Hroznové víno – účinky na zdraví

Hroznové víno – účinky na zdraví

A je to tady, sezóna hroznového vína. Mnoho lidí se těší na burčák a první letošní vína, ale neměli bychom zapomenout ani na samotné hrozny. Hroznové víno, zejména to tmavé, totiž obsahuje řadu nesmírně prospěšných látek: vitamín C, vitamíny skupiny B, pektiny, aminokyseliny, mangan, vápník, železo, hořčík, resveratrol či flavonoidy aj. Tím, že hrozny zařadíte do svého jídelníčku, můžete spojit příjemné s užitečným. Užít si sladkost života a zároveň pro své tělo něco udělat.

Čtěte také:

Hroznový cukr a jeho význam nejen pro sportovce

Hroznové víno – účinky na zdraví

  • Zdravý zdroj energie. Jednoduché cukry (především glukóza a fruktóza) dodávají tělu okamžitou a hlavně přírodní energii. A to se hodí právě v tomto čase, ve kterém se dny zkracují a venkovní teploty jsou čím dál chladnější. Naše tělo na tyto změny často reaguje únavou, kterou kvůli životním povinnostem přecházíme (případně zaháníme nezdravými sladkostmi). Tím oslabujeme i naši imunitu a první rýma už ťuká na dveře.
  • Snižuje krevní tlak a podporuje správnou činnost srdce. Hroznové víno, respektive jeho účinné složky (zejména flavonoidy a resveratrol), mají velmi blahodárný vliv na cirkulaci krve v těle, působí na rozšíření cév = zvyšují průtok krve, zabraňují usazování plaků na stěnách cév  a jsou prevencí proti vzniku krevních sraženin. Hroznové víno je tedy skvělou prevencí před infarktem. Obsažený draslík má vliv na snížení krevního tlaku.
  • Imunitní vzpruha. Hrozny patří mezi účinné antioxidanty, mají zejména červené hrozny silné antibakteriální a antivirové účinky (i díky obsaženým saponinům), což nás může ochránit před různými infekčními onemocněními (rýma, angína, chřipka...).
  • Podporuje detoxikaci organismu. Díky svým močopudným účinkům (podporuje činnost ledvin) ulevuje hroznové víno tělu od toxinů, které pomáhá vyplavit spolu s močí. Hroznové víno se doporučuje i v případě potíží s ledvinami, neboť je nezatěžuje.
  • Udržuje zdravý mikrobiom. Tedy zdravou skladbu střevní mikroflóry a zabraňuje hnilobným procesům, které vznikají zejména při vysoké konzumaci živočišných proteinů. Navíc může být variantou pro ty, kteří trpí chronickou zácpou. Hrozny jsou totiž mírným projímadlem (díky celulóze a organickým kyselinám). Díky obsažené zdravé vláknině / pektinu (vyskytuje se hlavně ve slupkách) navíc usnadňují proces trávení.

hruskove-smoothie-s-hroznovym-vinem

Připravte si smoothie s hroznovým vínem

Hroznové víno – o čem jste možná nevěděli

Ovoce lásky

Hroznové víno pomáhá prokrvovat celý organismus a probouzí tak i zdravou sexualitu, proto je v lidové tradici považováno za afrodiziakum. Podívejte se na další afrodiziaka

Bojovník s celulitidou a obezitou

Díky detoxikaci organismu jsou z těla odplaveny toxiny, které brání správnému fungování metabolismu. Zároveň hrozny podporují kolagenová vlákna v pokožce, čímž snižují i projevy celulitidy.

Protirakovinné účinky

Zejména jedna složka hroznů je v poslední době skloňována v mnoha odborných publikacích - resveratrol. Podle odborníků je resveratrol, který se nachází ve slupkách a zrníčkách hroznů (společně s antokyaniny), schopen pomoci v boji s onkologickým onemocněním, případně být vhodnou prevencí u skupin lidí, kteří spadají do rizikových skupin vzniku rakoviny.

Zásobárna železa

Pryč s chudokrevností a únavou. Nejen cukry jsou důvodem, proč nás hroznové víno „oživuje“. Svůj vliv má i vysoký obsah železa (hrozny patří mezi nejdůležitější zdroje tohoto prvku), které je mimo jiné zodpovědné za tvorbu červených krvinek a správné okysličení našeho těla.

ovocny-salat-s-kurecim-masem

Připravte si kuřecí salát s hroznovým vínem

Zlepšení paměti i zvýšení schopnosti udržet pozornost 

Zejména tmavé hroznové víno významně podporuje činnost mozku. A to se hodí nejen školákům, ale i dospělým. Některé směry hroznové víno dokonce doporučují jako prevenci proti mrtvici či vzniku Alzheimerovy choroby či Parkinsonovy choroby.

Udržuje zdravé kosti 

Díky obsahu vápníku, fosforu, mědi a manganu dokáže pečovat o zdraví, pružnost a pevnost našich kostí. Ovlivňuje také činnost štítné žlázy.

Pomáhá při onemocnění dnou 

Hrozny podporují vyloučení kyseliny močové z těla. Při onemocnění dnou je právě kyselina močová špatně z těla vylučována a místo toho se usazuje v kloubech, kde způsobuje řadu obtíží.

Vsaďte na domácí hroznový džus

Dopřejte si luxus každé ráno a vyrobte si domácí hroznový džus. Abyste docílili nejvýraznějších účinků, použijte tmavé hrozny (obsahují ve svých slupkách více léčivých látek). Stačí, když hrozny rozmixujte v mixéru a poté přes pláténko slijete. Lze skladovat v lednici. Nesázejte na kvašené záležitosti či víno v lahvi (mají sice své dary, ale také řadu nevýhod, například škodlivý etylalkohol a chybí zde řada vitamínů a též sacharidy).



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...