Míváte studené končetiny? Díky těmto babským radám se zase ohřejete

img

Studené končetiny mohou potrápit z různých příčin. Častěji je mívají dámy. Vliv má samozřejmě na prokrvení těla nejen teplota okolního prostředí, ale také styl života, nebo dlouhodobé působení stresu. Chladné ruce a nohy pak mívají často také chudokrevní lidé, diabetici, nebo ti, kteří se léčí s hypofunkcí štítné žlázy.

V některých případech značí studené končetiny dokonce i vážnější onemocnění postihující kardiovaskulární či nervový systém. Proto je vhodné opakující se obtíže konzultovat s ošetřujícím lékařem. Mírné a přechodné problémy je možné vyřešit i přírodními metodami. Co doporučovaly dříve na chlad nohou a rukou babičky? Vyzkoušejte jednu z níže uvedených metod.

Studené končetiny může způsobit banalita nebo i vážná nemoc. Buďte obezřetní

Zcela logicky míváme studené končetiny v podzimním a zimním čase, kdy teploty klesají leckdy i pod bod mrazu. V těchto případech většinou postačí, když si nasadíte teplé ponožky, nebo venku rukavice a brzy se zahřejete. Výborně prohřeje nejen ulehnutí pod deku, ale i vypití teplého nápoje. Chlad nohou a rukou současně může způsobit i nervozita nebo dlouhodobý stres, jelikož cévy se při těchto stavech stáhnou. Abyste předešli výše uvedeným potížím, je dobré relaxovat a myslet na psychohygienu. Ovšem obezřetní byste měli být v momentu, kdy studené končetiny přetrvávají a přidávají se i jiné příznaky. Lékař by měl vyloučit vážné onemocnění, jako například:

Čtěte také:

Uhličitá koupel dokáže regulovat tlak a zlepší prokrvení končetin. Připravit si ji můžete i doma

  • Roztroušenou sklerózu: jedná se o velmi komplikované neurologické onemocnění postihující mozek a míchu, které je stále nevyléčitelné (je však možné díky lékům udržet setrvalý nezhoršující se stav). U pacientů se mohou objevit nejen studené končetiny, ale i poruchy citlivosti v prstech. Mezi další příznaky pak patří závratě, dvojité anebo jednostranné zhoršené vidění, obtížné vyprazdňování moči nebo brnění různých částí těla.
  • Diabetes mellitus: cukrovka je poměrně rozšířené onemocnění, mezi jehož příznaky patří rovněž studené končetiny. Jedná se o poruchu metabolismu cukrů vlivem nedostatku inzulínu v krvi (ten produkuje u zdravého člověka slinivka břišní). Dále se může u diabetika objevit i zhoršená citlivost končetin, abnormální hlad, žíznivost, acetonový dech, závratě.
  • Ischemickou chorobu dolních končetin: častou příčinou této nemoci je ateroskleróza. Z počátku dotyčný nemá žádné obtíže. Později však pociťuje chlad v nohách, či bolesti při chůzi.

Studené končetiny vyřeší leckdy i čaj.

Studené končetiny a životní styl

Studené končetiny mohou mít lidé, kteří se dostatečně nehýbou. Sedavé zaměstnání tedy tomuto stavu nepřispívá. Vhodné je tedy začlenit do harmonogramu pravidelné a krátké cvičení, které pomůže k rozproudění krve v těle (možná je i procházka). Odborníci praví, že ideální je aspoň půl hodina denně. Rizikoví, co se týká chladných končetin, jsou i lidé kouřící cigarety, nebo ti, kteří se léčí s vysokým cholesterolem v krvi. Prokrvení organismu kromě jiného zhoršuje i konzumace alkoholu. Můžete si tak paradoxně myslet, že svařák vás v zimě zahřeje, opak je ale pravdou. Negativně mohou působit i kofeinové nápoje.

Studené končetiny a babské rady

Možná vás bude zajímat, jak studené končetiny řešily naše babičky. V první řadě si nasadily na nohy teplé podomácku pletené ponožky a pak si uvařily nejspíš chutný prohřívací čaj. Inspirujte se radami, které vás opět zahřejí:

  • Čaj ze srdečníku obecného: výluh si připravte s cca dvou lžic sušené byliny a 500 mililitrů převařené vody. Nechte cca deset minut louhovat. Po scezení popíjejte. Čaj nejen že vyřeší studené končetiny, ale také perfektně zklidní. Kontraindikací užití je gravidita. Bylinku by neměli konzumovat ani ti lidé, kteří berou léky na ředění krve.
  • Zázvorová koupel: napusťte si do vany dostatečné množství teplé vody a v ní rozmíchejte asi tři lžíce čerstvého jemně strouhaného zázvoru. Do lázně se naložte na půl hodiny, perfektně vás prohřeje. Ideální doba procedury je večer. Koupel provádějte maximálně jednou až dvakrát za 7 dní.
  • Masáž měsíčkovým olejíčkem: ten si můžete přímo hotový zakoupit v drogérii nebo lékárně. Chtěli byste si jej připravit sami? Také to není problém. Potřebujete jen sušené květy měsíčku, olivový extra panenský olej a uzavíratelnou sklenici či lahev. Bylinku vložte do nádoby, přelijte olejem a nechte „louhovat“ měsíc na temním místě. Poté převeďte a používejte dle potřeby na masáže nohou i rukou. Studené končetiny se tak stanou minulostí.
  • Skotské střiky pro nohy: jistě znáte klasické skotské střiky z lázeňských procedur. Pokud je absolvujete i doma v koupelně a zacílíte na nohy, zlepšíte oběhový systém. Nastavte si na sprchové hlavici silný proud vody a měňte její teplotu (střídavě omývejte končetiny teplou vodou a posléze tou studenou).
  • Konzumace prohřívacích surovin a koření: nechcete mít studené končetiny? Zařaďte do jídelníčku zahřívací ingredience a koření. Skvěle budou působit třeba chilli papričky. Výborná je na zahřátí i skořice, badyán nebo hřebíček.

Autor článku: Iveta Berezkinová



Diskuse k článku

Diskuse neobsahuje zatím žádný komentář. Buďte první!
Odesláním souhlasíte s pravidly diskuze.