Sklenka červeného vína denně může jen prospět

Červené víno podpoří zdraví srdce, cév a zažene deprese. Kolik bychom jej měli vypít, aby nám prospívalo?

Někteří experti tvrdí, že červené víno dokáže snížit riziko mnohých onemocnění. Toto jejich tvrzení navíc potvrzují i nesčetné studie. Jiní odborníci zase říkají, že jde o nápoj značně přeceňovaný a rozhodně bychom to s jeho konzumací neměli přehánět. Jak je to s ním tedy doopravdy a kolik vína denně můžeme vypít, aby pro nás bylo prospěšné?

Červené víno se vyrábí drcením a kvašením tmavě zbarvených celých hroznů. Přičemž druhů červených hroznů se pěstuje celá řada. Ty se od sebe liší chutí i barvou. Jak hrozny, tak následně i z nich vyrobené víno mají prokazatelné zdravotní přínosy. Ty jsou připisovány především vysokému obsahu silných antioxidantů. Co se samotného nápoje týče, problémem je však obsažený alkohol, který organismu rozhodně neprospívá.

Červené víno a francouzský paradox

Říká se, že je červené víno zodpovědné za takzvaný “francouzský paradox”. Jde o to, že ač Francouzi konzumují hodně nasycených tuků a cholesterolu, přesto mají nízkou míru srdečních onemocnění. A právě Francouzi jsou ti, kdož pijí červené víno denně. Odhadovalo se, že tedy právě červené víno je schopno chránit lidské tělo před škodlivými účinky těchto tuků. Nové studie však prokazují, že v případě umírněné konzumace, nemohou tyto tuky napáchat v těle velké škody. Skutečným důvodem tedy bude nejspíš skutečnost, že Francouzi jedí více plnohodnotných potravin a celkově žijí zdravějším životním stylem.

Čtěte také:

Hroznové víno – účinky na zdraví

Víno pomáhá proti zánětu žil. Po koupeli ve víně budete skvěle zregenerovaní

Máte velkou ovocnou úrodu? Vyrobte si domácí víno podle vašeho gusta

Červené víno a účinné antioxidanty

Hrozny v sobě ukrývají mnoho antioxidantů, mezi které patří například katechin, epikatechin, resveratrol a proanthokyanidiny. Zejména dva poslední jmenované jsou považovány za ty, které jsou zodpovědné za pozitivní zdravotní přínosy červeného vína. Proanthokyanidiny jsou údajně schopny snížit oxidační poškození v těle a mohou pomáhat předcházet srdečním i nádorovým onemocněním. Resveratrol, který se zase nachází ve slupce hroznového vína pomáhá eliminovat zánět v těle a rovněž snižuje riziko srdečních onemocnění a rakoviny. Nevýhodou však je, že resveratrolu obsahuje červené víno poměrně málo. Museli bychom vypít hodně lahví vína, aby pro nás nějaké skutečně pozitivní účinky měl. Z toho důvodu je lepší sáhnout po doplňcích stravy s resveratrolem.

Podpoří červené víno dobré zdraví?

Červené víno je často spojováno s mnoha blahodárnými účinky na lidské zdraví. Uvádí se, že lidé, kteří pijí 150 m červeného vína denně, mají zhruba o 30 % nižší riziko vzniku kardiovaskulárních onemocnění než lidé, kteří víno nepijí vůbec. Na druhou stranu je nutno poznamenat, že naopak vyšší příjem riziko vzniku srdečních onemocnění dramaticky zvyšuje. Červené víno, pokud jej konzumujeme umírněně, rovněž napomáhá udržovat hladinu “dobrého” HDL cholesterolu v krvi. 

Červené víno bez alkoholu

Bylo zkoumáno, zda takzvané dealkoholizované červené víno může mít stejně prospěšné účinky jako víno s alkoholem. Odborníci došli k závěru, že i víno bez alkoholu má mnoho pozitivních účinků, i když zcela totožné nejsou. Jedna studie například prokázala, že konzumace 2-3 sklenic denně vína bez alkoholu, může pomoci snížit krevní tlak.

Červené víno ukrývá více antioxidantů než víno bílé, je proto zdravější

Červené víno a méně známé účinky na zdraví

Otevřeme-li téma “červené víno”, pak se nejčastěji hovoří právě o tom, že je prospěšné pro naše srdce i cévy. Nicméně o dalších blahodárných účincích se toho už neví tolik. Červené víno je schopno snížit riziko rakoviny. Umírněné pití červeného vína je spojováno i se sníženým rizikem demence a Alzheimerovy choroby. Pití 2-7 sklenic vína týdně pak pomáhá předcházet vzniku depresivních onemocnění. A pití dvou sklenic denně červeného dealkoholizovaného vína po dobu alespoň čtyř týdnů, může snížit inzulínovou rezistenci. U žen pak snižuje i riziko vzniku diabetu II. typu.

Červené víno: optimální množství pro zdraví

Všeobecně se hovoří, že prospívá konzumace cca 150 ml červeného vína denně. U žen je to o něco méně, u mužů to může být něco více. Zároveň se také hovoří o tom, že bychom si měli jednou za týden až deset dní “naordinovat” 1-2 dny zcela bez alkoholu.

Autor článku: Monika Poledníková



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

NEDĚLE 22. 12. 2024
panna
Měsíc putuje znamením Panny, je v ubývající fázi. Panna má vliv na trávící orgány, proto doporučujeme lehkou stravu. Je vhodný den pro pečení.…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 23. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ÚTERÝ 24. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
STŘEDA 25. 12. 2024
váhy
Měsíc prochází znamením Vah a je v ubývající fázi. Váhy mají vliv na kyčle, játra, krev, ledviny a močový měchýř. Pokud nemusíte, tak nedělejte žádná…
více o tomto dni
ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Zdravá výživa Ivančice
Obchůdek Spektrum Zdraví …
NATUR LIFE - zdravá výživa, Uherský Brod
Prodejna Zdravá výživa v Uhersk…
SP-Víno, s.r.o.: výroba a lahvování vína, Velké Pavlovice
Také patříte mezi milovníky prvotř…

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Nejlepší adventní trhy. Tipy, kam vyrazit v Česku i  v zahraničí

Je nejvyšší čas nasát pořádnou vánoční atmosféru. Koledy, svařené víno, punč, klobása na zahřátí, ale taky třeba trdelník. To všechno nabízejí tradiční adventní trhy. I když venku není sníh a rozhodně se nezdá,...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...