Jak se správně starat o chrup? K zubaři choďte dvakrát ročně a vyzkoušejte dentální hygienistku

Jak se správně starat o chrup? K zubaři choďte dvakrát ročně a vyzkoušejte dentální hygienistku

Péče o zuby i celou dutinu ústní je nedílnou součástí každodenního života. Kromě správné denní hygieny je důležitá také pravidelná návštěva stomatologie či návštěva zubní kliniky za účelem dentální hygieny. Správná péče o chrup začíná už s výběrem kartáčku.

Denní čištění je základ

Nejlepší prevence proti problémům se zuby je zajisté pravidelná denní hygiena. Čistit zuby byste si měli minimálně dvakrát denně, ráno a večer, a to minimálně dvě až pět minut. Někdo má tendence si kvůli únavě večer zuby nečistit, ale po celodenním zápřahu, které zuby mají (jídlo, kafé, limonády, cukry…) je to právě to nejdůležitější čištění. Zapomínat by se také nemělo na mezizubní kartáček a ústní vodu jako závěrečnou tečku.

Zubní kartáček – klasický nebo elektrický?

Váhu byste měli přikládat i výběru zubního kartáčku. Klasický zubní kartáček zůstává nejdůležitější pomůckou ústní hygieny. Žádná zubní pasta ani ústní voda nebo dentální nit nezastoupí mechanický účinek kartáčku.

Pracovní část kartáčku (osázená umělými vlákny) má být malá (asi 2 až 2,5 cm), aby se kartáček v ústech dostal do všech prostor, i na zadní plošky posledních zubů – to je jedno z nejčastěji zanedbávaných míst při čištění. Hustě osázený svazečky měkkých (soft) umělých vláken, jejichž konce musí být zaoblené. Zaoblený konec vláken je velice důležitá vlastnost kartáčku, předejdete škodám na zubech i na přilehlé dásni. Jako ideální se jeví rovný zástřih vláken, jakékoliv jiné zástřihy nezvyšují účinnost kartáčku.

Ovšem sebelepší kartáček je k ničemu, pokud se zuby nečistí správně a dostatečně. Kartáček navíc nepronikne do prostor mezi zuby, v tomto případě je vhodné využít mezizubní kartáček nebo dentální nit.

Zubař dvakrát do roka

Dalším nezbytným krokem v péči o chrup je pravidelná návštěva u zubaře. Na kontrolu k zubaři byste měli chodit nejméně jedenkrát za půl roku. V případě potíží stomatologii navštivte ihned.

Někdo návštěvu odkládá, jelikož při slově zubař se může rozklepat strachy. Zubní ordinace Alfadent, která sídlí na Praze 5, provádí zubní ošetření bez bolesti, proto když se řekne zubař, nemusí to ve vás hned vyvolat obavy. Zubní klinika využívá metod analgosedace a narkózy, které jsou bezpečné a moderní. Pokud máte problémy se zuby, ošetření neodkládejte. Ohrožujete své celkové zdraví i svoji peněženku. Malá plomba s ošetřením bez bolesti je levnější než trhání zubu a jeho následné nahrazování zubem novým (zubní implantáty, korunky, můstky).

Zubní ošetření bez bolesti

Nepodceňujte dentální hygienu u specialistů

Dentální hygiena se stává čím dál modernější, ale mnoho lidí ji stále považuje za zbytečnou a preventivní prohlídky u zubaře berou za dostačující. Prevence v oblasti zubní péče, tedy kvalitní dentální hygiena, je nejen nejúčinnější, ale zároveň také nejlevnější způsob vaší péče o zuby.

Dentální hygienu provádí odborně vzdělaná dentální hygienistka, která vám poskytne profesionální čištění zubů, odstraní zubní kámen nebo pigmentace na zubech. Podává také odbornou instruktáž ústní hygieny, doporučí, jak si vybrat správný zubní kartáček, která zubní pasta a ústní voda je pro zuby a ústa nejvhodnější, či jak správně používat mezizubní kartáček nebo dentální nit. Vysvětlí vám také, jak dodržovat Desatero Alfadent pro zdravý chrup. Dentální hygienistka připravuje také chrup na bělení zubů a poradí, jak udržovat zářivě bílý úsměv.

Dentální hygiena – co hrozí při zanedbání?

V dutině ústní se nachází velké množství mikroorganismů, které se usazují na povrchu zubů. Spolu se slinou a buňkami okolních sliznic vytvářejí povlak, který nazýváme zubní plak. Živnou půdou pro bakterie je cukr, který přeměňují na agresivní kyseliny poškozující okolní tkáně. Kyseliny leptají i sklovinu, čímž vzniká zubní kaz. Poškozují také závěsný aparát zubu a vyvolávají zánět dásní.

Pokud se plak neodstraní, zmineralizuje a vytváří zubní kámen. Kyseliny pronikají do hloubky, kde vznikají parodontální choboty a na jejich základě onemocnění paradentóza. To pak může dojít i ke ztrátě zubu.

Odstranění zubního kamene neodkládejte

Zubní kámen vzniká zmineralizováním zubního plaku. Odstranění zubního kamene není radno odkládat a je dobré se objednat na zubní klinice k dentální hygienistce. Ošetření je bezbolestné. Pomocí ultrazvukové koncovky dojde při vysoké frekvenci k rozrušení struktury zubního kamene, v případě citlivých zubů není problém provést zákrok v lokální anestezii.



Diskuse k článku

  • Nováková

    14:08 12. 2. 2019 0
    Dobrý den,
    přibíráte ještě nové pacienty (VZP)?
    děkuji

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.