Červené víno podpoří zdraví srdce, cév a zažene deprese. Kolik bychom jej měli vypít, aby nám prospívalo?
Někteří experti tvrdí, že červené víno dokáže snížit riziko mnohých onemocnění. Toto jejich tvrzení navíc potvrzují i nesčetné studie. Jiní odborníci zase říkají, že jde o nápoj značně přeceňovaný a rozhodně bychom to s jeho konzumací neměli přehánět. Jak je to s ním tedy doopravdy a kolik vína denně můžeme vypít, aby pro nás bylo prospěšné?
Červené víno se vyrábí drcením a kvašením tmavě zbarvených celých hroznů. Přičemž druhů červených hroznů se pěstuje celá řada. Ty se od sebe liší chutí i barvou. Jak hrozny, tak následně i z nich vyrobené víno mají prokazatelné zdravotní přínosy. Ty jsou připisovány především vysokému obsahu silných antioxidantů. Co se samotného nápoje týče, problémem je však obsažený alkohol, který organismu rozhodně neprospívá.
Červené víno a francouzský paradox
Říká se, že je červené víno zodpovědné za takzvaný “francouzský paradox”. Jde o to, že ač Francouzi konzumují hodně nasycených tuků a cholesterolu, přesto mají nízkou míru srdečních onemocnění. A právě Francouzi jsou ti, kdož pijí červené víno denně. Odhadovalo se, že tedy právě červené víno je schopno chránit lidské tělo před škodlivými účinky těchto tuků. Nové studie však prokazují, že v případě umírněné konzumace, nemohou tyto tuky napáchat v těle velké škody. Skutečným důvodem tedy bude nejspíš skutečnost, že Francouzi jedí více plnohodnotných potravin a celkově žijí zdravějším životním stylem.
Hroznové víno – účinky na zdraví
Víno pomáhá proti zánětu žil. Po koupeli ve víně budete skvěle zregenerovaní
Máte velkou ovocnou úrodu? Vyrobte si domácí víno podle vašeho gusta
Červené víno a účinné antioxidanty
Hrozny v sobě ukrývají mnoho antioxidantů, mezi které patří například katechin, epikatechin, resveratrol a proanthokyanidiny. Zejména dva poslední jmenované jsou považovány za ty, které jsou zodpovědné za pozitivní zdravotní přínosy červeného vína. Proanthokyanidiny jsou údajně schopny snížit oxidační poškození v těle a mohou pomáhat předcházet srdečním i nádorovým onemocněním. Resveratrol, který se zase nachází ve slupce hroznového vína pomáhá eliminovat zánět v těle a rovněž snižuje riziko srdečních onemocnění a rakoviny. Nevýhodou však je, že resveratrolu obsahuje červené víno poměrně málo. Museli bychom vypít hodně lahví vína, aby pro nás nějaké skutečně pozitivní účinky měl. Z toho důvodu je lepší sáhnout po doplňcích stravy s resveratrolem.
Podpoří červené víno dobré zdraví?
Červené víno je často spojováno s mnoha blahodárnými účinky na lidské zdraví. Uvádí se, že lidé, kteří pijí 150 m červeného vína denně, mají zhruba o 30 % nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění než lidé, kteří víno nepijí vůbec. Na druhou stranu je nutno poznamenat, že naopak vyšší příjem riziko vzniku srdečních onemocnění dramaticky zvyšuje. Červené víno, pokud jej konzumujeme umírněně, rovněž napomáhá udržovat hladinu “dobrého” HDL cholesterolu v krvi.
Červené víno bez alkoholu
Bylo zkoumáno, zda takzvané dealkoholizované červené víno může mít stejně prospěšné účinky jako víno s alkoholem. Odborníci došli k závěru, že i víno bez alkoholu má mnoho pozitivních účinků, i když zcela totožné nejsou. Jedna studie například prokázala, že konzumace 2-3 sklenic denně vína bez alkoholu, může pomoci snížit krevní tlak.
Červené víno a méně známé účinky na zdraví
Otevřeme-li téma “červené víno”, pak se nejčastěji hovoří právě o tom, že je prospěšné pro naše srdce i cévy. Nicméně o dalších blahodárných účincích se toho už neví tolik. Červené víno je schopno snížit riziko rakoviny. Umírněné pití červeného vína je spojováno i se sníženým rizikem demence a Alzheimerovy choroby. Pití 2-7 sklenic vína týdně pak pomáhá předcházet vzniku depresivních onemocnění. A pití dvou sklenic denně červeného dealkoholizovaného vína po dobu alespoň čtyř týdnů, může snížit inzulínovou rezistenci. U žen pak snižuje i riziko vzniku diabetu II. typu.
Červené víno: optimální množství pro zdraví
Všeobecně se hovoří, že prospívá konzumace cca 150 ml červeného vína denně. U žen je to o něco méně, u mužů to může být něco více. Zároveň se také hovoří o tom, že bychom si měli jednou za týden až deset dní “naordinovat” 1-2 dny zcela bez alkoholu.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku