Dentální hygiena udržuje chrup zdravý a krásný.

Dentální hygiena by neměla být podceňovaná. Víte, jak si správně čistit zuby?

Dentální hygiena je pojem, pod kterým si lze představit buď návštěvu odborníka, který vám kompletně vyčistí chrup, nebo standardní péči o zuby. Tak jako tak, obojí je velice důležité a mělo by být určitou samozřejmostí. Málokdo však dentální hygienistky a hygienisty navštěvuje a mnoho lidí také vlastně netuší, jak si správně chrup čistit.

Právě dentální hygiena zprostředkovaná odborníkem může mnohému naučit. Hygienistka, či hygienista vám nejen odstraní zubní kámen, ale naučí vás efektivněji používat jak klasický zubní kartáček, mezizubní kartáčky, tak i zubní nit a takzvaný sólo kartáček.

Dentální hygiena v prvním kroku

Pakliže si nejste jistí, zda vaše dentální hygiena je skutečně správná, vyhledejte si nejbližší kliniku, ve které své služby poskytuje dentální hygienistka, nebo hygienista. Tento krok by měl být tím hlavním, v případě, že chcete o své zuby dobře pečovat. Ošetření stojí zpravidla kolem 1000 korun, dlouhé je asi hodinu a je v něm zahrnuté odstranění zubního kamene, kontrola stavu dásní a případný nácvik správného čištění chrupu (odborník doporučí vhodnou šířku mezizubních kartáčků, tvrdost klasického kartáčku či druh zubní pasty). Pečlivý zdravotnický pracovník ošetří všechny mezizubní prostory tupou sondou (kyretou) a někdy i ultrazvukem. Z ordinace byste tedy měli odcházet s pocitem dokonale čistého chrupu. Hygienistka, či hygienista vás také upozorní na možné problémy s určitými úseky dásní a pokud se bude domnívat, že máte někde kaz, doporučí vám návštěvu stomatologa. Vhodné je dentální hygienu absolvovat pokaždé, než půjdete na preventivní zubní kontrolu.

Čtěte také:

Jak se správně starat o chrup? K zubaři choďte dvakrát ročně a vyzkoušejte dentální hygienistku

Dentální hygiena je v druhém kroku zcela na vás

Dentální hygiena je sice velmi příznivá pro všechny pacienty, avšak nelze se omezovat jen na péči odborníka. Vše začíná a končí u vás. Dentální hygienistka, či hygienista pouze doporučí, jak a čím si čistit zuby, avšak v konečném důsledku je jen vaší zodpovědností, jak se k tomu postavíte. Zdravý chrup je zásadní nejen z estetického hlediska, ale především z nutričního (umožňuje konzumovat hodnotné pokrmy).

dentální hygiena je důležitá

Dentální hygiena v domácích podmínkách: Jaké pomůcky existují a jak je používat?

Aby byla dentální hygiena prováděná v domácích podmínkách opravdu účinná, měli byste si převzít praktické poznatky právě z ordinace dentální hygienistky/hygienisty. Vezměme si to tedy po pořádku. Jak, čím a kdy chrup čistit?

  1. Vyberte správný kartáček na zuby: dentální hygienistky/hygienisti často radí, aby měl příslušný kartáček co nejvíce štětin, menší hlavici a nebyl příliš tvrdý. Na trhu je k dispozici mnoho produktů a každému vyhovuje něco jiného. Rozhodně nevybírejte kartáček, který bude připomínat spíš „rýžák“. Mohli byste si poškodit snadno i dásně. Volte zlatou střední cestu. Oblíbenou značkou bývá například Curaprox. Vhodný je buď měkký (označení 5460), nebo střední (označení 3960).
  2. Chrup si čistěte minimálně dvě minuty a kartáček držte pod úhlem 45 stupňů: aby byla vaše dentální hygiena dokonalá, měli byste jí věnovat alespoň dvě minuty svého času, a to jak ráno, tak i večer. Kartáček držte mírně nakloněný, jeho štětiny se dotýkají z části zubu a z části i dásně. Neopomeňte také očistu vnitřních a postranních plošek chrupu.
  3. Pečujte rovněž o své mezizubní prostory: právě návštěva dentální hygienistky/hygienisty vám napomůže k tomu, vybrat si správnou velikost mezizubního kartáčku, který je také nezbytný při očistě chrupu. Klasický kartáček se totiž do prostor mezi zuby nedostane, proto v těchto místech uplývá plak, z kterého se vlivem působení bakterií může rozvinout i zubní kaz, nebo zánět dásní. Vhodné jsou kromě mezizubních kartáčků i zubní nitě a párátka.
  4. Používejte vhodnou zubní pastu: není zcela nezbytné používat produkty, které obsahují fluor. Zejména děti by se pastám s vysokým obsahem fluoru měly vyhnout. Řada odborníků doporučuje zubní pasty s takzvaným přírodním sladidlem xylitolem, který zabraňuje růstu bakterií.
  5. Jak je to se škrabkami na jazyk a ústními vodami? V neposlední řadě je důkladná dentální hygiena spojovaná i s použitím škrabky na jazyk a ústní vodou. Oba produkty mohou výrazně pomoci k odstranění škodlivých bakterií v ústech, které způsobují tvorbu kazu. Jsou tedy doporučované jako žádoucí doplňky při ústní hygieně.

Pokud se budete řídit těmito základními zásadami, bude vaše dentální hygiena perfektní a váš úsměv neodolatelný. Myslete také na pravidelné kontrolní prohlídky u svého stomatologa (1x za půl roku), které můžete spojit s návštěvou již zmíněné hygienistky/hygienisty.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ÚTERÝ 05. 11. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v přibývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
STŘEDA 06. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
ČTVRTEK 07. 11. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
PÁTEK 08. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
SOBOTA 09. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
NEDĚLE 10. 11. 2024
vodnář
Měsíc putuje ve znamení Vodnáře a je v přibývající fázi. Vodnář působí na lýtka, kotníky a žíly. Nezatěžujte nohy dlouhým chozením a stáním. …
více o tomto dni
PONDĚLÍ 11. 11. 2024
ryby
Měsíc putuje znamením Ryb, je v přibývající fázi. Ryby mají vliv na chodidla a prsty u nohou. Udělejte si čas na jejich koupel a masáž. Věnujte se…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Gabriela Richtrová: výroba mýdel a přírodní kosmetiky
Zdravý životní styl a kvalitní…
Blanka Krčálová
Firma Pohlazenizesumavy.cz je internetový prodej…
STYL, družstvo pro chemickou výrobu: specialista na bytovou chemii
STYL, družstvo pro chemickou výrobu je největším českým…

Netýká se přechozený vztah i vás? Poznejte známky soužití ze zvyku a zkuste znovuobjevit ztracenou jiskru!

Pro opakované komentáře s odkazy na externí webové stránky upozorňujeme, že se jedná o porušování "pravidel di...

Chov myší: Jaké myšky můžeme chovat doma?

Zdravím, mám 1 myšku darovanou hnědou větší a 2 bílé malé. Za jak dlouho vyrostou aby mě neprolezly 0,8mm drát...

Světový den chleba a pečiva: Upečte si vlastní bochník. S droždím nebo kváskový

Pekařka zdraví! Super článek, moc za něj díky. Jinak kdyby někdo chtěl zkusit péct z kvasu, tak ho ani nemusít...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Co znamená zdravá izolace a proč jí dávat přednost?

Je skvělé, že se zde probírá téma zdravé izolace a důraz na zdravé prostředí. Pokud hledáte efektivní ochranu ...

Péče o pleť 40+

Já musím říct, že mně na vrásky účinné pomohl až botox a aplikace kyseliny hyalurono...

Nabídka rychlé a nebankovní půjčky pro každého do 24 hodin

Na prodej prášky proti bolesti, prášky na spaní, prášky na depresi, prášky na úzkos...

Nové BF boty

Co se týká barefoot bot pro děti, tak bych určitě doporučila vybírat hlavně podle ší�...
Zobrazit všechna témata

Barva očí o vás prozradí mnohé. Z očí lze dokonce vyčíst i zdravotní stav

Čtením zdravotního stavu z očí se ostatně zabývá i takzvaná irisdiagnostika. Terapeut dokáže podle určitých znaků na duhovce rozeznat, jaké nemoci vás trápí, případně s čím bojujete. Ostatně už podle barvy očí ...

Moderní vánoční stromek pro dokonalé Vánoce

Vánoce jsou za rohem a vy jste se odhodlali zkontrolovat váš vánoční stromeček a zjistili jste, že už má své nejlepší roky za sebou a podepsal se na něm zub času? Nebo jste už mrkli na nejnovější typy vánočních...

Zlomeniny pánve

Pletenec pánevní je označení pro anatomickou strukturu prstencovitého tvaru, která leží na bázi páteře. Kost pánevní je párová a srůstá ve stydké oblasti. Kost je plochá a vznikla srůstem kostí kyčelní, sedací ...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Máte super sourozence? Važte si toho. Já stále čekám...

Dneska jsem se dívala na zprávy a přečetla si, že ve Španělsku jsou docela drsný záplavy. Vzpomněla jsem si u toho na bráchu, protože tam jezdí pracovně často. A posteskla jsem si, jak dlouho jsme se neviděli. Už to budou asi tři roky. Na svatbě mi naštěstí byl, pak jsme se snad na chvíli viděli na Vánoce v roce 2021 a od tý doby nic... Občas se ozval, teď už vůbec. Je to smutný, ale co, musim se s tim smířit.