klasické brusce nebo pomocí břidlice.
Vyřezávání ze dřeva a další pomůcky
Kromě řezbářského dláta a nožíku si určitě pořiďte i tužku na dřevo. Ovšem vystačíte si i s tou úplně obyčejnou. Pomocí ní budete tvořit na dřevěném materiálu obrysy (konkrétního vybraného předmětu). Dále se v podstatě neobejdete ani bez smirkového papíru různé hrubosti k zahlazení povrchu a případně i lupínkové pilky, díky níž odříznete přebytečné části dřeva. Aby se vám vyřezávání ze dřeva skutečně dařilo podle představ, měli byste disponovat i svěrákem, do kterého na pevno upnete opracovávaný materiál. Existuje i mnoho jiných řezbářských pomůcek, které ale postupně objevíte, až ve vyřezávání pokročíte.
Vyřezávání ze dřeva a vhodný přírodní materiál k opracování
Uchvátilo vás vyřezávání ze dřeva, ale nemáte žádné zkušenosti? Vsaďte tedy na lipové dřevo, které je poddajné, měkké a snadno opracovatelné. Vhodný je i javor, cedr, jedle, třešeň, buk, nebo olše. Vyhněte se ovšem velmi tvrdým dřevům, jako je například topol. Až budete mít vhodný kmínek doma, můžete se pustit do práce. Věřte, že řezbářství si zamilujete už jen pro tu podmanivou vůni, která vám bude evokovat procházku v lese.
Vyřezávání ze dřeva: Jak dokončit svůj výrobek?
Podařilo se vám opracovat dřevo podle svých představ? Pak můžete začít myslet na úpravu povrchu svého výtvoru. K tomuto účelu si pořiďte mořidla na dřevo. Ty jsou na trhu k dostání v různých odstínech. Díky nim vyniknout detaily. Produkt se na materiál nanáší zpravidla štětečkem nebo houbičkou. Dřevo mořidlo dokonale nasákne a jeho struktura jakoby vystoupí vně. Vyřezávání ze dřeva je opravdu zábavné a velmi kreativní. Nic tu není zapovězeno. Po namoření lze dokonce výrobek i doleštit pomocí směsi terpentýnu a včelího vosku.
Vyřezávání ze dřeva vás naučí i na kurzech
V případě, že jste propadli vyřezávání ze dřeva, určitě se budete chtít učit dál a dál. K tomu jsou určené i specializované řezbářské kurzy, v kterých vám osvětlí lektoři různorodé vyřezávací techniky. Díky nim se stanete mistry. Na závěr svého praktického vzdělávání se už stačí jen rozhodnout, zda budete chtít dělat řezbáře pouze ve volném čase, nebo se řemeslem začnete živit. Nic není nemožné. Dřevo má magickou moc a podlehne mu kdekdo.
Autor článku: Iveta Berezkinová
Diskuse k článku
RE : Vyřezávání ze dřeva vás bude bavit. Jak začít?