Vitamíny podle abecedy: Vitamín Q nebo koenzym Q10? Jak moc může prospívat našim buňkám?

Vitamíny podle abecedy: Vitamín Q nebo koenzym Q10? Jak moc může prospívat našim buňkám?

Vitamín Q vlastně není ani vitamín v pravém slova smyslu. Avšak někteří odborníci tohoto pojmenování hojně využívají. Zejména proto, aby vyzdvihli jeho důležitost pro lidský organismus. Avšak většina bude znát tento vitamín pod mnohem běžnějším označením. A to – koenzym Q10.

Vitamín Q neboli tedy koenzym Q10 patří mezi takzvané ubichinony. Zatímco spojení “ubi” značí, že je všudypřítomný, “chinon” zase popisuje chemickou strukturu. Zjednodušeně lze říci, že vitamín Q, tedy koenzym Q10 je snad nejvíce podobný vitamínům E a K.

Vitamín Q pomáhá uvolňovat energii

Vitamín Q se nachází ve všech buňkách lidského těla a patří mezi významné antioxidanty. Podílí se na reakcích organismu, v nichž se energie z potravy přeměňuje na čistou energii, kterou nutně potřebujeme, abychom byli schopni fungovat. Vitamín Q se přirozeně vyskytuje zejména v aktivních a zatěžovaných buňkách, tedy nejvíce v buňkách kardiovaskulárního systému (prokazatelně posiluje srdeční sval), v mozku i nervových buňkách, ve svalech a tak dále. Chrání je před poškozením a předčasným stárnutím.

Čtěte také:

Hroznové víno – účinky na zdraví

Sezamový olej sníží cholesterol a posílí imunitu

Víte, jaké zdravé potraviny vám mohou zvednout náladu? Pomohou banány, špenát i losos

Pro tělo je vitamín Q neboli koenzym Q10 nepostradatelný zejména v oblasti buněčného dýchání, energetického metabolismu a představuje také důležitý katalyzátor většiny biochemických reakcí, které v těle probíhají. Zjednodušeně řečeno – díky vitamínu Q, tedy koenzymu Q10 se v těle může uvolnit energie, kterou potřebujeme pro život. Pokud bychom měli nedostatek vitamínu Q (koenzymu Q10), hrozilo by poškození energetické rovnováhy v organismu a buňky by přestávaly správně fungovat. Je pravdou, že lidské tělo vitamín Q (konezym Q10) dokáže částečně samo vytvořit, jeho spotřeba je ale poměrně vysoká, takže ho musíme dodávat i stravou.

Co všechno vitamín Q umí a kdo ho nejvíc potřebuje?

Vyšší požadavky na vyváženou hladinu koenzymu Q10 mají zejména jedinci, kteří aktivně sportují. Zvýšený příjem potřebují i lidé, kteří fyzicky pracují, dále vegetariáni či vegani, kojící ženy, lidé s nemocným srdcem nebo játry či jedinci s vysokým krevním tlakem. A také lidé, kteří jsou často ve stresu. Vitamín Q neboli koenzym Q10 je nezbytný i pro jedince s oslabeným imunitním systémem, nemocné cukrovkou či osoby s vysokou hladinou cholesterolu. Užívá se též při poruchách mozkové činnosti, při roztroušené skleróze, u Parkinsonovy nebo Alzheimerovy choroby. Doporučuje se při paradontóze, nemocech dýchacích cest a astmatu, dokonce i jako doplněk léčby obezity. Hladina koenzymu Q10 v krvi rovněž klesá s věkem – zvláště po čtyřicítce se vyplatí začít jej více doplňovat. V produktivním věku pak značně ovlivňuje mužskou i ženskou plodnost. V neposlední řadě pak urychluje růst vlasů a nehtů, obnovuje kůži a posiluje svalstvo.

Vitamín Q a jeho přírodní zdroje

Běžně se vitamín Q čili koenzym Q10 vyskytuje v mořských plodech, makrelách nebo sardinkách. Najdeme ho v lososu i rybím tuku, olivovém či sezamovém oleji. Dále jej obsahuje hovězí maso, srdce, játra a ledviny. Velmi dobrý zdroj představuje také kukuřice, špenát, brokolice, ořechy, arašídy, luštěniny, hroznové víno nebo vajíčka. Dále jej můžeme doplňovat kvalitními doplňky stravy

Vitamín Q a jeho doporučená denní dávka

Vitamín Q najdeme pod označením koenzym Q10. Pro začátek je vhodné užívat dávku 30 mg denně. Maximální povolená dávka za den je, podle Ministerstva zdravotnictví, 60 mg. V určitých případech lze užívat krátkodobě i dávky vyšší. To už však je nutné řešit individuálně podle vašeho zdravotního stavu s vaším ošetřujícím lékařem.

Špenát je významným zdrojem vitamínu Q

Vitamín Q a jeho nedostatek

Nevyvážená strava, příliš alkoholu nebo cigaret, to vše může vést k poklesu hladiny vitamínu Q v těle. Nedostatek koenzymu Q10 se pak projevuje především značnou únavou a ztrátou životní energie a vitality. Příznaky připomínají stárnutí organismu. Dále jsou to časté virózy a nachlazení nebo slabý imunitní systém. Nedostatek vitamínu Q, tedy koenzymu Q10, může způsobovat výkyvy nálad, zvýšení váhy a také může nepříznivě ovlivnit hladinu cholesterolu. Pokud jste fyzicky hodně aktivní, pak nedostatek vitamínu Q poznáte i podle toho, že se rychle unavíte, vyčerpáte. Je také nutno dodat, že lidé po 30. narozeninách mají sníženost schopnost tvorby koenzymu Q10. Řešením je nejen kvalitní jídelníček, ale také případná suplementace kvalitními doplňky stravy. Po 40. narozeninách je pak kvalitní suplementace už téměř nutná.

Vitamín Q a jeho nadbytek

Vitamín Q, tedy koenzym Q10 nemá vedlejší účinky a není ani návykový. Vzhledem k tomu, že koenzym Q10 potřebuje celý organismus, jeho předávkování není reálné – vždy se najde nějaký orgán nebo orgánová soustava, která jeho nadbytek využije. 



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.