Módní vlna, jíme bílkoviny. Opravdu jsou pro život tak nezbytné?
Bílkoviny neboli proteiny jsou základním stavebním kamenem našich těl. Kromě tvorby a obnovy tkání (ve formě kolagenu, elastinu či keratinu) se v našem těle podílejí na řadě dalších procesů. Například v organismu transportují a skladují různé látky, mají ochranné funkce a jsou součástí hormonů a enzymů. V neposlední řadě jsou zdrojem energie. Z tohoto stručného výčtu je jasné, že bílkoviny patří mezi látky, které naše tělo pro správné fungování potřebuje. Jenže, jako u všeho, i u bílkovin je třeba zvolit správnou míru.
Bílkoviny pod mikroskopem
Bílkoviny se skládají z aminokyselin. A právě z těch naše tělo tvoří své vlastní bílkoviny, případně je přeměňuje na tuky či sacharidy. Bohužel ne všechny aminokyseliny je tělo schopno samo vyrobit. Ty, které musíme organismu dodat prostřednictvím stravy se nazývají esenciální a v odborné literatuře dále dělí na plnohodnotné a neplnohodnotné. A o esenciálních aminokyselinách je řeč. Jak a kolik jich dodat?
Bílkoviny na talíři
Jak jsme již naznačili, ne každá bílkovina, kterou tělu dodáme splní svou funkci a některé dokonce tělo mohou zatížit. Důvodem je, že různé zdroje bílkovin obsahují rozdílné hodnoty esenciálních aminokyselin. Naším cílem by mělo být pravidelně tělu dodávat takové potraviny, které obsahují co nejvíce esenciálních aminokyselin. Důvod? Tělo si je neumí uložit „na potom.“ Buď příslušná akce proběhne, nebo jsou látky z těla vyloučeny. Na druhou stranu, bílkoviny jsou jen jednou ze součástí zdravého jídelníčku, proto by se to s nimi nemělo přehánět.
Denní doporučená dávka bílkovin
O tom, kolik bílkovin bychom měli denně konzumovat rozhoduje řada faktorů, například tělesná hmotnost, životní situace (věk, míra stresu, redukční dieta), fyzická zátěž, zdravotní stav (zejména v oblasti ledvin - některé studie uvádějí, že přemíra bílkovin narušuje správnou činnost ledvin), psychická kondice, ale také typ zaměstnání (sedavé či manuální). Jaká je tedy denní dávka bílkovin? Hodnoty jsou uváděny na den v gramech na 1 kilogram tělesné hmotnosti.
- dospělí: 0,8-1,3 g/kg/den (vychází cca 56-91 g pro muže a 46-75 g pro ženu se sedavým zaměstnáním)
- dítě: 0,9-2,7 g/kg/den
- senior: 1,0-1,2 g/kg/den
- kojící matky: 1,5 g/kg/den
- sportovci: 1,6-2,2 g/kg/den (kulturisté i více dle tréninku)
Pozor: Každý zdroj obsahuje jiný podíl bílkovin (např. 100 g kuřete obsahuje cca 23 g bílkovin, doporučená dávka pro ženu tedy je 200 g kuřete / den)
Zdroje - plnohodnotné bílkoviny
- vepřové maso - ideálně přírodně připravené libové kotlety nebo vepřová panenka jsou skvělý zdroj bílkovin
- kuřecí a krůtí maso
- hovězí a telecí maso - obsahuje ještě železo a telecí maso ještě zinek
- dušená kvalitní šunka - co nejvyšší podíl libového masa
- mořské ryby - kromě kvalitního zdroje bílkovin v sobě ukrývají ještě velmi potřebné Omega 3 mastné kyseliny a vitamín D (sardinky, treska, losos, tuňák)
- mořské plody - vedle mořských ryb jsou kvalitní zdroj bílkovin také krevety, kraby, chobotnice či humr
- mléko a mléčné produkty - neslazené tvarohy, bílé jogurty (například řecké jogurty musí obsahovat více bílkovin), sýry typu cottage, lučina či mascarpone a skvělým zdrojem bílkovin jsou také olomoucké tvarůžky
- vejce - zejména vaječný bílek
Z rostlinné říše je nejčastěji uváděná sója a výrobky z ní (např. tempeh), avšak zde je třeba hlídat její množství, neboť obsahuje i řadu dalších látek, které tělo zatěžují a u mužů například snižují hladinu testosteronu.
Zdroje - neplnohodnotné bílkoviny
Mezi neplnohodnotné bílkoviny se řadí zejména bílkoviny z rostlinné říše. Ať se nám to líbí nebo ne, bohužel neobsahují všechny esenciální aminokyseliny a navíc je obsah bílkovin výrazně nižší. Neznamená to však, že je jako zdroj nelze použít. Jen je třeba více znalostí a poctivá kombinace zdrojů. Jak na to? Zkombinujte například luštěniny s obilovinami nebo oříšky/semínky. Jaké jsou zdroje bílkovin z rostlinné říše?
- dýňová semínka
- ořechy - pistácie, kešu, mandle
- konopné semínko
- fazole, hrách, cizrna, čočka
- mořské řasy a chlorella či spirulina (sladkovodní řasy)
- pohanka, oves, žito, quinoa
- ze zeleniny nejvíce růžičková kapusta
Bílkoviny nejen v procesu hubnutí
V poslední době jsou bílkoviny módní a spolu s tématem redukčních diet se na trhu objevila řada výrobků, které tělu bílkoviny/protein dodávají. Dříve se vyskytovali zejména v posilovnách a mezi aktivními sportovci, kde má zvýšený příjem smysl. Jedná se o různé proteinové koktejly, prášky přidávající se do stravy či pečení, proteinové kaše či proteinové tyčinky. Slibují, že díky nadměrné spotřebě bílkovin naše tělo bude rychleji spalovat (bílkoviny vyvolávají pocit sytosti a zrychlují metabolismus) a budovat svalstvo. Jak jsme však naznačili, role bílkovin je nezastupitelná, avšak všeho moc škodí, i nadbytek bílkovin náš organismus neposílí, ale zatíží.
Diskuse k článku