Čtení knih zklidní duši. Nejpříjemnější je uprostřed přírody.

Čtení knih již není tolik populární jako v minulosti. Avšak podle odborníků má nespočet přínosů!

Čtení knih může být relaxací, koníčkem nebo dokonce zaměstnáním. Jedno ale všichni čtenáři na světě ví zcela jasně – četba je obohacování duše. A odborníci se s touto tezí shodují. Knihy však nepředávají jen moudrost a informace, ale také pomáhají našemu mozku lépe fungovat. Proč byste se rozhodně měli k čtení vrátit? To si nyní povězme.

Možná jste si již ve svém okolí všimli, že klasické čtení knih už není tak populární jako dříve. Moderní době dominují spíš tablety se staženými e-knihami nebo „brouzdání“ na internetu v počítači. Papírovou formu ale nelze zcela nahradit. Má určité kouzlo, které snad nikdy nepomine.

Čtení knih z historického pohledu

Lid si musel na čtení knih (tak jak je známe dnes) poměrně dlouhou dobu počkat. Z logiky věci se začalo rozmáhat až poté, co bylo zavedeno v období starověku písmo. Lidé však neměli k dispozici zpočátku papír, a tak své myšlenky a informace ručně sepisovali na pergamenové svitky nebo také na hliněné destičky. Ve čtrnáctém století pak pergamen nahradil papír z Číny, který byl daleko dostupnější a levnější. Ovšem ruční psaní stále přetrvávalo, a tak bývaly ručně psané knihy velice nákladné a také cenné. Tím bylo dané to, že ve středověku si je mohli dovolit jen bohatí. Vše pak změnil v 15. století velice známý muž jménem Johann Gutenberg, který vynalezl knihtisk. Najednou začaly být knihy dostupné i pro ostatní a čtenářský boom mohl propuknout.

Čtěte také:

Obezita u dětí je alarmující. Jak na zdravý životní styl našich potomků?

Za historicky první román je považovaný „Příběh prince Gendžiho“. V 11. století jej sepsala japonská spisovatelka Murasaki Shikibu.

Čtení knih a jeho benefity

A proč byste se měli čtení knih naplno věnovat? Protože má nespočet přínosů pro vaše duševní zdraví! Vyjmenujme si některé z nich:

  • Čtení knih zvyšuje empatii a posiluje obecně mozek (pomocí „prožívání“ příběhů se dokážete lépe vcítit do potřeb druhých).

  • Četba knížek napomůže i k redukci stresu, regulaci krevního tlaku a pomůže k lepšímu spánku.

  • Čtení knih udržuje vaše kognitivní (poznávací) funkce v kondici. Tím preventivně působíte proti neurodegenerativním nemocem.

  • Četba též bojuje proti vzniku depresí nebo je pomáhá zmírňovat.

A v neposlední řadě si čtením knih vybudujete slušnou slovní zásobu nebo dokonce prodloužíte život! Toto vybádala jistá studie. Zúčastnilo se jí přes 3 600 dospělých lidí, kteří byli sledovaní po dobu 12 let. Ti, co četli pravidelně, žili v průměru o dva roky déle oproti těm, co knihy neučarovaly. Závěr výzkumu také přišel s tímto - lidé, kteří čtou minimálně tři a půl hodiny týdně mají až 23% pravděpodobnost, že budou žít déle.

Pro děti bude četba knih velice přínosná! Jejich svět fantazie ožije!

Čtení knih a děti

Na závěr pro vás máme ještě pár zajímavostí ohledně čtení knih s dětmi. Odborníci z univerzity v Clevelandu přímo rodičům doporučují, aby se svými potomky četli od útlého dětství až po základní školu. Tím u nich vlastně přispějí ke kladnému vztahu vůči knihám v budoucnu. Skvělým přínosem je také to, že četba knížek může dítku přispět k lepším výsledkům ve škole, jelikož rozšíří slovní zásobu, tím posílí sebevědomí a podpoří své komunikační schopnosti. Ostatně ponoření se do knižních příběhů bude mít pozitivní vliv i na tvůrčí schopnost dítěte. Aktivuje totiž svou představivost.

Čtení knih zkrátka nikdy nebude staromódní! Naopak je stále IN a mělo by být v každém věku podporováno. Po jaké knize tedy sáhnete dnes nebo snad zítra? Máme pro vás několik tipů. Mezi aktuální bestsellery pro dospělé patří:

  • kniha Patrika Hartla s názvem 15 roků lásky

  • kniha od Karin Lednické s názvem Šikmý kostel

  • kniha od Matta Haiga s názvem Půlnoční knihovna

  • kniha od Jessicy Bruder s názvem Země nomádů

Co se týká čtení knih a dětí, možná uvítáte tyto bestsellery: Anna ze Zeleného domu od Lucy Maud Montgomery, Ikabog od J. K. Rowlingové nebo například Jak vychovat maminku (pro dítka od 2 až 3 let) od Jean Reagan.

Autor článku: Iveta Reinisch



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!

Lunární kalendář

ČTVRTEK 26. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
PÁTEK 27. 12. 2024
štír
Měsíc putuje znamením Štíra, je v ubývající fázi. Štír má vliv na intimní oblast a močové cesty. Pijte čaje, které tyto orgány posilují, udělejte si…
více o tomto dni
SOBOTA 28. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
NEDĚLE 29. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, je v ubývající fázi. Plánujte, obchodujte, investujte, cestujte, kontaktujte staré přátele. Dopřejte si masáž nohou,…
více o tomto dni
PONDĚLÍ 30. 12. 2024
střelec
Měsíc putuje ve znamení Střelce, dnes je novoluní. Přejte si přání, při novoluní se plní. Je vhodný den na vnitřní očistu těla. Dopřejte si masáž…
více o tomto dni
ÚTERÝ 31. 12. 2024
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni
STŘEDA 01. 01. 2025
kozoroh
Měsíc putuje znamením Kozoroha a je v přibývající fázi. Kozoroh má vliv na pleť a nehty, ale působí také na kolena, kyčle a klouby. Nepodnikejte dnes…
více o tomto dni

Dobrý kontakt k tématu

Proč lidi zůstávaj v nešťastnejch vztazích?

Přeji Vám dobrý den. Čistě náhodou jsem narazila na Váš článek a i když nemám ve zvyku něco takového číst ani ...

Ovlivňuje bydlení naše duševní zdraví?

Skvělý článek, který připomíná, jak zásadní je prostředí, ve kterém žijeme, pro naše duševní zdraví. Právě v d...

Hodí se tepelné čerpadlo do starého domu?

Když jsme řešili vytápění našeho starého domu, tepelné čerpadlo bylo jednou z možností . :) Nakonec jsme šli d...

Arganový olej

Mně se nejvíc osvědčil arganový šampon. Vlasy jsou po něm fakt jemný a hebký, a hlavn�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den paní Matrino, dnes trh nabízí různé druhy masti, krémů a gelů a každému n�...

Regenerace suché a jemné kůže

Dobrý den, zkuste se podívat na výrobky od vabios.com, které jsou zaměřeny právě na tu ...
Zobrazit všechna témata

První společné Vánoce: Jak je prožít v harmonii a radosti

První společné Vánoce ve dvou jsou jedinečnou příležitostí k vytvoření vlastních svátečních tradic. Můžete čerpat z oblíbených rituálů z dětství a přidat nové, které budou odrážet váš společný příběh. Rozhodová...

Přemýšlíte o zútulnění bytu? Máme pro vás 7 praktických tipů od designerů

Zútulnění bytu si každý člověk představuje jinak, v konečném důsledku má ale jedno společné – v útulném domově se totiž každý cítí příjemně, uvolněně a bezpečně. Chcete-li i vy docílit jedinečné atmosféry, kter...

Jak vysvětlit větším dětem, že Ježíšek neexistuje?

Máte doma dítka, která mají tušení, že Ježíšek neexistuje? Pak se možná budete zaobírat otázkou, jak jim citlivě sdělit pravdu. Připravili jsme pro vás několik praktických tipů, díky nimž bude sdělování vánoční...

Na Štěpána není pána. Znáte sváteční tradice a pranostiky?

Vánoční svátky v sobě nesou symboliku a také tradice, které dodržovali naši předkové. A také my se je alespoň nějakou formou dodržovat snažíme. Dnes je druhý svátek vánoční. Završuje Vánoce a v křesťanské litur...

Vzdělávání v jednotřídních školách: Proč je osobní přístup klíčem k úspěchu

Vzdělávání v jednotřídních školách přináší mnoho výhod, nejen bližší přístup učitelů k dětem, ale také jejich rozvoj a zvýšení socializace. Co konkrétně jednotřídní školy a školky nabízejí? A proč by právě toto...

Bezlepkový banánový chlebíček

Začněte tím, že si předehřejte troubu na 170 až 190 °C a smícháte si v míse tyto ingredience – rozmačkané banány, rozpuštěné máslo, krystalový cukr, vejce a vanilkový extrakt. V dalším kroku pak přidejte bezlep...

Cévní mozková příhoda: Boj s časem

Příčiny vzniku cévní mozkové příhody jsou dvojího typu: Prvním typem je takzvaná hemoragická cévní mozková příhoda. K hemoragické cévní mozkové…

Na vlastní kůži: Za jediný den jsem si ušila vlastní boty. Zvládnete to taky

Ušít boty za jediný den? Nesmysl. Ruční práce, které jsou pro většinu žen relax, pro mě vždy byly noční můrou. Uháčkovala jsem jednu křivou šálu, s pletením jsem si jako levoruká nedokázala poradit a šití? Za c...

Letos pečeme na Vánoce...

Dneska se předem omlouvám těm, kteří milují Vánoce a nemůžou se jich dočkat. Protože dneska bude můj blogovej článek spíše vyhovovat těm, co je neslaví anebo nechtějí slavit pro letošek. Já se na ně vždycky těšila, ale vlivem okolností je slavit vlastně letos ani nechci...