Minerály v kostce: Měď je minerálem, který bojuje proti zánětům i křečím

Minerály v kostce: Měď je minerálem, který bojuje proti zánětům i křečím

Elektrikáři ji znají dobře, protože skvěle vede proud. Nás ostatní by pak měď měla zajímat z úplně jiných důvodů. Zejména pak proto, že v lidském těle je jakýmsi vodičem energie. Účastní se však i mnoha jiných procesů v organismu. Zkrátka – žít se bez ní nedá.

I když patří mezi nezbytné prvky pro naše tělo, v těle se ukládá jen velmi malé množství mědi. Průměrný dospělý jedinec má v těle zhruba 50-120 mg mědi. Většina mědi se vylučuje žlučí a malé množství se vylučuje i močí. 

Měď: Cuprum, Cu

Měď patří mezi minerály, které jsou pro náš organismus absolutně nezbytné. Je jedním z nejvíce zastoupených prvků v našem těle. Před mědí je ještě železo a zinek. I s těmito dvěma prvky však úzce spolupracuje. Například ve spojení se zinkem se podílí na lepším využití cukrů a ve spojení se železem zase na krvetvorbě.

Čtěte také:

Výživa podle pěti elementů: Tradiční čínská medicína využívá jídlo jako terapii

Bylinky na nervy! Poradíme vám, jaké nejlepší čaje na nervy si připravit

Přípravky na vlasy – výživa podle typu vlasů z drogerie i domácích surovin

Minerály: Měď v lidském těle

Měď má však i mnoho dalších úkolů. Jedním z nich je podíl na stavbě a udržování zdravých kostí a činnosti centrálního nervového systému. Je účinná při prevenci vysokého krevního tlaku a tělo ji potřebuje i při procesu tvorby kolagenu. Měď také udržuje pigmentaci tkání ve vlasech, v kůži i v očích. Dále se podílí i na tvorbě melaninu, tedy barviva pro kůži a vlasy. Celkově má pak tento minerální prvek protizánětlivé, protikřečové a analgetické účinky. Uvádí se také, že působí protivředově a protirakovinně.

Minerály: Měď a její přírodní zdroje

Potravin, které obsahují měď, je dostatek. Tedy zdravému jedinci bohatě stačí běžná strava a není nutné měď dodávat do těla jinak. Mezi jídla bohatá na měď patří korýši a měkkýši. Ty bychom měli do jídelníčku zařadit alespoň jednou týdně. Ostatní dny můžeme doplňovat měď prostřednictvím ořechů, hub, jater či kakaa (pochopitelně máme na mysli kakaové boby a produkty z nich, nikoliv náhražky). Dále je tento prvek hojně zastoupen v žitné mouce a celozrnném pečivu, obilných klíčcích, ovesných vločkách, v droždí, rýži, mrkvi, banánech, hroznech, pomerančích, v kvalitních datlích, jahodách, ostružinách, švestkách, rajčatech i bramborách. Poměrně dost jej obsahují také fazole, hrách a olivy.

Minerály: Měď a doporučená denní dávka

Minerály mají jasné pravidlo – pokud bychom měli pocit, že je potřebujeme suplementovat, je dobré poradit se s ošetřujícím lékařem nebo lékárníkem. Případně si můžete nechat udělat odběr krve, ze kterého zjistíte, jak jste na tom. Případně, co vám chybí. Rozbor krve vám může udělat váš praktický lékař, případně je možné nechat si udělat rozbor krve přímo v laboratoři jako samoplátce. Doporučená denní dávka mědi se pohybuje kolem 0,03 mg mědi na jeden kilogram váhy. V těle dospělého jedince je cca 100 mg mědi. Aby nedošlo k jakýmkoliv výkyvům, je třeba tento prvek pravidelně doplňovat. Měď se ze stravy dostane do jater, odkud je krví transportována do celého organismu. Z celkového přijatého množství je pak využito jen 25-60 % a zbytek se přirozenými pochody z těla vyloučí.

Minerály: Vhodné doplňky stravy s mědí

Co se týče suplementace mědi, tak je dostupná jako volně prodejný doplněk stravy. Prodává se buď samostatně, někdy i v kolonoidní formě. Případně bývá k dostání v kombinaci s jinými minerály nebo v multivitamínových či multiminerálních přípravcích. Nejčastější formy jsou oxid měďnatý, síran měďnatý, glukonát měďnatý nebo cheláty aminokyselin mědi. Doposud neproběhla žádná srovnávací studie, která by jasně určila dostupnost mědi z těchto či jiných forem

Měď je součástí mnoha běžných potravin

Minerály: Měď a její nedostatek

V našich zeměpisných šířkách je nedostatek mědi poměrně vzácný. Pokud už k němu dojde, pak se projeví nejčastěji chudokrevností, zhoršením metabolismu cukrů a zpomalením duševního vývoje. Dojít může také ke ztrátě pigmentu, vypadávání vlasů a ke zhoršení tvorby a kvality kostí a vaziva. Je také narušen růst vlasů i nehtů. 

Minerály: Měď a její nadbytek

Co se týče předávkování, to není z běžné stravy téměř možné. Může k tomu dojít pouze při užívání syntetických preparátů nebo při skutečně zvýšené konzumaci potravin s vysokým obsahem mědi. Z běžné stravy se nemusíme žádných extrémů obávat. Přítomnost mědi je i jednou ze základních podmínek vývoje plodu v děloze. Má zde totiž velmi důležitou úlohu při formování mozku a nervového systému. Plod získává měď výhradně z organismu matky.

Minerály: Měď a (ne)známá Wilsonova choroba

Jde o vzácnou genetickou poruchu spjatou právě v mědí. Při této nemoci tělo není schopno tento prvek správně zpracovávat. Měď se tak ukládá v tkáních, jako jsou játra, mozek či oči. Tyto koncentrace jsou časem tak vysoké, že postupně dochází k nevratnému poškození jater a centrálního nervového systému. Člověk pak trpí křečemi, třesem a následně i demencí.



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.