Minerály v kostce: Patří křemík mezi „minerály krásy“ opravdu právem?
Křemík je druhým nejhojnějším prvkem na Zemi. A třetím nejčastějším minerálem v lidském těle. Je však přítomen i ve vodě, rostlinách a živočišných zdrojích. Křemík bývá nazýván minerálem krásy, je totiž nezbytný pro krásnou a zdravou pleť, nehty i vlasy. Má vliv i na správnou tvorbu pojivových tkání a chrupavek. Je rovněž nezbytný pro růst organismu, zpevňuje cévy a kosti.
Pro pokožku je křemík důležitý zejména pro optimální syntézu kolagenu, zlepšuje tak pružnost a pevnost pokožky. Stejně tak důležitý je i pro vlasy. Díky vyššímu obsahu křemíku jsou vlasy lesklé, nelámou se a netřepí.
Křemík: Silicium, Si
Co se lidského těla týče, zde je nejvíc zastoupen v kostech a chrupavkách, kde se podílí zejména na tvorbě a výstavbě pojivové tkáně, které dodává pevnost a pružnost. Má zásadní vliv na mineralizaci a tvorbu kostí. Účastní se však i mnoha enzymových a metabolických procesů. Je jedním ze základních stavebních kamenů svalových tkání. Dokáže léčit záněty, a dokonce jim i předcházet. Působí proti stárnutí kůže. Pečuje o zdravou pokožku, pevné nehty a silné vlasy. Má schopnost urychlovat hojení ran. V těle se taktéž podílí na syntéze vitamínu B1 a kontroluje přenos nervových impulsů. Na lidský organismus působí jako antioxidant. Organický křemík pak zmírňuje i symptomy, které mohou být následek snížené imunity. Patří sem noční pocení, horečky, průjmy a podobně.
Maracuja, rambutan, pitahaya a další méně známé druhy exotického ovoce, které stojí za to vyzkoušet
Opravdu mohou minerální kameny do vody vylepšit chuť i složení tekutiny?
Minerály: Křemík a jeho přírodní zdroje
Křemík se přirozeně vyskytuje v potravinách ve formě oxidu křemičitého a silikátů, které jsou přítomny ve vodě a v rostlinných a živočišných zdrojích. Právě pro rostliny i zvířata je nezbytných prvkem. Hromadí se v buněčných stěnách. Zde je pak součástí vnější jednobuněčné ochranné vrstvy. Navíc křemík v buněčných stěnách lodyh vyšších rostlin zajišťuje rostlinám velkou mechanickou odolnost. Ve vysokých koncentracích se nacházejí zejména v obilovinách. Hlavními zdroji křemíku ze stravy jsou tedy především právě obiloviny. V těsném závěsu za nimi je ovoce, ovocné nápoje a obecně rostlinné produkty. Hojně je zastoupen zejména v cereáliích s vyšším obsahem vlákniny a celozrnných obilninách a otrubách. Dále jej obsahují luštěniny, ořechy, mandle, syrové zelí, jablka, pomeranče, třešně, rozinky, mrkev, cibule, čekanka, lilek, dýně, celer, červená řepa, okurky, ryby či med. Uvádí se dokonce, že i ve sladu (tudíž i pivu), je tento prvek přítomen. Doporučená denní dávka křemíku je 10-40 mg denně. A stejně jako u jiných minerálů i zde platí, že pokud jej do těla dostaneme přirozeným potravinami, uděláme to nejlepší možné.
Minerály: Křemík a doporučená denní dávka
Zdravý lidský organismus obsahuje 7 g křemíku. Tedy více než železa a mnohem více než mědi, zinku, kobaltu nebo niklu. Minerály jsou pro nás značně důležité. A právě křemík hraje velmi důležitou roli v procesu výživy lidského organismu.
Minerály: Bylinky obsahující křemík
Kopřiva dvoudomá – krom obrovského množství křemíku obsahuje i další minerální látky a vitamíny. Díky svému složení je kopřiva silně alkalická a neutralizuje a rozpouští kyselé odpadní látky v krvi. Rovněž zde nechybí chlorofyl, který podporuje metabolismus a činnost žláz.
Přeslička rolní – patří mezi nejbohatší zdroje tohoto prvku. Obsahuje totiž koloidní kyselinu ortokřemičitou, která je nejdostupnějším zdrojem přírodního křemíku. Díky svému složení dokáže hojit poškozená místa v tkáních, je proto využívána jako přírodní antisklerotikum. Přeslička léčí bakteriální i zánětlivá onemocnění a umí pomoci při výskytu močových kamenů. Podle přírodního léčitele, faráře Kneippa, je přeslička „všelék vůči veškerým chorobám“. Podle něj pomáhá přeslička odstraňovat zbytečné usazeniny a slizy z lidského těla. Zajišťuje detoxikaci a současně mineralizuje pojivovou tkáň.
Pýr plazivý – patří rovněž mezi nejlepší přírodní zdroje hořčíku. Napomáhá čištění sliznic a krve, posiluje funkci močového ústrojí a snižuje cholesterol. Chceme-li si však z uvedených bylin připravit čaj z důvodu vysokého obsahu křemíku, je nutné připravit si odvar. Tedy naložit byliny do studené vody, přivést je k varu a alespoň deset minut vařit. Obsah vody by se měl eliminovat zhruba na polovinu. Je to z toho důvodu, že oxid křemičitý je špatně rozpustný.
Minerály: Křemík a jeho nedostatek
Křemík je pro tělo nezbytný a je nutné mu jej pravidelně dodávat. Pokud v organismu chybí, pak může dojít k vypadávání a řídnutí vlasů, vyšší lámavosti nehtů a kůže bude sušší a hrubší. Objevuje se přecitlivělost na chlad. Ovšem vzhledem k tomu, že křemík je obsažen v mnoha běžných potravinách a kořenové zelenině, jeho nedostatek nebývá častým jevem.
Podíváme-li se do rostlinné říše, tak zde nedostatek křemíku jednoznačně brzdí růst, listy vadnou a rostlina není tolik plodná. Nízká hladina křemíku u rostlin vede i k pozastavení fotosyntézy, syntézy bílkovin, DNA, RNA, xantofylu i lipidů. Křemík rovněž posiluje odolnost rostlin vůči slanosti půdy. Také snižuje toxicitu hliníku a germania a má vliv na metabolismus boru. Křemík činí rostliny odolnější vůči plísním. A hnojiva s přidaným obsahem křemíku pak zvyšují úrodu.
Minerály: Křemík a jeho nadbytek
Z běžně dostupných potravin není k vidění předávkování křemíkem. K tomu by mohlo dojít při nadměrném užívání syntetického minerálu. Jeho nadměrný příjem může následně vést k tvorbě ledvinových kamenů. V případě, že se rozhodnete křemík užívat, dohodněte se s vaším ošetřujícím lékařem nebo se poraďte s lékárníkem. Křemík totiž bývá součástí i mnoha volně prodejných doplňků stravy.
Diskuse k článku
RE : Minerály v kostce: Patří křemík mezi „minerály krásy“ opravdu právem?