Čtení knih již není tolik populární jako v minulosti. Avšak podle odborníků má nespočet přínosů!
Čtení knih může být relaxací, koníčkem nebo dokonce zaměstnáním. Jedno ale všichni čtenáři na světě ví zcela jasně – četba je obohacování duše. A odborníci se s touto tezí shodují. Knihy však nepředávají jen moudrost a informace, ale také pomáhají našemu mozku lépe fungovat. Proč byste se rozhodně měli k čtení vrátit? To si nyní povězme.
Možná jste si již ve svém okolí všimli, že klasické čtení knih už není tak populární jako dříve. Moderní době dominují spíš tablety se staženými e-knihami nebo „brouzdání“ na internetu v počítači. Papírovou formu ale nelze zcela nahradit. Má určité kouzlo, které snad nikdy nepomine.
Čtení knih z historického pohledu
Lid si musel na čtení knih (tak jak je známe dnes) poměrně dlouhou dobu počkat. Z logiky věci se začalo rozmáhat až poté, co bylo zavedeno v období starověku písmo. Lidé však neměli k dispozici zpočátku papír, a tak své myšlenky a informace ručně sepisovali na pergamenové svitky nebo také na hliněné destičky. Ve čtrnáctém století pak pergamen nahradil papír z Číny, který byl daleko dostupnější a levnější. Ovšem ruční psaní stále přetrvávalo, a tak bývaly ručně psané knihy velice nákladné a také cenné. Tím bylo dané to, že ve středověku si je mohli dovolit jen bohatí. Vše pak změnil v 15. století velice známý muž jménem Johann Gutenberg, který vynalezl knihtisk. Najednou začaly být knihy dostupné i pro ostatní a čtenářský boom mohl propuknout.
Za historicky první román je považovaný „Příběh prince Gendžiho“. V 11. století jej sepsala japonská spisovatelka Murasaki Shikibu.
Čtení knih a jeho benefity
A proč byste se měli čtení knih naplno věnovat? Protože má nespočet přínosů pro vaše duševní zdraví! Vyjmenujme si některé z nich:
-
Čtení knih zvyšuje empatii a posiluje obecně mozek (pomocí „prožívání“ příběhů se dokážete lépe vcítit do potřeb druhých).
-
Četba knížek napomůže i k redukci stresu, regulaci krevního tlaku a pomůže k lepšímu spánku.
-
Čtení knih udržuje vaše kognitivní (poznávací) funkce v kondici. Tím preventivně působíte proti neurodegenerativním nemocem.
-
Četba též bojuje proti vzniku depresí nebo je pomáhá zmírňovat.
A v neposlední řadě si čtením knih vybudujete slušnou slovní zásobu nebo dokonce prodloužíte život! Toto vybádala jistá studie. Zúčastnilo se jí přes 3 600 dospělých lidí, kteří byli sledovaní po dobu 12 let. Ti, co četli pravidelně, žili v průměru o dva roky déle oproti těm, co knihy neučarovaly. Závěr výzkumu také přišel s tímto - lidé, kteří čtou minimálně tři a půl hodiny týdně mají až 23% pravděpodobnost, že budou žít déle.
Čtení knih a děti
Na závěr pro vás máme ještě pár zajímavostí ohledně čtení knih s dětmi. Odborníci z univerzity v Clevelandu přímo rodičům doporučují, aby se svými potomky četli od útlého dětství až po základní školu. Tím u nich vlastně přispějí ke kladnému vztahu vůči knihám v budoucnu. Skvělým přínosem je také to, že četba knížek může dítku přispět k lepším výsledkům ve škole, jelikož rozšíří slovní zásobu, tím posílí sebevědomí a podpoří své komunikační schopnosti. Ostatně ponoření se do knižních příběhů bude mít pozitivní vliv i na tvůrčí schopnost dítěte. Aktivuje totiž svou představivost.
Čtení knih zkrátka nikdy nebude staromódní! Naopak je stále IN a mělo by být v každém věku podporováno. Po jaké knize tedy sáhnete dnes nebo snad zítra? Máme pro vás několik tipů. Mezi aktuální bestsellery pro dospělé patří:
-
kniha Patrika Hartla s názvem 15 roků lásky
-
kniha od Karin Lednické s názvem Šikmý kostel
-
kniha od Matta Haiga s názvem Půlnoční knihovna
-
kniha od Jessicy Bruder s názvem Země nomádů
Co se týká čtení knih a dětí, možná uvítáte tyto bestsellery: Anna ze Zeleného domu od Lucy Maud Montgomery, Ikabog od J. K. Rowlingové nebo například Jak vychovat maminku (pro dítka od 2 až 3 let) od Jean Reagan.
Autor článku: Iveta Reinisch
Diskuse k článku