Sezóna burčáku je v plném proudu. Nepropásněte ho. Hroznové víno vyhladí vrásky, podpoří hubnutí a je elixírem mládí
Hroznové víno je zdravou lahůdkou i elixírem života. A když se hrozny promění v lahodný tekutý mok, není možné tomuto ovoci cokoliv vytýkat. Stále ještě si můžete pochutnat na vynikajícím burčáku a už za krátký čas bude k dispozici také letošní první mladé víno. Ale hrozny či hroznové víno jako takové můžete pochopitelně ujídat po celý rok. Našemu tělu totiž přináší neskutečné množství benefitů.
Hroznové víno se pěstuje po tisíce let, pěstovaly jej už mnohé starověké civilizace. Ty hroznové víno uctívali pro jeho využití při výrobě vína. Hrozny jsou ale pochopitelně také zdravou lahůdkou, která tělu dodá spoustu cenných látek. Navíc pomáhají zahánět chutě na sladké a jsou cenným pomocníkem při zbavování se nadbytečných tukových polštářů.
Hroznové víno v mnoha formách i barvách
Hroznové víno rozhodně není nudnou potravinou. Dát si můžete jeho bílou nebo červenou variantu, existuje nespočet druhů vína. A stejně tak si ho můžete vychutnat v mnoha formách. Když vás omrzí čerstvé, je možné pochutnat si na sušených rozinkách, hroznovém želé nebo slaďoučké šťávě. A další možností je pak pochopitelně pustit se do ochutnávání vína, tam se však prospěšné zdravotní účinky snaží hatit alkohol, takže s konzumací rozhodně opatrně!
Červené víno na zdraví? Sklenka denně je prospěšná pro lidské srdce a cévy!
Burčáková sezóna: Je burčák zdravý?
Svatomartinské víno se otevírá! Mladé víno je zdraví velmi prospěšné
Zdraví prospěšné hroznové víno
Říká se, že pro zdraví bychom měli denně sníst jednu až dvě hrsti čerstvého hroznového vína. Hroznové víno je nabité živinami a rovněž je bohaté na antioxidanty. Ukrývá se v něm vitamín K, vitamín C, vitamín E a některé vitamíny skupiny B (především B1, B2 a B6). Dále pak měď, draslík či mangan. Nechybí ani vláknina, která se postará o dokonalý pocit zasycení. Díky obsahu draslíku pečuje hroznové víno o vyrovnaný krevní tlak. Máte-li jej vyšší, sníží jej. Hroznové víno je dokonce schopno ochránit před vysokou hladinou cholesterolu a to tak, že snižuje jeho vstřebávání. Za zmínku rozhodně stojí obsažené antioxidanty, které pomáhají opravit poškození buněk způsobené volnými radikály. Tedy škodlivými molekulami, které způsobují oxidační stres. Ten je spojován s mnoha chronickými stavy, včetně cukrovky, rakoviny či srdečních chorob. Díky koktejlu látek, které hroznové víno obsahuje, pomáhá rovněž rychlejšímu spalování tuků. Což ve výsledku znamená, že můžeme rychleji zhubnout.
Hroznové víno a antioxidanty
Nejvíce antioxidantů se nachází ve slupce a v semenech hroznů. Jejich koncentraci však může ovlivnit vícero faktorů, například odrůda, zralost, skladování atd. Pro milovníky tekutého vína pak bude zajisté zajímavou informací, že tyto prospěšné sloučeniny zůstávají ve víně přítomny i po fermentaci. Tedy i tekuté víno je v tomto směru velice prospěšné. Co se antioxidantů týče, zde rozhodně stojí za zmínku resveratrol a quercetin. Hroznové víno je jimi vyhlášené. Jde o antioxidanty, které pomáhají chránit lidské tělo před srdečními chorobami, vysokou hladinou cukru i před vznikem nádorových onemocnění.
Resveratrol navíc prokazatelně a účinně snižuje zánět. Dokonce byl vědci studován pro své účinky působení proti mnoha druhům rakoviny. Z dalších antioxidantů stojí rozhodně za zmínku například beta-karoten, kyselina ellagová, lutein a zeaxanthin. Poslední dva jmenované jsou nezbytné pro zdraví očí a jsou schopny účinně chránit před vznikem očních chorob. Například resveratrol chrání buňky sítnice v lidském oku před ultrafialovým zářením, což může snížit riziko věkem podmíněné makulární degenerace. A dokonce může ochránit i před vznikem glaukomu i šedého zákalu.
Hroznové víno pro dobrou náladu
Nejen konzumace samotné burčáku či vína, ale i samotných hroznů, je schopna zlepšit náladu, paměť a podpořit zdraví mozku. Pro tyto účely je možné také užívat doplňky stravy s obsahem výtažků z hroznového vína. Avšak rychlou formou “energie” může být i čistá hroznová šťáva. Už dvě deci tohoto nápoje jsou schopny do dvaceti minut zlepšit náladu a urychlit paměťové schopnosti. Dlouhodobější užívání resveratrolu nebo pravidelná konzumace hroznového vína pak prokazatelně zlepšuje schopnost učit se a pamatovat si. A funguje i jako lehké antidepresivum.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku