Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji
Biblioterapie je vlastně forma psychoterapie, která využívá knihy a další formy literatury, aby nám pomohla zlepšit náš vlastní život. Případně může sloužit i jako podpůrná metoda, která posílí duševní zdraví. Knihy a další písemné materiály mohou totiž značně ovlivňovat lidské emoce a nabídnout vhled, útěchu, moudrost i emocionální spojení se sebou samým.
Jestliže řešíte nějakou náročnou životní situaci, máte úzkosti, deprese nebo máte problém se zvládáním smutku, může být biblioterapie řešením ke zlepšení situace. Nápomocná může být i při existenciálních obavách jako je osamělost, vztahové problémy, dále pak dokonce i při poruchách příjmu potravy nebo užívání návykových látek. Někdy je náročné porozumět tomu, co se nám děje. Zvlášť, pokud nemáme žádnou podobnou zkušenost, se kterou bychom mohli srovnávat. Biblioterapie v takovém případě může být skvělým východiskem.
Biblioterapie aneb Terapie čtením
Knihy, časopisy, příběhy a další formy konkrétní literatury mohou být bezvadným nástrojem k pochopení našich vlastních zkušeností. Může také pomoci porozumět jiným perspektivám, obtížné minulosti nebo symptomům, kterým nerozumíme. Dokáže nám vlít do žil pocit naděje, spokojenosti, empatie i dobrou náladu. Biblioterapie neboli terapie čtením může také pomoci podnítit rozhovory s terapeutem a podpořit tak větší osobní růst. Obecně se pak předpokládá, že čtení zlepšuje sebeúctu a sebeuvědomění.
Čtení knih již není tolik populární jako v minulosti. Avšak podle odborníků má nespočet přínosů!
Muzikoterapie jako nástroj pro rozvoj osobnosti. Umí ale přičarovat i dobrou náladu a zahnat deprese
Čtení pomáhá: Čtěte si pravidelně s dětmi, prospěje tím jejich i svému zdraví
Koncept biblioterapie
Biblioterapie může být způsob, jak pomoci usnadnit proces hojení duševních ran. A také pomáhá plnit terapeutické cíle. Oproti jiným druhům terapií je biblioterapie většinou pouze terapií doplňkovou. To znamená, že k úplnému vyléčení pacienta je třeba používat i další druhy terapie. Díky tomu je však biblioterapie vhodná jak pro individuální, tak i pro skupinové terapie. A hlavně: je perfektní pro lidi všech věkových kategorií.
Druhy biblioterapie
Biblioterapie nemá jen jeden směr. Rozděluje se na další větve:
Vývojová biblioterapie
Používá se v komunitním nebo vzdělávacím prostředí, aby pomohla dětem či dospělým řešit běžné životní výzvy (například změny v pubertě, šikana ve škole či na pracovišti).
Klinická nebo terapeutická biblioterapie
Využívá se při léčbě diagnostikované poruchy nebo ke zmírnění negativních dopadů duševní poruchy. Obvykle se kombinuje s jinými druhy terapie.
Kreativní biblioterapie
Odehrává se nejčastěji ve skupinovém prostředí, kdy skupina čte a diskutuje o daném tématu.
Preskriptivní biblioterapie
Využívá svépomocné knihy buď v klinickém prostředí nebo doma. Má za úkol pomoci upravit vzorce myšlení, pocity i jednání.
Vliv biblioterapie
V terapeutickém prostředí je biblioterapie považována za účinnou, protože poskytuje lidem další cestu k řešení svého problému a pomůže jedinci také rozpoznat, že ve svém boji není sám. Toto může probíhat ve čtyřech fázích:
1. Identifikace
Čtenář se připojuje k postavě v textu a ztotožňuje se s jejími problémy cíli.
2. Očista
Čtenář zažívá emoce, boje a naděje postavy z bezpečné, vzdálené pozice.
3. Vhled
Čtenář rozpozná podobnost mezi postavami nebo situacemi v textu a svými vlastními okolnostmi. Je schopen aplikovat myšlenky z textu do svého života.
4. Uvědomění
Čtenář si uvědomí, že se svým problémem není sám. Zažili to i jiný a našli způsoby, jak danou situaci nejlépe vyřešit.
Biblioterapie tak ve výsledku může pomoci zvýšit zapojení do terapeutického procesu, což je pro celkový úspěch nezbytné.
Výhody biblioterapie
Myšlenka, že čtení knih má pozitivní vliv na náladu i mysl, není rozhodně nové. Už mnoho starověkých společností, včetně Řeků a Egypťanů, považovalo knihovny za posvátné prostory s léčivými vlastnostmi. A biblioterapii bychom rozhodně neměli podceňovat ani dnes. Jednoznačně největší výhodou terapie čtením je to, že ji lze provozovat prakticky kdekoliv. Také je levná, tudíž ji mohou využívat naprosto všichni. A také všechny věkové skupiny. Biblioterapie nám jednoznačně pomůže získat vhled do našich osobních výzev, se kterými se potýkáme. Rovněž nám pomůže vyvíjet strategie pro řešení jakýchkoliv problémů.
Autor článku: Monika Poledníková
Diskuse k článku
RE : Biblioterapie aneb Jak nám čtení může sloužit k seberozvoji