Populární doplňky stravy: Tryptofan jako pomocník při nespavosti, úzkosti i depresím

Populární doplňky stravy: Tryptofan jako pomocník při nespavosti, úzkosti i depresím

Tryptofan nebo také l-tryptofan patří mezi značně diskutované doplňky stravy. Jde přitom o jednu z devíti esenciálních aminokyselin pro lidské tělo. Tryptofan se běžně vyskytuje v potravinách, které mají vysoký obsah bílkovin. Jestliže takových potravin jíte velmi málo, pak je možné pouvažovat o suplementaci tohoto doplňku stravy.

Díky podpoře dusíkové bilance (poměr příjmu a výdeje dusíkatých látek) pomáhá tryptofan vytvářet serotonin. Přesněji řečeno, tryptofan je využíván k výrobě niacinu, který je nezbytný pro tvorbu právě serotoninu. Serotonin pak následně pomáhá regulovat úzkosti, snižuje deprese, hojí rány a pečuje i o zdravé kosti. Serotonin je produkován nervovými buňkami a krom centrálního nervového systému se nachází rovněž v zažívacím ústrojí a krevních destičkách.

Doplňky stravy: Tryptofan pod drobnohledem

Existují dva druhy tryptofanu. L-tryptofan a D-tryptofan. L-tryptofan je složka potravy, která nám slouží pro zdraví. D-tryptofan je naopak pro organismus nevyužitelná, toxická forma. Značně oblíbený mezi doplňky stravy je pak derivát této aminokyseliny s názvem 5HTP (5-hydroxytryptofan). Jako esenciální aminokyselina je tryptofan získáván především stravou. Jak už bylo zmíněno, tryptofan se hojně nalézá především v potravinách, které se mohou chlubit vysokým obsahem bílkovin. Mezi ty, které ukrývají vysoký obsah tryptofanu, patří především kuře, krocan, ryby, vejce, sýry, mléko, arašídy, dýňová a sezamová semínka, rovněž také sója a produkt ze sójového mléka, tofu. Ovšem, pro dostatečné množství tryptofanu nestačí jen jíst potraviny bohaté na bílkoviny. Zároveň je totiž třeba mít v těle správnou hladinu železa, vitamínu B6 a vitamínu B2.

Čtěte také:

Módní vlna, jíme bílkoviny. Opravdu jsou pro život tak nezbytné?

Mohou rostlinné bílkoviny nahradit bílkoviny získané z masa?

Potraviny bohaté na bílkoviny: co by ve vašem jídelníčku nemělo chybět?

Doplňky stravy: Tryptofan a nesporné zdravotní výhody

Aminokyselina tryptofan se řadí mezi takzvané mozkové nutrienty. To jsou látky, které vyživují nervové buňky a zároveň i zlepšují jejich činnost. Zároveň rovněž prokrvují mozek a vůbec celkově zrychlují mozkové procesy. To, že mozkové nutrienty, tedy i tryptofan, ovlivňují aktivitu mozku, bylo prokázáno klinickými studiemi. Tryptofan se díky tomu stará o emoční pohodu, dostatečné množství energie, bezproblémový spánek a pomáhá zvládat bolest. L-tryptofan se hojně využívá rovněž u jedinců, kteří mají psychické problémy. Zejména jde o strachy, úzkosti, deprese či vnitřní neklid. Taktéž patří mezi doplňky stravy, které pomáhají při potlačení bolesti hlavy. Stejně tak může být tryptofan účinným prostředkem při odvykacích kůrách. Ať už například u kouření či alkoholismu, napomáhá zvládat abstinenční příznaky při odvykacích kůrách. Vzhledem k tomu, že má tryptofan přirozené sedativní účinky, může pomoci celkově člověk zklidnit. Díky tomu, že se tryptofan přeměňuje na serotonin, zvyšuje se tím i dostupnost dalších esenciálních aminokyselin. To pak může mít za následek snížení produkce stresových hormonů.

Doplňky stravy: Tryptofan jako naděje pro některé nemoci?

Experti hojně doporučují užívat tryptofan při Alzheimerově či Parkinsonově chorobě. Rovněž při roztroušené skleróze, syndromu vyhoření nebo při únavovém syndromu. Tryptofan rovněž zaznamenal velké úspěchy při zmírňování příznaků u ADHD nebo Tourettově syndromu (neuropsychiatrické onemocnění).

Nejlepší je získat tryptofan z potravy

Doplňky stravy: Tryptofan a případné nežádoucí účinky

Zatímco tryptofan, který přijímáme prostřednictvím potravy, je pro nás bezpečný. U doplňků stravy to tak vždy být nemusí. Nebo právě nám zkrátka nemusí vyhovovat. Stejně jako ostatní doplňky stravy, může mít tryptofan v případě suplementace nežádoucí účinky. Mezi nejčastější patří především zažívací obtíže, jako je pálení žáhy, bolesti břicha, nadýmavost, říhání, nevolnost či zvracení, průjem nebo ztráta chuti k jídlu. Velmi často se vyskytují také bolesti hlavy, suchost v ústech či sexuální dysfunkce.

Jestliže se však objeví velká ospalost, závratě, rozmazané vidění, svalová slabost nebo neovladatelná únava, pak byste měli okamžitě přestat s užíváním tryptofanu a upozornit svého ošetřujícího lékaře. Tyto příznaky totiž patří mezi velmi nebezpečné nežádoucí účinky. Rozhodně byste měli užívání tryptofanu konzultovat s ošetřujícím lékařem v případě, že užíváte antidepresiva, léky proti depresi nebo triptanové léky na migrénu (triptany). Ostatně konzultace s vaším lékařem předtím, než začnete jakékoliv doplňky stravy užívat, je vždy žádoucí.

Autor článku: Monika Poledníková 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.