Minerály v kostce: Je fluor záchrana pro zuby nebo silný jed?

Minerály v kostce: Je fluor záchrana pro zuby nebo silný jed?

Fluor je přidáván do zubních past a často i do soli. Z mnoha stran je nám předkládáno, že bez něj se téměř nedá žít. Co když je to ale všechno jinak? Podívejme se na tento prvek dnes trošku jinýma očima.

Fluor je žlutozelený plyn pronikavého zápachu. Pokud je kapalný, má světle žlutou barvu. V přírodě se fluor nachází v kombinaci s minerály jako fluorid. Je to chemicky nejaktivnější nekovový prvek a je také nejreaktivnějším elektricky negativním iontem. Díky své extrémní reaktivitě se fluor v přírodě jako nezkombinovaný prvek nenachází. Existuje pět forem fluoridů, které jsou zmiňovány nejčastěji. Přírodní fluor obsahují i v rostliny – arnika, kostival, kontryhel, řebříček, měsíček, plod šípku atd.

Fluor: Fluorum, F

Opakované dávky fluoru postihují mozek, pozvolna narkotizují a činí člověka labilním. Fluor byl hojně využíván už za druhé světové války, kdy napomáhal tomu, aby vězni byli poslušnější. Právě v té době Hitler zavedl plošné přidávání fluoru do pitné vody. V německém Frankfurtu byla dokonce obrovská továrna na fluor, která ve velkém zásobovala koncentrační tábory. Těsně po válce se pak rozjela obrovská propaganda boje proti zubnímu kazu. V čele s USA, kde se už tou dobou fluorizovala téměř veškerá voda. Fluor prudce jedovatý, dokonce jedovatější než olovo.

Čtěte také:

Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?

Přírodní kartáček na zuby neboli miswak: Moderní a ekologický trend čištění zubů

Dentální hygiena by neměla být podceňovaná. Víte, jak si správně čistit zuby?

Faktem je také to, že malé dávky způsobují v těle spíše otravu, křehnutí kostí, oslabení ledvin i nervové činnosti. Fluor je také známý karcinogen. U nás bylo fluorování vody zahájeno 18. února 1975 v Praze. V březnu 1988 Ministerstvo zdravotnictví přikázalo zastavit fluorování pitné vody, dokud se neobjasní škodlivost fluoru. Ovšem například Magistrát hl. m. Prahy povolil teprve v září 1995 zrušení fluorování pitné vody v Praze 4 Podolí. Místo fluorizace vody Ministerstvo zdravotnictví nyní propaguje potraviny s umělým obsahem fluoru – především jde o sůl, mouku, mléko, minerální vody, tablety s fluorem atd. Sloučeniny fluoru nebo fluoridy jsou přitom americkou Agenturou pro jedovaté látky a registr nemocí uváděny jako prvních 20 látek z 275 představujících nejvýznamnější hrozbu pro lidské zdraví.

Minerály: Jaké je spojení fluoru a zubní skloviny?

Často slýcháme, že fluor je pro zuby nezbytný. Ještě dnes někteří zubní lékaři dávají malým dětem fluor na potírání zubů, který má zabraňovat kazivosti zubů. Stojí za tím tvrzení, že fluor v malých dávkách prospívá zubům. Toto však nikdy nebylo vědecky podloženo! Naopak bylo prokázáno, že fluorizací zub spíše tvrdne a křehne, místo aby byl trvale odolnější. Do zubních past se fluor přidává nadále. Především v podobně fluoridů (fluorid sodný, fluorid cínatý, aminfluorid apod.). Teorie tvrdí, že fluorid zabraňuje demineralizaci zubů, posiluje zubní sklovinu a zvyšuje její odolnost vůči kyselinám v ústech. Ty totiž sklovinu rozpouští. Opatrnost je na místě zejména u dětí, které zubní pastu často polykají. Proto by do věku tří let měly mít pastu výhradně bez fluoridu, později maximálně jen s minimálním množstvím. Všeobecně však pasty s fluoridem nejsou vhodné pro děti prakticky vůbec. U zdravého chrupu hraje roli vícero faktorů, rozhodně ne fluor obsažený v zubní pastě. Důležitá je pravidelnost čištění zubů, správná technika, eliminace cukrů ve stravě, případně i pravidelné návštěvy dentální hygienistky.

Děti by si měly zuby čistit pastou bez fluoru

Minerály: Fluorid a denní doporučená dávka

Maximální doporučená denní dávka je stanovena pro všechny minerály. U fluoridu jde o velice malé množství – 0,04-0,07 mg/ kg. Vzhledem k tomu, že minerály přijímáme z mnoha různých zdrojů, lze toto množství těžko uhlídat. Mnohé potraviny obsahují vysoké úrovně sloučenin fluoru. Je to důsledek využívání pesticidů. A právě jednou z nejvíc “postižených” potravin, jsou v tomto směru grapefruity

Minerály: Fluor a jeho nadbytek

Pokud je v těle fluoru hodně, projevuje se to skvrnami na sklovině zubů – která je postupně šedá a při větší nadměrnosti jsou skvrny hnědé až černé. Při otravě fluorem je člověk velmi bledý. Srdce bije mnohem pomaleji. Postižený pociťuje značnou nevolnost a trápí jej chrapot. Z dlouhodobého hlediska mohou nadměrné dávky fluoridu způsobit chronické zdravotní problémy a byl prokázán i negativní vliv na mentální a intelektuální vývoj.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.