Čtení pomáhá: Čtěte si pravidelně s dětmi, prospěje tím jejich i svému zdraví
Čtení má obrovské množství výhod, je proto důležité nezanedbávat jej. O prospěšnosti čtení u dětí nemáme pochyb. Věděli jste ale, že čtení je důležité i pro dospěláky? Umí totiž bojovat proti stresu, podporuje lepší spánek a dokonce umí prodloužit i život. Až si tedy večer sednete, abyste svému potomkovi přečetli pohádku na dobrou noc, myslete na to, že prospíváte i svému zdraví.
Čtení je rozhodně důležité pro všechny věkové skupiny, neboť podporuje duševní, emocionální a dokonce i fyzické zdraví. Je to činnost uklidňující a zároveň posiluje i mozek. Při čtení dětem navíc pomáhá budovat pevný vztah a podporuje i jeho správný a zdravý duševní vývoj.
Přínosy čtení (nejen) dětem
Vědci, kteří zkoumali přínosy čtení na lidský organismus došli k tomu, že jednou z hlavních výhod čtení je jeho schopnost snižovat stres a podporovat uklidňující a hřejivé prostředí. Stejně jako meditace, jóga či venkovní procházky, je čtení účinným způsobem, jak zvládat stres. Údajně už pouhých šest minut čtení může snížit stres až o 68 procent. Navíc je čtení i jeden ze způsobů, jak být šťastný. Několi studií dokázalo, že společné čtení rodiče s malým dítětem snižuje rodičovský stres a v průběhu času pozitivně ovlivňuje jejich vzájemný vztah. Výzkumy také naznačují, že čtení před spaním je spojeno s delším nočním spánkem a dokonce i jeho lepší kvalitou. Pravidelné čtení rovněž pomáhá udržet bystrou mysl, posiluje mozkové funkce a pomáhá předcházet poklesu kognitivních funkcí souvisejících s věkem. Dospělí se lépe soustředí v práci a děti se lépe rozvíjí a ve škole pak mají lepší výsledky. Díky čtení budete vy i vaši potomci chápavější a empatičtější. A děti se mnohem lépe učí sociálním dovednostem.
Naučte se číst z ruky – 1. část: Čtení z ruky pro začátečníky
Co stojí za přečtení? Představujeme vám aktuální knižní bestsellery
Čtení knih již není tolik populární jako v minulosti. Avšak podle odborníků má nespočet přínosů!
Čtení pro dlouhý život
Výzkumy zdůrazňují souvislost mezi čtením a dlouhověkostí. Což je ostatně dáno i snížením stresu, zlepšením spánku a posílením mozkových funkcí. Lidé, kteří čtou bývají obvykle chytřejší, mají větší rozhled a více znalostí. Pokud čteme malým dětem, rozvíjíme jejich slovní zásobu, zlepšujeme jejich představivost a pomáháme jim více rozvíjet dovednost empatie.
Navíc se tyto děti mohou rychleji naučit mluvit. U dospělých pak čtení podporuje kritické myšlení. Vášnivý čtenář umí rozhodně lépe analyzovat, vyhodnocovat a syntetizovat informace.
Čtení posílí emocionální, duševní a fyzické zdraví
Jakýkoliv typ čtení je pro zdraví prospěšný. Nejlepší je číst knihy, ale sáhnout můžete i po čtečce, tabletu nebo třeba mobilním telefonu. U elektronických zařízení je při večerním čtení problém ten, že snižují ospalost. Mohou tedy narušovat spánek. Žánr si vyberte takový, jaký se vám nejvíce líbí. Vždy čtěte literaturu, která vás baví a dělá vám radost.
Čtení je prospěšné pro děti i dospělé
Vytvořte si rutinu čtení, kterou budete dodržovat každý den. Věnujte alespoň půl hodiny čtení, jen tak z něj můžete vytěžit co nejvíce výhod. Dětem čtete pomalu, s láskou a snažte se co nejvíce intonovat. Větší děti pak někdy také nechce, ať třeba čtou oni vám. Případně, pokud ještě číst neumí, ať vymyslí a převypráví vám nějaký vlastní příběh. Tím svým potomkům napomůžete k lepšímu rozvoji.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku