Bolest ucha není radno podcenit! Ulevit mohou v lehčích případech i babské rady

img

Bolest ucha se velmi často vyskytuje u dětí, pocítit ji však mohou i dospělí lidé. Spouštěčů je v tomto ohledu skutečně mnoho. Podle příčiny se rozděluje bolest ucha na primární otalgii (začíná uvnitř ucha) a na sekundární otalgii (spouštěcí faktor je mimo ucho, nejčastěji pak v oblasti horního hltanu).

Nezřídka kdy je bolest ucha provázená jinými projevy, které jsou velmi nepříjemné až limitující v běžných činnostech. Dojít může vcelku snadno k horečnatým stavům, migrénám, bolestem čelistí a podobně. Vždy však záleží na příčině vzniku obtíží.

Bolest ucha a její nejčastější příčiny

Nejčastější příčinou, která vyvolává bolest ucha, je nemoc zvaná zánět středouší. Tento stav zpravidla začíná tím, že v dutině středního ucha se nahromadí tekutina. Pokud se k tomu přidá i virová či bakteriální infekce, je zaděláno na vážnější zdravotní problém. Možná vás zajímá, proč jsou vlastně zrovna děti náchylnější k těmto infekcím. Je to zřejmě způsobené tím, že mají Eustachovu trubici menší a rovnější než dospělí. To obecně ztěžuje odtok tekutiny z ucha. Další velmi známé je tzv. „plavcovo“ ucho, kterým se definuje slangově zánět zevního zvukovodu. Jak již sám název napovídá, tento stav je způsoben ulpěním tekutiny ve vnějším zvukovodu (např. z bazénu anebo koupaliště po plavání). Zkalená a znečištěná voda pak snadno spustí bakteriální infekci. A v neposlední řadě lze způsobit bolestivost ucha i vlivem nesprávného nebo nevhodného čistění zvukovodu vatovými tyčinkami.

Čtěte také:

Jak naučit dítě smrkat, aby si neublížilo? Nejlépe pomocí hry na ježka

Bolest ucha a další možné příčiny vzniku

Výše uvedené příčiny nejsou ovšem jediné, které způsobují bolest ucha. Mezi další řadíme například alergie, sinusitidy, zubní infekce, nahromadění ušního mazu, prasklý ušní bubínek, změny nadmořské výšky (tzv. barotrauma) anebo artritidy čelisti.

Bolest ucha a diagnostika u lékaře

Pakliže se u vás objeví palčivá a dlouhotrvající bolest ucha, je záhodno navštívit co nejdříve ORL specialistu. Ten ucho vyšetří otoskopem. Na základě zjištěných komplexních informací i z vaší anamnézy nakonec určí definitivní diagnózu. Jakmile se bude jednat o klasickou ušní infekci, můžete se z ní vyléčit do 7 až 14 dnů. Prasklý bubínek se zase vyléčí sám během několika týdnů až měsíců. Prognóza bývá zpravidla dobrá, tudíž většinou nedochází k dlouhodobé ztrátě sluchu ani závratím.

Bolest ucha a možnosti klasické léčby

Podle druhu nemoci, s kterou souvisí bolest ucha, se přistupuje ke konkrétním léčebným metodám. V momentu, kdy bolestivost přetrvává několik dní a stav se zhoršuje, je nutné, aby ORL specialista předepsal antibiotika. Po zahájení užívání dochází zpravidla po dvou až třech dnech k úlevě. Taktéž se uplatní běžně dostupná analgetika, jako je Ibalgin. Nezřídka kdy si pacienti kapou do ušní dutiny i léčivé kapky, které jsou rovněž efektivní.

Bolest ucha a babské rady, které mohou v lehčích případech pomoci

Kromě tradiční medicíny lze na bolest ucha vyzkoušet i některé babské rady. Co takhle třeba přikládat k uchu nadrcený česnek zabalený v nahřátém kapesníku anebo utěrce? Rozhodně jej nevkládejte do ucha jen tak! Úlevového efektu byste údajně měli docílit i tvarohovým obkladem. Navrstvěte jej na bavlněnou utěrku anebo kapesník a přikládejte k bolavému uchu. Stejně tak je tento obklad přínosnější, když se zahřeje. Proti zánětu středouší pak pomohou studené obklady s čímkoliv mraženým (zabaleným v ručníku, utěrce a podobně). Přikládat můžete i žínku namočenou v ledové vodě.

Bolest ucha aneb jak si počínat preventivně?

Abyste nemuseli zažívat nepříjemnou bolest ucha, je vhodné působit preventivně. Čistěte si tedy uši velmi šetrně například ušními kapkami, spreji anebo oleji (vyvarujte se strkání cizích předmětů do ušní dutiny) a nezapomeňte si je po každém koupání či sprchování důkladně usušit. Pokud rádi plavete, pořiďte si raději koupací čepici, tak snadno zabráníte proniknutí nežádoucí tekutiny do ucha. Někteří plavci kromě jiného používají i speciální ucpávky do uší. Lékaři rovněž doporučují kuřákům přestat kouřit, protože cigaretový kouř může taktéž způsobit ušní infekce (zejména u dětí je pasivní inhalace kouře škodlivá!). V jistých studiích se dokonce přišlo na to, že potomci kuřáků mají větší náchylnost k zánětům středního ucha oproti těm, žijícím v nekuřáckých rodinách.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.