Hubnutí podle čínské medicíny pracuje s duševní pohodou i jídelníčkem
Tisíce let dlouhá tradice čínské medicíny pomáhá celému světu objevit harmonii těla a ducha. Stravování podle východních principů zahrnuje změnu pohledu na jednotlivé potraviny. Tradiční čínská medicína vnímá jídlo jako doplnění energie a načerpání životní síly. Stravování podle východní medicíny pomůže nejen s přirozeným hubnutím, ale lidé se také začnou cítit spokojenější a sebevědomější.
Zapomeňte na počítání kalorií, mučivé cvičení nebo hladovění
Tradiční čínská medicína považuje hubnutí za velmi duchovní a psychický proces. Vnitřní pohoda člověka dokáže ovlivnit jeho tělo, aby začalo odbourávat škodliviny. Pomocí vnímání vlastní vnitřní energie a cvičením pro uklidnění mysli odbouráte stres, který je jednou z příčin nadváhy. Tělo se musí dostat do dokonalého souladu s myslí. I hubnutí by tedy mělo být příjemné a nikoliv svazující a nucené.
Nadváhu může způsobit nedostatek vnitřní energie Čchi nebo nadbytek vlhkosti
Lidské tělo v čínské medicíně představuje složitý systém proudící biologické vitální síly a energie Čchi (někdy také Qi). Nadváha zákonitě přichází s jejím nedostatkem a nadbytkem vlhkosti v těle, kterou navyšují mléčné produkty, sladkosti a tučná jídla. Zajímavostí je, že západní medicína tyto potraviny považuje jako vhodné pro hubnutí, zatímco podle tradiční čínské medicíny je jejich konzumace nežádoucí. Západní diety často obsahují také syrovou zeleninu (okurky, rajčata, melouny) a tropické ovoce. Ani s nimi tradiční čínská medicína nepočítá - v chladných obdobích je považuje za nevhodné. Celý rok se nedá hubnout s jedním jídlem - jídelníček by se měl přizpůsobit i ročním obdobím.
Potraviny se při hubnutí podle tradiční čínské medicíny rozdělují do ročních období
Příroda nabízí lidem celou paletu jídel plnou různých chutí a barev. Strava by měla být čistá, pestrá a ne hlenotvorná. Důležitá je pravidelnost a klid při jídle. Tělo se spojí s přirozeným cyklem ročních období, což harmonizuje působení vnitřní energie a dopomůže k hubnutí.
- Jarní potraviny provází prvek dřeva
jogurty, mléko, kefír, kachna, slepice, ostružiny, maliny, ananas, pšenice, bulgur, rajče, meduňkový čaj, bílé víno, řeřicha, vojtěška, cibule
Dřevo reprezentuje proudění energie směrem vzhůru, vše by mělo být lehké a vzdušné. Prvek dřeva se promítá do jater, ke kterým patří kyselé chutě.
- Létem proudí energie prvku ohně
grilované maso, kozí a ovčí sýr, ledový salát, pohanka, žito, grapefruit, kdoule, zelený čaj, pivo, oregano, muškát
Pestré barvy, výrazné chutě a jídlo plné energie Čchi posílí snahu o harmonizaci těla a ducha. Vše je prozářeno pozitivní silou a dušení pohoda vybízí k uvolnění a relaxaci. V tomto období by se měla zlepšit funkce sleziny, kterou oslabují především studené nápoje. I v horkých letních dnech si tedy dopřejte například slabý zelený čaj. Je však třeba myslet na to, abychom se studenými nápoji příliš nezchladili. Konzumací hodně chladných potravin, nápojů nebo velkého množství syrového ovoce a zeleniny může dojít k oslabení čchi sleziny. Když je oslabená, vzniká únava, chutě na sladké a postupně i nadměrná vlhkost, zadržování vody, ukládání tuků a nadváha
- Páté roční období v čínské medicíně představuje pozdní léto s prvkem země
hovězí maso, ječmen, dýně hokkaido, hrášek, fazole, tofu, jablko, banán, hrušky, mandle, pistácie, jablečná šťáva, lékořicový čaj, kukuřice, brambory, jáhly, rýže, mrkev, tofu
Toto specifické období provází přeměna mužského jangu v ženský jin. Léto postupně přechází v podzim a zimu a tělo si musí přivyknout na jiný životní rytmus. Příroda se zklidní a lidé těží z úrody, o kterou po celý rok pečovali. V ovzduší narůstá vlhkost a ubývá tepla, vynechat se tedy mají například mléčné výrobky, které jsou přinášejí chlad a vlhkost do těla.
- Podzim vnáší do života prvek kovu
zvěřina, ředkvičky, pórek, křen, rýže, zázvor, pažitka, hřebíček, vysokoprocentní alkohol, mátový čaj,houby, ořechy, různá semena
S nástupem podzimu se vnitřní energie Čchi stahuje směrem dolů. Všechny potraviny by měly být na Čchi velmi bohaté. Dochází také k harmonizaci orgánů (tlustého střeva a plic) a tkání (kůže).
- Zima v nás navodí klid společně s prvkem vody
vepřové, salám, šunka, ryby, kaviár, humr, sójové boby, hrách, ústřice, studená a minerální voda, hřebíček, fenykl, zázvor, anýz a skořice
Příroda se ponořila do odpočinku, klidu a meditace. Lidé by se měli podřídit kratším dnům a dopřát si více spánku. Teploty jsou nižší a můžeme si tak dovolit i více kořeněná, těžká a tučnější jídla. Orgánem, který se čistí a regeneruje společně s celým tělem, jsou ledviny.
Součástí e-kurzů hubnutí podle čínské medicíny jsou základy baňkování a moxování
Pro zvládnutí všech doporučení, které se v tradiční čínské medicíně používají k hubnutí, je lepší vyhledat pomoc odborníka. Ideální variantu sebevzdělávání představují online e-kurzy na hubnutí podle čínské medicíny, které připravila MUDr. Petra Uríková se svým týmem odborníků. Součástí kurzu jsou připravené varianty několika jídelníčků, vysvětlení základních principů proudění energie i spojení poznatků východní a západní medicíny. Běžně dostupné diety změní pouze váš vzhled, ale hubnutí podle tradiční čínské medicíny změní přístup k mysli, tělu i k vnímání sebe sama.
Diskuse k článku