Zdravé zuby potřebují péči: Tipy, které vám pomohou udržet zdravý chrup
Sehnat zubaře v dnešní době může být téměř nadlidský úkon. A pokud se to povede, musíme se připravit na fakt, že návštěvy dentisty nebudou zrovna levné. Nejlepší formou péče o zuby je proto důsledná prevence. Díky ní můžeme předejít mnoha zbytečným problémům. Jenže jak se správně o zuby starat, aby zůstaly ve formě co nejdéle? Poradíme vám.
Udržovat si zdravé zuby je důležitější než by se mohlo na první pohled vůbec zdát. Stav zubů totiž může ovlivňovat naše celkové zdraví. Bohužel i negativně. Nemocné zuby mohou stát za vznikem i mnohých chronických onemocnění.
Zuby z celkového pohledu
Stejně jako ostatní části těla, i ústa jsou plná choroboplodných zárodků. Většinou jde sice o neškodné bakterie, ale není to vždy pravidlem. Navíc ústa jsou vstupní branou do trávicího i dýchacího traktu. Naše obranyschopnost a pochopitelně i péče o ústní dutinu drží choroboplodné zárodky pod kontrolou. I přesto však někdy může nastat problém. Rozhodně je proto nezbytné každodenní důsledné čistění zubů a třeba i používání zubní nitě nebo mezizubních kartáčků. Bez dobré ústní hygieny se totiž mohou začít bakterie množit a ve výsledku se může objevit infekce. V první řadě jde o zubní kaz či onemocnění dásní.
Bolesti zubů a onemocnění dutiny ústní
Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?
Zuby mohou mít na svědomí nemoci
Špatný stav zubů či nedůsledná péče o dutinu ústní však může mít i mnohem větší následky. Zdraví zubů se čast promítá do kardiovaskulárního systému. Podle odborníků mohou některá srdeční onemocnění, ucpané tepny nebo dokonce i mrtvice přímo souviset se záněty či infekcemi, které způsobují choroboplodné zárodky v ústech. Některé bakterie se ale mohou dostat i do plic, což může ve výsledku způsobit zápal plic či respirační onemocnění. A opatrné by měly být i nastávající maminky. Onemocnění dásní (paradontóra) bývá často spojováno s předčasným porodem či nízkou porodní hmotností.
Správná péče o zuby
Chcete-li pořádně chránit své zdraví a mít zdravé zuby, pak je nezbytné čistit si zuby alespoň dvakrát denně. A to po dobu minimálně dvou minut. Přičemž není důležitá zubní pasta, ale právě technika čistění zubů. Při čištění nezapomínejte ani na jazyk, kde se choroboplodným zárodkům rovněž daří. Kartáček na zuby by měl mít měkčí štětiny. Mezi čištěním pak používejte zubní nit nebo mezizubní kartáčky, je-li to třeba. Dvakrát ročně choďte na pravidelné prohlídky k zubaři. A dávejte si pozor na to, co jíte. Sladká či kyselá jídla a nápoje zdraví zubů značně ohrožují. Stejně tak jako například tabák.
Vitamíny a minerály pro zdravé zuby
Kvalitní dentální hygiena i pravidelné zubní prohlídky jsou sice pro udržení zdravých zubů a dásní nezbytné. Stejně velkou roli však hraje právě i zdravá výživa. Některé vitamíny či minerální látky značně přispívají ke zdraví zubů. Které to jsou?
- Vápník: je nezbytné pro silné kosti i zuby. Je to jejich hlavní minerál, který je udržuje ve formě. U zubů pomáhá budovat a udržovat silnou zubní sklovinu a rovněž neutralizuje škodlivé kyseliny v ústech. Nedostatek vápníku může časem vést ke ztrátě zubů a onemocnění dásní.
- Vitamín A: pomáhá udržovat zdravé dásně a pomáhá prudukovat sliny, které jsou nezbytné pro vymývání částeček potravy a bakterií z úst. Také podporuje růst a opravu tkání v ústech, včetně skloviny. Vitamín A je navíc silný antioxidant, který snižuje zánět a bojuje proti infekcím.
- Vitamín C: pečuje o pojivové tkáně, které drží zuby na místě a zároveň může pomoci předcházet i onemocnění dásní. Vitamín C pomáhá růstu, vývoji a opravě všech tkání v těle, včetně dásní a zubů. Hraje i zásadní roli při syntéze kolagenu, který je nezbytný pro udržení zdravé pojivové tkáně v dásních. Zdravá produkce kolagenu se s přibývajícím věkem snižuje, což může vést k riziku ztráty zubů a vzniku infekcí v ústech.
NEPŘEHLÉDNĚTE: Péče o zuby: Proč je čištění zubů důležité a co mohou zkažené zuby znamenat?
- Vitamín D: je nezbyný pro silné zuby i kosti. Reguluje hladinu vápníku a fosforu v těle, oba minerály jsou nezbytné pro růst a údržbu zubů. Pokud budeme mít malý příjem vitamínu D, nebude se správně vstřebávat ani vápník. Vitamín D je klíčový pro správně fungující imunitní systém, snižuje záněty a podporuje růst a pečuje o to, aby buňky pracovaly správně. Vitamín D pomáhá ve výsledku předcházet zubnímu kazu a podporuje mineralizaci zubů.
- Vitamín K: udržuje zdravé kosti a zabraňuje vzniku zubního kazu. Pomáhá aktivovat protein osteokalcin (nekolagenní bílkovina), který je nezbytný pro růst a opravu kostí. Vitamín K hraje roli i jako prevence onemocnění dásní. Jeho nedostatek může mít na svědomí jejich krvácivost.
- Fosfor: pomáhá tělu absorbovat vápník a podporuje zdravou zubní sklovinu. Spolu s vápníkem pak může zuby remineralizovat. Pokud je ho dostatek, stará se i bělější úsměv a menší citlivost zubů.
- Draslík: správná hladina tohoto minerálu je spojována s nižším rizikem vážného onemocnění dásní, vznikem zubního plaku i výskytem škodlivých bakterií v ústech.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku