Příušnice mohou dítěti způsobit vážné komplikace
Nejčastěji se příušnice objevují během zimních a jarních měsíců. Vzhledem k tomu, že se nemoc přenáší kapénkovou infekcí a vyskytuje se v obdobích, kdy je obranyschopnost člověka omezena, není nic překvapivého na tom, že se z šíření pravidelně stává epidemie.I když jsou příušnice považovány spíše za dětskou nemoc, do ordinací lékařů s ní nezřídka zavítají i dospělí lidé, u nichž se příušnice příznaky lehce liší.
Příušnice představují velký problém pro kolektivy
Příušnice jsou virovým onemocněním, které je vysoce nakažlivé, a tak pokud se vyskytne například v kolektivu ve škole nebo školce, téměř s jistotou si jím projde značná část dětí, které do něho patří (děti, které ještě příušnice neprodělaly). Při podezření na toto onemocnění je nutné ihned navštívit lékaře, odklad nebo dokonce neuskutečnění léčby může pro organismus znamenat až ohrožení na životě. Inkubační doba je obvykle 14 až 24 dní, nebezpečným pro okolí je nemocný přibližně 3 až 14 dní před výskytem prvních příznaků příušnic a dále také 14 dní po úplném vyléčení. Samozřejmá je proto co největší izolace od zdravých jedinců.
Jaké příznaky příušnice provází?
A jaké mají příušnice příznaky? Pro příušnice je charakteristická vysoká teplota ke 40 °C a zduření příušních slinných žláz. To se obvykle objeví nejprve na jedné straně a po zhruba 2 dnech i na druhé. Před uchem a podél dolní čelisti se tak nachází výrazný otok bez zarudnutí, který může způsobit odstávání lalůčků od hlavy a může a nemusí být na pohmat bolestivý. Ke zduření dojde z důvodů nahromadění virů v této oblasti, která se tak celá zanítí. Probíhají-li příušnice v méně závažné formě, nemusí být otok tak znatelný, případně může být nahrazen pouze nepříjemnými pocity v okolí uší a dolní čelisti. Děti, které příušnice trápí, si také stěžují na bolest při pití nebo konzumaci jídla. Někdy se také může zánět přenést i na ostatní žlázy, zejména podčelistní a podjazykové. Průběh se tak může lišit. Někdo se tak může příušnic zbavit již po 5 dnech léčby, u jiných se onemocnění vleče. Není výjimkou i měsíční a delší léčení, kdy příznaky příušnic ustupují velice pomalu.
Bylo zmíněno, že příušnice jsou závažnou chorobou, která může pacienta ohrozit na životě. A je tomu bohužel tak. U komplikovaných případů se mohou příznaky příušnic rozvinout v zánět mozkových blan, který je zvláště pro děti velice nebezpečný. Může také zanechat nepříjemné a doživotní následky v podobě jednostranné ztráty sluchu. Komplikací příušnic bývá i zánět slinivky břišní, který provází nechutenství, zvracení a nevolnost. Jsou zaznamenány případy, kdy se po prodělání tohoto zánětu rozvinula u pacienta cukrovka, protože se slinivka během nemoci poškodila a omezila se tvorba inzulínu. Zánět se však může rozšířit i na ledviny, osrdečník nebo klouby, to však spíše u dospělých, na které se zaměříme na následujících řádcích.
Liší se něčím příušnice u dospělých?
Pokud onemocní příušnicemi dospělí, potýkají se většinou s podobnými příznaky, tedy zejména vysokou horečkou a nepříjemným otokem žláz. V ohrožení jsou při této nemoci těhotné ženy, které mohou následkem zánětlivých ložisek v těle potratit. Nejrizikovější jsou ovšem příušnice u dospělých pro muže, u nichž je častou komplikací zánět varlat, co může vést až k neplodnosti. Tento stav se může vyskytnout i u náctiletých chlapců.
Léčba příušnic se zaměřuje na potlačení příznaků
Léčba příušnic může a nemusí být podpořena medikamenty. Jejím základem je klidový režim a obklady otoků. Naordinují-li se pacientovi léky, pak se obvykle jedná o analgetika a antipyretika, tedy druhy tišící bolest a snižující horečku. Neexistuje přímý lék na příušnice. Pokud se v průběhu objevují zmiňované komplikace, mohou být podávány i další léky určené k léčbě těchto obtíží. Obecně by měl nemocný dostatečně odpočívat a spát, dodávat tělu vitaminy (zejména C v ovoci a zelenině), co nabudí funkci obranyschopnosti, a hodně pít, nejlépe neslazené čaje.
Příušnice jsou velice nevyzpytatelným onemocněním. Vir se může v těle šířit a zakládat nebezpečná zánětlivá ložiska, která dokážou nadělat velké problémy. Často se toto onemocnění zaměňuje s klasickou angínou, oproti ní ale otoky žláz vznikají asymetricky, tedy buď pouze na jedné straně těla nebo střídavě na obou. Nepodceňujte výše jmenované příznaky a pojmete-li podezření, že se někdo z vašeho okolí, nemusí to být přímo vaše dítko, potýká se začínajícími příušnicemi, vezměte ho k doktorovi. Útěchou malému nebo velkému pacientovi může být jistota, že po prodělání této nemoci vznikne v těle vůči ní doživotní imunita.
Máte nějakou radu, jak léčbu příušnic urychlit? Napište do komentářů pod článkem!
Diskuse k článku
marek
marek
Yveta
HanaNova