Skořice v aromaterapii: Díky sladké vůni zlepšuje náladu a pomáhá od bolestí

Skořice v aromaterapii: Díky sladké vůni zlepšuje náladu a pomáhá od bolestí

Skořice neodmyslitelně patří do české kuchyně. Typická nasládlá vůně dokáže ovládnout celou místnost. Zpravidla ji používáme jako aromatické koření, ale tato kůra ze stromu skořicovníku dokáže s naším organismem téměř zázraky. Pokud ji do našeho jídelníčku zařazujeme, vězte, že pomáhá regulovat hladinu cukru a cholesterolu v krvi, ulevuje při nachlazení a odstraňuje třeba i bolest svalů či snižuje potíže spojené s revmatismem. To, co naše tělo i psychika vyhledává není „jen“ chuť a účinné látky, ale i její vůně. Skořice je totiž úspěšně využívána v aromaterapii.

Troška teorie, aby vám skořice byla prospěšná

Aromaterapie je využití vůní pro posílení organismu. Je tedy součástí preventivních kroků podporujících naše zdraví. Zároveň ulevuje naší psychice (ať už tím, že ji stimuluje nebo naopak zklidní). Aromaterapie má podpůrnou roli i v případě, že zdravotní problém již existuje. Využívá k tomu éterické oleje. Ty jsou jakýmsi koncentrátem samotné rostliny (ať už listů, květů či kůry, jako je tomu u skořice). V jedné kapce oleje se tedy skrývá obrovská síla mnoha rostlin. Z tohoto důvodu v aromaterapii platí, že méně je více. Používají se pouze kapky, nikoli větší množství jako lžičky. 

Čtěte také:

Skořicový zábal – levná a účinná metoda v boji s celulitidou

Pokud aplikujete éterický olej i na kůži je často třeba jej nejprve rozředit. V případě skořice, je při aplikaci přímo na kůži vždy dbát na správné rozředění. Silně totiž prokrvuje pokožku a mohlo by dojít k alergickým reakcím nebo dokonce poleptání. Užití skořice přímo na kůži by se měli vyhnout i ti, kteří mají nemocnou či nějak poškozenou pokožku. Přečtěte si kontraindikace éterických olejů

Síla skořice, kterou využívá aromaterapie

  • Skořicovník pravý pomáhá zvyšovat činnost mozku a jeho kognitivní funkce, tzn. schopnost učit se, pamatovat si a udržovat pozornost. Vhodné je tedy jak pro studenty, zejména před zkouškovým obdobím, tak pro seniory, kteří si chtějí v tomto směru udržet vysokou úroveň.
  • Zmírňuje nervozitu, což ocení většina z nás, kdo stojí před významným životním krokem a nebo čelí nepříjemné situaci.
  • Pomáhá překonat bolest - vonné esence zvýší prokrvení, čímž se může snížit i pocit bolesti
  • Dezinfikuje a čistí nejen vaši krev, ale také prostor kolem vás
  • Prevence i pomoc při křečích - díky tomu, že prohřívá a zlepšuje prokrvení organismu, působí skořice i na uvolnění svalstva. K tomu je vhodný skořicový zábal na nohy, ruce nebo celé tělo. 
  • Zmírňuje únavu a dopady stresu

Kam ještě skořice prostřednictvím aromaterapie dosáhne?

  • Zlepšuje dýchání
  • Reguluje trávení a činnost tlustého střeva
  • Zlepšuje produkci mateřského mléka
  • Pomáhá s menstruačními obtížemi  
  • Působí jako mírné afrodiziakum

skořice v aromaterapii1

Co vše můžete v rámci aromaterapie se skořicí podniknout?

  • Noste ji jako první pomoc. Pokud víte, že vás čeká náročnější den, noste si lahvičku s sebou. Stačí si k ní krátce přičichnout a na chvíli zavřít oči. Vonné esence skořice se dostávají do krve velmi rychle a pocit napětí zpravidla ustoupí.
  • Dejte si inhalační kúru proti únavě. Jestliže se cítíte unavení či vyčerpaní, je pravý čas na využití skořice. Do misky s horkou vodou (tak, aby ještě kouřila) nakapejte 2-3 kapky éterického oleje, dejte si přes hlavu ručník a vdechujte páru smíšenou s olejem.
  • Aromalampa nebo difuzér jako podpora kreativity. Klasickým způsobem aromaterapie, je aromalampa. Nakapejte 5-8 kapek (záleží na velikosti místnosti) do mističky s vodou, zapalte svíčku a nechte v prostoru působit. Podporuje aktivitu, tvořivost a spolupráci. Je tedy vhodná i do pracovních kolektivů.
  • Udělejte si domácí dezinfekční rozprašovač. Pokud vaši domácnost přepadly nemoci, je vhodné dezinfikovat i prostor. Nakapte 5 kapek éterického oleje skořice do cca 250 ml vlažné vody, vlijte do nádoby s rozprašovačem a poté projděte celou domácností. Stříkejte směs do vzduchu nikoli na konkrétní předměty či dokonce lidi.
  • Masáž podpořená vůní. Udělejte si lázně doma, podpoříte při té příležitosti i váš partnerský život. Pár kapek éterického oleje skořice rozřeďte v nějakém nosném oleji (například mandlový olej, olivový či kokosový olej) a jemnými pohyby vmasírujte do kůže. Tato masáž uvolní ztuhlé svalstvo doslova do základu (prohřeje a prokrví). Poté chvilku odpočívejte.

Redakční tip: Díky rozlévaným parfémům to Tap si můžete dopřát radost z Vaší oblíbené vůně za zlomek ceny. Vyberte si z více než 150 parfémů, které jsou inspirovány těmi nejznámějšími světovými vůněmi. V nabídce najdete také bytové vůně se speciálními knotovými tyčinkami a vůně do auta.

Kdy se skořice nehodí?

Vzhledem k jejím stimulačním účinkům byste se jí měli vyhnout těsně před spaním. Skořice je také často uváděna jako přirozená antikoncepce, a z tohoto důvodu by se ji měly vyhnout ženy, které plánují otěhotnět. Skořice také není doporučována v období těhotenství nebo při kojení. Vyhnout by se jí měly i děti do 2,5 let věku. Protože výrazně prokrvuje, není vhodná ani pro osoby s vysokým krevním tlakem.



Diskuse k článku

Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.
  • Vladimir
    18. 12. 2021 17:37
    Skořice konzumovaná jako potrava je s minimem problémů jen cejlonská, ale bohužel je u nás k dostání většinou skořice čínské odrůdy, která se musí užívat jen ve velmi malém množství a ne pravidelně, obsahuje totiž vysoké procento látky poškozující játra.
  • Alice
    7. 11. 2021 09:52
    Takže skořice zlepší produkci mateřského mléka, ale mají se jí vyhnout kojící? Komu tedy bude zlepšovat produkci mateřského mléka? Chlapům?